افزایش 60درصدی حجم دارایی های خارجی سیستم بانکی - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

افزایش 60درصدی حجم دارایی های خارجی سیستم بانکی

حجم دارایی های خارجی سیستم بانکی با افزایش ۶۰ درصدی نسبت به خرداد سال گذشته، همراه بوده است.

به گزارش بانکداری الکترونیک، گزیده آمارهای اقتصادی بهار ۱۴۰۰ توسط بانک مرکزی منتشر شد و در بخشی از آمارهای اقتصادی سه ماهه ابتدایی سال، به دارایی ها و بدهی های سیستم بانکی اشاره شده است. 

بررسی جزئیات این بخش، نشان می‌دهد در پایان خردادماه ۱۴۰۰، حجم دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی با ۵۰.۳ درصد رشد نسبت به پایان خردادماه سال گذشته به رقم ۸۴۶۰۶.۴ هزار میلیارد ریال رسیده است. این در حالی است که این میزان در پایان خردادماه سال ۹۸ به بیش از ۵۶ هزار و ۲۹۴ هزار میلیارد ریال رسیده بود.

به طور مشخص، میزان دارایی‌های سیستم بانکی کشورمان در پایان خردادماه ۱۴۰۰ شامل مواردی هچون «دارایی‌های خارجی به میزان ۲۰۱۳۴ هزار میلیارد ریال»، «بدهی بخش دولتی به میزان ۶۴۷۵.۶ هزار میلیارد ریال»، «بدهی بخش غیردولتی به میزان ۲۵۶۶۰.۴ هزار میلیارد ریال» و  «سایر بدهی ها به میزان ۲۰۴۸۳.۱ هزار میلیارد ریال» است؛ که در این بخش رقم دارایی های خارجی سیستم بانکی با افزایش ۶۰ درصدی نسبت به خرداد سال گذشته، همراه بوده است.

اما در بخش بدهی‌های سیستم بانکی، مواردی همچون نقدینگی، وام ها و سپرده‌های بخش دولتی و ... مشاهده می‌شود که به طور مشخص، حجم نقدینگی در پایان خردادماه امسال نسبت به خردادماه سال گذشته با رشد بیش از ۳۹ درصدی به رقم ۳۷۰۵۴ هزار میلیارد ریال رسیده است. این میزان نقدینگی در پایان خردادماه امسال شامل ۷۲۶۱.۹ هزار میلیارد ریال پول و ۲۹۷۹۲.۱ هزار میلیارد ریال شبه پول است که به ترتیب نسبت به خردادماه سال گذشته، ۴۴.۶ و ۳۸.۲ درصد بیشتر شده است.

منبع:ایبِنا


خبر پیشنهادی
طی میزگردی با فعالان حوزه پرداخت تشریح شد(بخش دوم)

تجربه های کارت اعتباری در نسل جدید بازار پرداخت

طی میزگردی با فعالان حوزه پرداخت تشریح شد(بخش اول)

داستان کارت اعتباری؛ روایت یک سریال چند قسمتی


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما