نرخ ارز و سود بانکی؛ دو متغیر اثرگذار بر تورم - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

نرخ ارز و سود بانکی؛ دو متغیر اثرگذار بر تورم

یک کارشناس اقتصادی معتقد است ریشه تورم فقط نقدینگی نیست، بلکه در کوتاه مدت دو متغیر نرخ ارز و نرخ سود بانکی بر تورم تاثیر دارد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، حمید زمان‌زاده، کارشناس اقتصادی و معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در برنامه تیتر شبکه خبر گفت: ریشه تورم فقط نقدینگی نیست، بلکه در کوتاه مدت دو متغیر نرخ ارز و نرخ سود بانکی بر تورم تاثیر دارد.

وی گفت: جهش تورم در ۲ سال اخیر ناشی از جهش نرخ ارز بود و انتظار می‌رود با توجه به ثبات نسبی نرخ ارز تورم‌های ماهیانه تا حدودی کاهش پیدا کند.

این کارشناس اضافه کرد: اگر نرخ ارز و رشد نقدینگی عوامل مهم تورم است پس ثبات یا کاهش نرخ ارز و کاهش رشد نقدینگی هم عامل کاهش تورم خواهد بود.

زمان‌زاده افزود: کسری بودجه از عوامل رشد تورم و تحریم از علت‌های کسر بودجه است، زیرا افت درآمدهای نفتی باعث افزایش کسری بودجه می‌شود، از این جهت اگر درآمد نفتی ما برنگردد هیچ دولتی نمی‌تواند با این ساز و کار موجود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی از دست رفته را جبران کند.

این کارشناس گفت: طبق محاسبه ما در سال‌های اخیر، تحریم‌ها سالانه حدود ۲۵ درصد نرخ تورم ما را افزایش داده است.

زمان‌زاده افزود: اگر تحریم‌ها رفع نشود مردم از دولت آینده هم نباید انتظاری داشته باشند و اگر تحریم‌ها رفع شود و درآمدهای نفتی برگردد خود به خود تورم هم کاهش پیدا می‌کند و این خیلی به نوع مدیریت بستگی ندارد.

 

 

منبع: ایبنا


خبر پیشنهادی
بررسی عملکرد ATMها طی دهه اخیر نشان می دهد؛

کاهش 50 تا 70درصدی تعداد تراکنش خودپردازهای بانک های کوچک


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما