اپل به تبانی محکوم شد - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

اپل به تبانی محکوم شد

قاضی دادگاهی در آمریکا حکم داده که شرکت اپل برای گران‌کردن کتاب‌های الکترونیک و از بین بردن رقابت در این بازار رو به رشد، با ناشران عمده تبانی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از ایسنا دولت آمریکا از این رای استقبال کرده و آن را پیروزی مشتریان خواند، این در حالی است که شرکت اپل در واکنش گفته که ادعاهای شاکیان پرونده، نادرست است و برای این رای دادگاه، درخواست تجدیدنظر می‌کند.

دنیس کوت، قاضی فدرال این پرونده در منهتن نیویورک گفت: شواهد قانع‌کننده وجود دارد که اپل در تبانی با پنج ناشر عمده برای حذف رقابت در قیمت‌گذاری خرده‌فروشی کتاب‌های الکترونیک و گران‌کردن آنها نقش محوری داشته و قوانین آمریکا بر علیه انحصارگرایی را نقض کرده است.

پنج ناشر عمده درگیر از جمله انتشاراتی پنگوئن، پیش‌تر با مصالحه از این پرونده کنار کشیده بودند.

وزارت دادگستری آمریکا و 33 ایالت این کشور، این پرونده را علیه شرکت اپل باز کرده بودند و رای اخیر این دادگاه، پیروزی آنها علیه این شرکت به شمار می‌رود.

اسکات همفیل، استاد حقوق دانشگاه کلمبیا در نیویورک، می‌گوید:بعید است حکم امروز دادگاه، چندان قوی باشد ولی به شرکت‌های فنآوری درباره بایدها و نبایدها پیام می‌دهد.

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، اپل، از طراحان و تولیدکنندگان عمده سخت‌افزار و نرم‌افزار است. گوشی هوشمند آی‌فون و همچنین لوح الکترونیک آی‌پد از محصولات معروف سال‌های اخیر این شرکت هستند.

در این پرونده، شرکت اپل متهم شده بود که برای از بین بردن برتری شرکت آمازون در عرضه آنلاین کتاب‌های الکترونیک، تبانی کرده و باعث شده است که قیمت این کتاب‌ها از 10 دلار در آمازون، به 13 یا 15 دلار افزایش پیدا کند.


خبر پیشنهادی
صورت‌های مالی 98 بانک ایران زمین نشان می‌دهد؛

عبور از تنگناها و امید به سودآوری در سال99


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی