دشواری‌های بازار ارز در سال 92 - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

دشواری‌های بازار ارز در سال 92

در ارزیابی چشم‌انداز بازار ارز در سال 1392باید پارامتر‌های تعیین‌کننده و اثرگذار در نوسان ارزی را رصد کرد و با درنظرگرفتن تجربه ارزی یک سال و نیم اخیر به‌گونه‌ای تصمیم‌گیری شود که بازار با کمترین نوسان یا التهاب مواجه شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک دکتر حیدر مستخدمین حسینی اظهار داشت: نقش و سهم ارز در اقتصاد ایران به واسطه اتفاقات یک سال اخیر حساسیت‌برانگیز شده است. به‌طور کلی چند نکته مهم را باید درنظر داشت:مسئله نخست به شوک‌های درونی ارز شامل حوزه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی مسئولان مربوط می‌شود که به‌نظر می‌رسد این حوزه حساس و تعیین‌کننده براساس واقعیت‌های اقتصادی تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کند، در سال جدید اگر در حوزه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری داخلی محدود به بانک مرکزی شود که برحسب قوانین و مقررات مسئول و متولی تنظیم سیاست‌های ارز است، قطعا شاهد موفقیت و بهبود شرایط نسبت به سال پیش‌رو خواهیم بود و راز این موفقیت در گرو تصمیم مبتنی بر عقلانیت و واقعیت‌گرایی در حوزه بانک مرکزی و سیاستگذاران پولی و ارزی این نهاد است.

2-مسئله دوم به شوک‌های بیرونی ارزی برمی‌گردد که شوک‌های بیرونی بر اقتصاد ایران تحمیل می‌شود و عوامل ایجادکننده این شوک‌ها در اختیار مسئولان قرار ندارد اما موفقیت در برخورد با شوک‌های بیرونی بستگی به نوع مدیریت و تصمیم‌های مسئولان دارد. در ارتباط با نحوه برخورد یا مدیریت شوک‌های بیرونی هم باید گفت که ابتدا باید محدودیت‌ها را قبول کنیم و با واقعیت‌ها کنار بیاییم و مدیریت بازار ارز با درنظرگرفتن محدودیت‌ها و واقعیت‌ها انجام پذیرد.

ابهام اینجاست که حوزه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ارزی از بانک مرکزی خارج شده است که جای تامل دارد به‌ویژه اینکه ماهیت قانونی بودن این موضوع جای بحث است. بدیهی است که بازگرداندن اختیارات و وظایف بانک مرکزی در سیاستگذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های ارزی، ثبات و آرامش بیشتری را به‌دنبال خواهد داشت.تأکید می‌کنم تصمیم‌گیری‌هایی که باعث امنیتی کردن بازار ارز شود، تجربه گذشته به ما نشان می‌دهد که با موفقیت همراه نخواهد بود.

3-یکی از اولویت‌ها و ضروریات ارزی در سال 92 این است که به نیازهای ارزی خدماتی نظیر ارز‌های دانشجویی، بیماران، مسافرت‌ها و. . . که سهم کمی در کل مصارف ارزی دارند اما حساسیت برانگیز هستند و انتظارات در بازار ارز را دستخوش تغییرات می‌کنند، باید به‌نحوی شایسته و شفاف پاسخ داده شود. این مهم باعث خواهد شد تا التهاب ناشی از تقاضای ارز در سطح عمومی فروکش کند و تقاضاهای سفته بازی هم کاهش یابد.

4-نکته مهم‌تر و کلیدی‌تر اینکه اگر بخواهیم بازار ارز را مدیریت کنیم و به تقاضاهای غیرواقعی دامن نزنیم و نگرانی‌‌های ناشی از کاهش ارزش پول ملی را برطرف کنیم، باید قبول کنیم که سود نظام بانکی باید تغییر کند. اگر سود بانکی واقعی شود و متناسب با نرخ تورم افزایش یابد و به بانک‌ها اجازه داده شود که با افزایش سود سپرده‌ها منابع و نقدینگی مازاد و سرگردان را جمع کنند تا شاهد تشدید سفته بازی در بازارهای موازی مثل ارز، سکه و مسکن و. . . نباشیم و این نقدینگی به پس انداز و سپس به سرمایه برای تزریق به اقتصاد ملی و بخش‌های واقعی اقتصاد باید سوق داده شود و اصلاح بسته سیاستی و نظارتی بانک مرکزی و تعیین واقعی نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم باید در ابتدای سال‌جاری اجرایی شود.

5-نکته آخر اینکه نرخ ارز مرجع هم دیگر چندان قابل دفاع و کارایی نیست؛ چرا که تداوم تخصیص ارز مرجع به واسطه رانت شدید و ضرورت تشدید نظارت‌ها تنها باعث افزایش هزینه‌ها در اقتصاد ایران می‌شود و سود ناشی از تخصیص ارز به نرخ مرجع به سود مردم هم نیست و عمدتا کالاها و خدمات وارداتی با ارز مرجع با نرخ آزاد فروخته می‌شود که جز رانت عاید دیگری برای اقتصاد و مردم ندارد.


خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما