گشایش مشکلات با رفع تحریم‌ها در کوتاه‌مدت خیال باطلی است/ فرشاد حیدری مدیرعامل صندوق بازنشستگی بانک‌ها خواهد شد. - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک
علی طیب‌نیا در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل بانک ملی;

گشایش مشکلات با رفع تحریم‌ها در کوتاه‌مدت خیال باطلی است/ فرشاد حیدری مدیرعامل صندوق بازنشستگی بانک‌ها خواهد شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت:حیدری بانک ملی را در شرایط سختی مدیریت کرد و در دورانی بود که تحریم‌های خارجی نظام بانکی را هدف قرار داده بود اما مدیریت این بانک توانست این شرایط را بخوبی مدیریت کند و از آنجایی که نشانه‌های تحریم چندان لمس نشود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، علی طیب‌نیا در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل بانک ملی با بیان اینکه تغییر آقای حیدری به معنای خداحافظی وی با دولت نیست، اظهار داشت: وی مدیرعامل صندوق بازنشستگی بانک‌ها خواهد شد.

وی افزود: آقای حیدری بانک ملی را در شرایط سختی مدیریت کرد و در دورانی بود که تحریم‌های خارجی نظام بانکی را هدف قرار داده بود اما مدیریت این بانک توانست این شرایط را بخوبی مدیریت کند و از آنجایی که نشانه‌های تحریم چندان لمس نشود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بانک ملی سنبل و نشانه نظام بانکی است. اتفاقات سال 90 تا حدودی ضربه‌ای را به بانک وارد کرد که البته در دو سال اخیر اقدامات مناسبی در جهت بهبود اعتماد مردم به این بانک شده است.

وی با بیان اینکه دولت در این بخش دو مقوله تولید و حفظ ارزش پول ملی را جزو راهبردهای اصلی خود قرار داده است، تصریح کرد: سیاست‌های دولت به این معطوف شده است که تولید رونق گرفته و همچنین ارزش پول ملی حفظ شود.

طیب‌نیا گفت: عملکرد عمرانی دولت به دلیل محدودیت بودجه به شدت کاهش یافته و درآمدهای نفتی کاهش یافته است و از طرفی دیگر منابع خارجی هم به حد کافی سرمایه‌گذاری نمی‌شود.

وی ادامه داد: از گذشته تاکنون نظام اقتصادی کشور بانک‌محور بوده و از طرف دیگر در سال‌های اخیر سیستم بانکی با محدودیت منابع روبرو شده است و در واقع اقتصاد ایران با یک تناقض مواجه شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بر اساس آخرین آمارها حجم نقدینگی به حدود 500 هزار میلیارد تومان رسیده و نرخ تورم حدود 40 درصد است ولی تورم نقطه به نقطه با کاهش اندکی مواجه شده ولی روند تورم میانگین همچنان صعودی است.

وی افزود: با وجود نقدینگی بالا در اقتصاد بنگاه‌های تولیدی با کمبود نقدینگی مواجه هستند و طبق آخرین برآوردها 68 درصد بنگاه‌ها مشکل اصلی خود را کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش عنوان می‌کنند؛ بنابراین از یک طرف نقدینگی بالا در اقتصاد وجود دارد و از طرف دیگر تولید با کمبود نقدینگی مواجه است.

طیب‌نیا با اشاره به نسبت تسهیلات پرداختی به سپرده‌ها، گفت: هم‌اکنون این نسبت 96 درصد است که با احتساب ذخیره قانونی 13 درصد و ذخیره احتیاطی 3 درصدی در بانک‌ها حداکثر تسهیلات پرداختی باید 84 درصد باشد و پرداخت 96 درصد نشان‌دهنده این است که بانک بیش از این توان پرداخت تسهیلات ندارد.

وی با بیان اینکه نرخ پس‌انداز در اقتصاد ایران مناسب است، گفت: مشکل اصلی اینجا است که همه پس‌اندازها به شبکه بانکی منتقل نمی‌شود، زیرا نرخ پائین سود موجب کاهش انگیزه سپرده‌گذاران شده است.

طیب‌نیا گفت: در 40 سال گذشته همواره نرخ واقعی سود منفی بوده است، زیرا تورم در طول این مدت به طور متوسط بیش از نرخ سود بوده است.

وی ادامه داد: اگر کسی یک سال پیش در بانک سپرده‌گذاری کرده باشد و اکنون بخواهد از سپرده خود استفاده کند، در واقع نه تنها سودی به دست نمی‌آورد بلکه زیان هم کرده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه اغلب سپرده‌ها خرد و متعلق به قشر متوسط و فقیر جامعه است، گفت: در طول این مدت انگیزه برای سپرده‌گذاری در شبکه بانکی کاهش یافته است که علت اصلی آن بیشتر بودن تورم در مقایسه با نرخ سود بانکی است، البته این پدیده موجب ایجاد تقاضای زیاد برای دریافت تسهیلات شده است.

وی با بیان اینکه نرخ سود بانکی پائین نیست، گفت: در کمتر کشوری نرخ سود 20 درصد پرداخت می‌شود، اما وقتی تورم بالاست در عمل نرخ سود منفی است.

وی با اشاره به رشد شدید نقدینگی اظهار داشت: اثر نقدینگی تنها تورم نیست بلکه در کوتاه مدت و بلند مدت موجب ایجاد رکود در اقتصاد می‌شود، زیرا قیمت کالاهای وارداتی به تدریج ارزانتر از کالاهای تولید داخل شده و جایگزین کالاهای داخلی می‌شود؛ این پدیده رکود را در اقتصاد ایجاد می‌کند.

وی تاکید کرد: بنابراین توسل به منابع بانک مرکزی اثری جز تشدید رکود ندارد.

وی تصریح کرد: اگر امیدوار باشیم که تحریم‌ها در آینده‌ای نزدیک برداشته شده و در کوتاه مدت گشایشی حاصل شود خیال باطلی است، زیرا رفع تحریم‌ها اقدامات بلندمدتی را می‌طلبد. حتی اگر مذاکرات به نتیجه برسد و حتی درآمدهای نفتی سرازیر شود، آسیب‌های استفاده از این منابع را در گذشته دیده‌ایم.


خبر پیشنهادی
تصویر کلان از کارنامه تحول دیجیتال در گفتگو با عباس معمارنژاد

سندهای تحول؛ نقشه راه یا سرعت گیر بانک ها


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما