از وام کرونایی چه خبر؟/دلایل استقبال کم از وام کرونا - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

کد خبر: 214229 / 21 فروردین 1400 - 11:25

از وام کرونایی چه خبر؟/دلایل استقبال کم از وام کرونا

دبیر کل اتاق اصناف ایران از خسارت ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی اصناف از آغاز شیوع کرونا تا پایان آبان ماه بعلاوه دو هفته تعطیلی در آذر ماه خبر داد و با بیان اینکه سال گذشته تنها ۷ درصد مشمولان وام کرونا از آن استقبال کردند، دلایل استقبال کم از این وام را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، محمد باقر مجتبی  با بیان اینکه اولین خسارت از بعد مادی است، تصریح کرد: طی 15 روزی که در آذرماه سال قبل اکثر شهرهای کشور قرمز و نارنجی بودند، صنوف طی 15 روز بیش از 50 هزار میلیارد تومان کاهش فروش داشتند. همچنین از ابتدای اسفندماه سال 1398 یعنی ابتدای شیوع ویروس کرونا تا پایان آبان 1399، اصناف بیش از 250 هزار میلیارد تومان کاهش فروش داشتند. این خسارات سنگین است و نداشتن فروش یعنی چک صنوف پاس نمی‌د و درباره استقبال صنوف از وام کرونا گفت: در سه ماه اول سال 1399 اولین وام برای مشاغل آسیب دیده از کرونا به چهارده رسته مثل تالارداران که یازده ماه تعطیل بوده و خسارت شدیدی از شیوع ویروس کرونا دیدند و همچنین گروه پوشاک، کفش، رستوران‌ها و غیره تخصیص داده شد. اما به دلیل شرایط سخت دریافت این وام ها از بانک و همچنین بروکراسی اداری و نبود تفاوت بین وام‌های عادی و وام کرونایی باعث شد در سه ماهه اول سال گذشته فقط هفت درصد واحدهای صنفی مشمول این طرح متقاضی دریافت وام کرونا شوند. 

به گفته این مقام صنفی دلیل دوم عدم استقبال صنوف از وام کرونایی در سال گذشته مبلغ پایین وام بود که به ازای هر کارگر 12 تا 16 میلیون تومان و تا سقف سه کارگر به واحد صنفی اختصاص پیدا می‌کرد. این در حالی است که در شرایط گران شدن مواد اولیه و کالاها مبلغ 48 میلیون تومان در مقابل میزان خسارت قابل توجه نبود و صنوف در حالت عادی هم این اعتبار را در بانک‌ها داشتند که 50 تا 100 میلیون وام دریافت کنند. دلیل سوم نرخ 12 درصد در حالت عادی است اما همین 12 درصد هم با توجه به شرایط سخت دریافت وام و مبلغ پایین آن، برای واحدهای صنفی صرفه اقتصادی نداشت. به عبارت دیگر واحدهای صنفی معتقد بودند برای استفاده از 6 درصد یارانه بهره بانک، حضور در فرایند سخت دریافت آن ارزش ندارد. 

البته دبیرکل اتاق اصناف ایران با اشاره به تسهیل فرآیندهای بانکی در ادامه سال گذشته، تصریح کرد: با این حال همچنان منابع محدود است و پیش‌بینی می‌شود با وجود تسهیل شرایط بانکی به دلیل پایین بودن مبلغ وام و سود 12 درصد این وام، استقبال از آن قابل توجه نباشد مگر این که در دو مورد یاد شده تجدید نظر شود.

 

منبع: ایسنا 


منبع خبر:
https://ebinews.com/news/214229/از-وام-کرونایی-چه-خبر؟-دلایل-استقبال-کم-از-وام-کرونا/do