ترازنامه بانک مرکزی نشان‌دهنده بدهکار واقعی است - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

کد خبر: 214380 / 25 فروردین 1400 - 22:16

ترازنامه بانک مرکزی نشان‌دهنده بدهکار واقعی است

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به مطلبی که اخیرا به نقل از محمدباقر نوبخت مبنی بر این که، بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است منتشر شده گفته که پر واضح است که بانک مرکزی هیچگاه به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد. کافی است که نگاهی به ترازنامه بانک مرکزی شود تا بدهکار مشخص گردد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، دکتر عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در یادداشتی اینستاگرامی نوشت: اخیرا به نقل از رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه مطلبی در رسانه ها منتشر شده است، مبنی بر این که، بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است.

پرواضح است که بانک مرکزی هیچگاه به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد. کافی است که نگاهی به ترازنامه بانک مرکزی شود تا بدهکار مشخص گردد.

سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ عامل مسلط در رشد پایه پولی، تبدیل منابع ارزی مسدود وغيرقابل دسترس به ریال بوده است، در حالی که در سال های قبل از آن، عامل مسلط، بدهی بانک ها بود که با تلاش بانك مرکزی در شرایط بسیار سخت مهار شد.

اگر روزی برسد که بانک مرکزی بدهکار دولت باشد، به معنای آغاز حکمرانی درست در اقتصاد و مهار و کنترل تورم خواهد بود و معنایش آن است که دولت می تواند نزد بانک مرکزی سپرده گذاری کند.

مقاومت بانک مرکزی در برابر تبدیل منابع ارزی مسدودی به ریال، برای مقابله با رشد بیشتر در پایه پولی و نقدینگی و لذا، جلوگیری از کاهش بیشتر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم است.


منبع خبر:
https://ebinews.com/news/214380/ترازنامه-بانک-مرکزی-نشان‌دهنده-بدهکار-واقعی-است/do