بانک مرکزی: سرعت افزایش قیمت‌ها کُند شد

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه سرعت افزایش قیمت‌ها کاهش پیدا کرده است، اظهارداشت: مجموعه اقدامات انجام شده از ثبات در بازار حکایت دارد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، از مهر: رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه سرعت افزایش قیمت‌ها کاهش پیدا کرده است، اظهارداشت: مجموعه اقدامات انجام شده از ثبات در بازار حکایت دارد.

ولی الله سیف با اشاره به اینکه اقتصاد ما در یک سال گذشته تحول چشمگیری داشته است، گفت: این موضوع نشان می دهد دولت در جهت درستی در حال حرکت است.

وی افزود: با توجه به آمارها اقتصاد ما اکنون قابل پیش بینی شده و برای سرمایه گذاری بهترین چیز این است که اقتصاد ، توام با آرامش و قابل پیش بینی باشد.

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: نرخ تورم در آخر شهریور ، متوسط سالیانه 21.1 درصد و تورم نقطه به نقطه 14.4 درصد است.

سیف ادامه داد: در 20 سال گذشته متوسط نرخ تورم ماهانه 1.54 درصد است در حالی که در یک سال گذشته این رقم 1.1 درصد و در سال قبل از آن 3.5 درصد بود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: این موضوع نشان می دهد که اقتصاد در مسیر درست خود در حال حرکت است و امیدواریم مردم هم بتوانند آن را درک کنند.

وی با بیان اینکه سرعت افزایش قیمت‌ها کاهش پیدا کرده است، اظهارداشت: مجموعه این عوامل نشان دهنده ثبات در بازار است.

سیف افزود: متوسط نرخ ارز در یکسال گذشته نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن 8درصد ارزان تر شده و این در شرایطی است که دامنه نوسانات قیمت آن 67 درصد پایین آمده است که این موضوع کاهش قیمت وثبات اقتصادی را نشان می دهد.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: اقتصاد ما بانک محور است و در حال حاضر بانک توسعه ای نداریم که بخواهد از محل منابع دولتی، تسهیلاتی را با نرخ های ارزان ارائه کند.

وی با اشاره به اینکه در بسته خروج از رکود هدف هایی را پیش بینی کرده ایم، گفت: اولویت اصلی بانک‌ها تامین سرمایه است.

سیف افزود: اولویت دوم هم آن است که طرح‌های ناتمام را تکمیل کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اگر ادامه و رونق فعالیت واحدهای گردشگری نیاز به سرمایه در گردش دارد، این باید جزو اولویت های اصلی نظام بانکی کشور باشد.

سیف تاکید کرد: اگر مشکلی باشد بانک مرکزی سعی می کند آن را رفع کند. وی گفت: در سال 93 هدف خروج از رکود عملیاتی می شود و سال 94 به سمت افزاش سرمایه گذاری ها و طرح‌های جدید می رویم.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  1  =  4