ریز متوهم/ تراکنش های موبایلی به فراموشی سپرده شد - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک
بررسی تراکنش های خرد صنعت پرداخت طی 5 سال گذشته

ریز متوهم/ تراکنش های موبایلی به فراموشی سپرده شد

بررسی ها نشان می دهد تراکنش‌های موبایلی طی چهار سال گذشته و طبق پیش‌بینی سال 1400، سهم مبلغی تراکنش‌های کمتر از 150 هزار ریال روند نزولی داشته و از 30 درصد در سال 96 به کمتر از 23 درصد در سال 99 رسیده و پیش‌بینی می‌شود در پایان سال 1400 نیز به کمتر از 22 درصد برسد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، با توجه به آمارهای شرکت شاپرک، تمام مبلغ تراکنش‌های موبایلی در مبالغ کمتر از 2 میلیون ریال خلاصه می‌شود و به ندرت تراکنش‌های بیش از 2 میلیون ریال به صورت موبایلی انجام گرفته است.

تراکنش‌های موبایلی طی چهار سال گذشته فراز و فرود چشمگیری داشته‌اند. گرچه این فراز و فرود در سهم گروه‌های مبلغی مشاهده نمی‌شود؛ اما تراکنش‌های موبایلی نیز در گروه‌های مبلغی کمتر از 150 هزار ریال و بیش از 150 هزار ریال دو الگوی کاملاً متفاوت را نشان می‌دهند.

طی چهار سال گذشته و طبق پیش‌بینی سال 1400، سهم مبلغی تراکنش‌های کمتر از 150 هزار ریال روند نزولی داشته و از 30 درصد در سال 96 به کمتر از 23 درصد در سال 99 رسیده و پیش‌بینی می‌شود در پایان سال 1400 نیز به کمتر از 22 درصد برسد. این در حالی است که سهم مبلغی تراکنش‌های 150 تا 500 هزار ریال در این دوره افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است. نکتة بسیار قابل توجه در تراکنش‌های موبایلی کاهش چشمگیر سهم تراکنش‌های گروه یک تا 2 میلیون ریال از 10 درصد در سال 96 به کمتر از 4 درصد در سال 99 است.

آمارهای مبلغ تراکنش‌های موبایلی نشان می‌دهد که سال‌های 97 و 98 بیشترین ارزش تراکنش‌ها را روی پایانه‌های موبایلی شاهد بوده‌ایم. در حالی که در سال‌های 99 و 1400 به ندرت مبلغ کل تراکنش‌ها در گروه‌های مختلف مبلغی به بیش از 500 میلیون ریال رسیده است.

سهم تعدادی تراکنش‌های موبایلی نیز در سال‌های گذشته در مقایسه با دو پایانه دیگر نوسانات کمتری را نشان می‌دهد. در گروه‌های مبلغی 20 تا 50 هزار و50 تا 150 هزار ریال تغییرات چشمگیری در سهم تعداد تراکنش‌ها مشاهده نشده است، در حالی که تراکنش‌های کمتر از 20 هزار ریال به طور چشمگیری کاهش یافته و تراکنش‌های 250 تا 500 هزار ریال نیز روندی افزایشی داشته‌اند.

آمار تعداد تراکنش‌ها نیز نشان می‌دهد که مشتریان استقبال بسیار کمی از پایانه‌های موبایلی در سال‌های اخیر داشته‌اند و در سال 1399 تنها حدود 5700 تراکنش از این پایانه‌ها انجام گرفته است.

تغییر تعریف تراکنش‌های خرد

با روند تورم چشمگیر که در سال‌های اخیر گریبان‌گیر کشور شده است، نه تنها سال به سال، بلکه ماه به ماه تعریف تراکنش‌های خرد تغییر کرده و هر روز به مبلغ آن افزوده خواهد شد. در پرداخت بین‌الملل، تراکنش‌های خرد به تراکنش‌هایی با ارزش کمتر از 1 دلار اطلاق می‌شود که برابر کردن آن با قیمت دلار 250 هزار ریالی می‌تواند نشان‌دهندة تراکنش‌های خرد در کشور ما باشد. بر اساس آمارهای قیمتی در ایالات متحده به طور میانگین هر کیلو گوشت در حدود 12 دلار، هر کیلو برنج حدود 7/3 دلار، فیله مرغ 5/8 دلار و هر کیلو سیب 4 دلار قیمت دارد، بنابراین، تراکنش‌های خرد مبلغی کمتر از یک دهم قیمت گوشت و نزدیک به یک‌چهارم قیمت برنج را دارند که با وضعیت قیمتی در کشور ما این مبلغ بسیار متغیر خواهد بود.

اخبار مرتبط
بررسی تراکنش های خرد صنعت پرداخت؛

سهم مبلغ تراکنش های اینترنتی طی 5 سال گذشته

سهم تراکنش های خرد کارتخوان فروشگاهی طی 5سال گذشته

مبلغ 200هزار ریال نقطه عطف تغییر رفتار مصرف کننده


خبر پیشنهادی
هوش مصنوعی روی میز پژوهشگران و فعالان این حوزه(بخش دوم)

آینده هوش مصنوعی در صنعت بانکی و چالش‌های رسیدن به نقطه مطلوب

هوش مصنوعی روی میز پژوهشگران و فعالان این حوزه(بخش اول)

اکوسیستم هوش مصنوعی در غیاب نقشه راه داده


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما