لیلاز: مساله کاسپین سیاسی شده است

یک اقتصاددان با بیان اینکه مساله موسسه اعتباری کاسپین مقداری سیاسی شده است، گفت: برخی از گروه های سیاسی قصد داشتند این موضوع را در شب انتخابات ریاست جمهوری به جایی برسانند اما نشد و حالا دارند با آتش در انبار مهمات و نه آتش در انبار پنبه بازی می کنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سعید لیلاز با اشاره به اقدامات انجام شده توسط بانک مرکزی برای فائق آمدن بر آنارشیسم حاکم بر نظام بانکی در دولت گذشته، افزود: کاری که ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی از ابتدای دولت یازدهم آغاز کرده است، مثل خنثی کردن یک بمب ساعتی در انبار مهمات و راه رفتن در میدان مین است.

این اقتصاددان گفت: متاسفانه مردم فکر می کنند اگر به کسی یا موسسه ای پول دادند، دولت باید آن پول را برای مردم بگیرد.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی ستادی متشکل از جمعی اقتصاددان و کارمند است که با تعدادی شعب در شهرستان ها از طریق بانک های عامل، نرخ تورم را محاسبه می کند، افزود: بانک مرکزی بازوی اجرایی ندارد؛ وزارت  امور اقتصادی و دارایی نیز چنین است و اگر قصد برخورد با فردی را داشته باشد از قوه قضاییه می خواهد وی را براساس قوانین و مقررات ممنوع الخروج کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به برخی اظهار نظرها درباره برخورد بانک مرکزی با موسسات غیرمجاز ادامه داد: این موضوع مستلزم آن است که بانک مرکزی در تمامی شهرستان ها و به موازات نیروی انتظامی، کلانتری تاسیس کند.

لیلاز یادآور شد که مورگان شوستر مستشار اقتصادی اواخر دوران قاجار در ایران، برای وصول مالیات اقدام به تاسیس پلیس خزانه داری کرد زیرا در آن زمان ایران فاقد نیروی مسلح بود.

وی تصریح کرد: اگر منتقدین اعتقاد دارند که ایران نیروی انتظامی و نیروی مسلح ندارد، حق با آنهاست و بانک مرکزی برای برخورد با موسسات غیرمجاز باید نیروی مسلح در اختیار داشته باشد؛ در حالی که اینجا نظام جمهوری اسلامی است و تگزاس قرن ۱۸ یا ایران اواخر قاجار در قرن ۱۹ نیست.

این استاد دانشگاه گفت: نیروی انتظامی و قوه قضاییه باید براساس وظیفه ذاتی خود همان گونه که با یک کتاب فروشی غیرمجاز برخورد می کنند، با بانک و موسسات غیرمجاز نیز برخورد کنند.

این اقتصاددان با بیان اینکه بانک مرکزی در چهار سال گذشته بر آنارشیسم کامل حکمفرما بر شبکه بانکی لگام زده و شروع به برخورد کرده است، اظهار داشت: بانک مرکزی در دولت یازدهم وارد بانک ها شد و صورت های مالی آنها را به شدت تحت کنترل گرفت.

وی هشدار داد: به تمام دسته جات سیاسی می گویم در صورتی که اعتماد عمومی به بانک ها و موسسات مالی و اعتباری سلب شود، تمام نظام سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با هم فرو می ریزد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

71  −    =  62