جهت انتقال وجه تنها داشتن شماره حساب و یا شماره کارت 16 رقمی افراد کفایت می‌کند - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک
مراقب کلاهبردارهای کنار خودپرداز باشید;

جهت انتقال وجه تنها داشتن شماره حساب و یا شماره کارت 16 رقمی افراد کفایت می‌کند

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تاکید کرد: جهت انتقال وجه تنها داشتن شماره حساب و یا شماره کارت 16 رقمی افراد کفایت می‌کند و نیازی نیست که فرد گیرنده پول پای دستگاه‌های خودپرداز کنار شما بایستد و یا شما شماره رمزتان را در اختیار او یا کسی که می خواهد به حساب تان پول بریزد بگذارید.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،به نقل ازفارس  سرهنگ رهبریان، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا در تشریح کلاهبرداری های تلفنی گفت: در این شگرد، کلاهبرداران خود را وابسته به ارگان های دولتی اعلام و از مشاغل مختلف تقاضای ارائه خدمات می کنند و در پوشش واریز وجه نقد از آنان می خواهند تا شماره حساب خود را در اختیارشان قرار دهند.
وی افزود: کلاهبرداران سپس اعلام می کنند که موفق به واریز وجه نشده اند بنابراین به بهانه واریز وجه نقد و پس از جلب اعتماد، فرد را به پای دستگاه عابر بانک کشانده و با طرح این مسئله که حسابشان ارزی است از فرد می خواهند که حتما از منوی انگلیسی استفاده کنند، بنابراین عدم آشنایی به زبان انگلیسی قربانی منجر می شود تا او بدون اطلاع، تمامی وجوه عابر بانک را به حساب فرد کلاهبردار منتقل کند.
به گفته سرهنگ رهبریان، کلاهبرداران عمدتاً از مدارک شناسایی افراد معتاد و ولگرد و یا از مدارک جعلی برای افتتاح حساب، استفاده می کنند بنابراین پلیس برای شناسایی عوامل اصلی کلاهبرداری دیرتر به نتیجه می رسد.
به گفته این مقام انتظامی همچنین در غالب قرعه کشی اپراتور ایرانسل و همراه اول تحت عنوان برندگان طرح هزاران لبخند، پیامک هایی به افراد ارسال و از این طریق از آنان کلاهبرداری می شود.
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری با اشاره به اینکه تمامی واحدهای صنفی و خدماتی از کلاهبرداری تلفنی در امان نیستند افزود: کلاهبرداران حتی به بیماران نیز رحم نکرده و طی تماس با خانواده برخی از بیماران و با معرفی خود به عنوان پزشک معالج از آنان می خواهند که بلافاصله مبالغی را برای جراحی بیمارشان به حساب آنان واریز کنند و با کشاندن آنان به پای دستگاه عابر بانک، تمامی وجوه نقد آنان را با شگرد فوق به کارت خود منتقل می کنند.
سرهنگ رهبریان تاکید کرد: هموطنان باید بدانند که تنها ارائه شماره حساب و شماره 16 رقمی کارت برای انتقال وجه به حساب دیگران نیاز است بنابراین لازم نیست که افراد برای انتقال وجه به پای دستگاه های خودپرداز بروند و یا شماره رمز خود را در اختیار دیگران قرار دهند، اگر مردم به این مسائل توجه کنند،80 درصد از این نوع کلاهبرداری کاهش پیدا می کند.
وی تصریح کرد: از آنجا که کارمندان بانک ها در حد عرف قادر به تشخیص مدارک شناسایی جعلی هستند، بنابراین بسیاری از کلاهبرداران از این خلاء استفاده کرده و با مدارک شناسایی جعلی و یا سرقتی افتتاح حساب می کنند. پلیس آگاهی ناجا آمادگی دارد تا کارشناس خود را برای ارائه آموزش های لازم به کارکنان بانک ها و دفاتر پیشخوان دولت اعزام کند تا قابلیت آنان در شناسایی مدارک جعلی افزایش پیدا کند.
وی یادآور شد: هم اکنون 2 بانک ملی و ملت برای افتتاح حساب اقدام به استعلام کد ملی از ثبت احوال و مدارک دریافتی از صاحب حساب را از ثبت احوال استناد می کنند مشخصات ارائه شده از سوی فرد را با عکس ارسالی از ثبت احوال مطابقت می دهند.
معاون مباره با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا از ارسال پیامک های هشداری به مشترکان از طریق همراه اول در خصوص کلاهبرداری های تلفنی خبر داد و افزود: علاوه بر این ضمن هماهنگی با بانک ها هشدارهای لازم در این خصوص در کنار خودپردازها و بانک ها نصب شده است.


خبر پیشنهادی
گفتگو با اشرف افخمی، موسس اولین بانک دیجیتال در ایران (بخش دوم)؛

با بانکداری دیجیتال هر مشتری به یک کارمند هوشمند تبدیل می‌شود

گفتگو با علی اشرف افخمی، موسس اولین بانک دیجیتال (بخش اول)؛

هر جا و هر زمان، نه در بانک / بانکداری دیجیتال اجتناب ناپذیر است


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما