وضعیت نامناسب ایران در شاخص جهانی سهولت کسب‌وکار - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک
پشتیبانی و مانع‌زدایی دو بال فرآیند تولید؛

وضعیت نامناسب ایران در شاخص جهانی سهولت کسب‌وکار

مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با بیان اینکه ایران در شاخص جهانی سهولت کسب‌وکار در جایگاه مناسبی قرار ندارد، تاکید کرد: پشتیبانی و مانع‌زدایی دو بال فرآیند تولید است، ضمن آنکه ثبات قوانین بهترین امکانی است که در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان است؛ چرا که امکان برنامه‌ریزی را برای آنها فراهم خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، دکتر علی رسولی‌زاده، مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه اینترنت اشیاء، با اشاره به موانع موجود در مسیر توسعه شرکت‌های دانش بنیان، گفت: موانعی که شرکت‌های دانش بنیان در فرآیند تولید با آن دست و پنجه نرم می‌کنند به دو دسته " قبل از تولید" و "حین تولید" تقسیم بندی می‌شوند.

وی موانع قبل از تولید را معطوف به مجوزهای راه‌اندازی شرکت‌ها دانست و اظهار کرد: این مجوزها از سوی سازمان‌های مختلفی صادر می‌شوند و تعدد این مجوزها از یک سو و سخت بودن شرایط اخذ مجوزها از سوی دیگر، راه اندازی کسب و کارها و به ویژه شرکت‌های دانش بنیان را دچار چالش‌هایی کرده است.

به گفته مدیر عامل این شرکت، تعداد این مجوزها به قدری زیاد است که باعث شده ایران در شاخص سهولت راه‌اندازی کسب و کار در دنیا در جایگاه مناسبی قرار نگیرد.

رسولی‌زاده به موانع حین انجام کار اشاره کرد و یادآور شد: ارتباط با سازمان تامین اجتماعی، اداره مالیات، شهرداری‌ها از جمله موانع موجود در فرآیند تولید به شمار می‌روند که این موانع فرآیند تولید را دچار اختلال خواهند کرد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، ادامه داد: برای طراحی و تولید محصولات دانشی، بعضا نیاز به یکسری مجوزها است که اخذ آنها دشوار و زمان‌بر است و مهمترین درخواست در این زمینه حذف برخی از این مجوزها است، ضمن آنکه تامین مالی در تولید محصولات حائز اهمیت است؛ چرا که تولید کالاهای دانش‌بنیان به دلیل ماهیت دانشی که این محصولات دارند، نیازمند به سرمایه‌گذاری در بخش‌های تحقیق و توسعه است.

رسولی‌زاده با تاکید بر اینکه بخش تحقیق و توسعه نیازمند سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی است، خاطر نشان کرد: از سوی دیگر تعامل با سازمان‌های دولتی مانند سازمان تامین اجتماعی و مالیات جهت تامین منابع مالی برای بخش تحقیق و توسعه از دیگر چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان است؛ چراکه این سازمان‌ها تجربه هزینه‌های بالای R&D را ندارند و برای شرکت‌های دانش‌بنیان مشکل‌تراشی می‌کنند و بعضا هزینه‌های شرکت‌ها در این سازمان‌ها مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت و در نتیجه ممکن است فرآیند تولید محصولات دانش‌بنیان را دچار اختلال و یا کندی کند.

وی به برخی از حمایت‌های ارائه شده به شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: حمایت‌هایی که از شرکت‌های دانش‌بنیان شده، بیشتر معطوف به حمایت‌هایی است که از جانب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نهادهای ذیل آن بوده که این حمایت‌ها تا کنون اثرات قابل توجهی در راه‌اندازی و توسعه فعالیت این شرکت‌ها و اکوسیستم نوآوری داشته است، ولی آنجایی که حمایت‌ها به سایر نهادها بر می‌گردد، همکاری قابل توجهی از سوی این سازمان‌ها با شرکت‌های دانش‌بنیان مشاهده نشده است.

رسولی‌زاده نمونه این همکاری را همکاری میان شهرداری با شرکت‌های دانش‌بنیان نام برد و ادامه داد: یکی از ملزومات شرکت‌های دانش‌بنیان استقرار در برخی مناطق است که بعضا شهرداری همکاری لازم را در این حوزه با شرکت‌های دانش‌بنیان ندارد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان صادرات محصولات را از ملزومات شرکت‌های دانش‌بنیان نام برد و یادآور شد: به دلیل وجود ماهیت نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان، محصولات تولیدی در این شرکت‌ها امکان رقابت و عرضه در سطح بین‌المللی را دارند و از این رو علی‌رغم تحریم‌های موجود اقداماتی از سوی این شرکت‌ها در زمینه عرضه محصولات به بازارهای بین‌المللی صورت گرفته است، نمونه‌های آن را می‌توان در حوزه‌های نانو، فناوری اطلاعات، دارویی و بیوتکنولوژی مشاهده کرد.

رسولی‌زاده، "پشتیبانی" و "مانع‌زدایی" را دو بال اصلی مربوط به حمایت از تولید دانست و گفت: موضوع مانع‌زدایی از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ چرا که تا موانع موجود برداشته نشود، حمایت‌ها بی‌اثر است.

وی "ثبات قوانین" را از دیگر ضروریات حوزه تولید نام برد و ادامه داد: ثبات قوانین بهترین امکانی است که در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان است؛ چرا که امکان برنامه‌ریزی را برای آنها فراهم خواهد کرد و در گام بعدی باید در جهت حذف موانع تولید اقدام شود.

بر اساس این گزارش، شاخص آسانی انجام کسب‌وکار (Ease of doing business index) شاخصی است که از سوی بانک جهانی تعریف شده است و در این رتبه‌بندی کشورهایی که دارای رتبه‌های برتر هستند، نشان می‌دهد که مقررات بهتری برای کسب‌وکارها و حمایت‌های قوی‌تر از حقوق مالکیت خصوصی اجرایی شده است.

بر اساس گزارش بانک جهانی، رتبه ایران در سال ۲۰۲۰ در شاخص سهولت انجام کسب‌وکار نسبت به سال ۲۰۱۹، ۱۱ پله تضعیف شده است. از نکات قابل ملاحظه این گزارش می‌توان به عدم تغییر امتیاز ایران در ۶ زیرشاخص سهولت کسب‌وکار اشاره کرد و رتبه ایران تنها در دو زیرشاخص "حمایت از سرمایه‌گذاران خرد" و "شرایط و مقررات اخذ مجوز ساخت" به ترتیب ۳ و ۱ رتبه بهبود یافته است.


خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما