جی‌پی‌مورگان «سبد سهام شرکت‌های خریدار ارز دیجیتال» راه‌اندازی می‌کند - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

جی‌پی‌مورگان «سبد سهام شرکت‌های خریدار ارز دیجیتال» راه‌اندازی می‌کند

جی‌پی‌مورگان، غول بانکی وال‌استریت، درخواستی برای راه‌اندازی یک ابزار بدهی مرتبط با ۱۱ شرکتی که در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ارائه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، ابزار بدهی یک تعهد است که به عرضه‌کننده امکان می‌دهد تا با تعهد بازپرداخت به وام‌دهنده، بودجه موردنیاز خود را از طریق ایجاد بدهی تأمین کند.

فرم درخواست جدید جی‌پی‌مورگان چیس (JPMorgan Chase) در SEC نشان می‌دهد که این غول بانکی یک ابزار جدید بدهی طراحی کرده که امکان استفاده مستقیم سرمایه‌گذاران از سبد شرکت‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند.

سبد ارزهای دیجیتال جی‌پی‌مورگان (مارس ۲۰۲۱)، براساس تعریف این بانک، سبدی با وزن نابرابر متشکل از ۱۱ سهم مرجع از شرکت‌های فهرست شده در بازارهای بورس آمریکا است که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم با ارزهای دیجیتال در ارتباط هستند.

این ابزار ۲۰ درصد را به شرکت تحلیل داده مایکرواستراتژی (Microstrategy) اختصاص داده که ۹۱,۰۶۴ واحد بیت کوین در ترازنامه مالی خود دارد. این سبد همچنین ارتباط مستقیم با اسکوئر (Square) به‌میزان ۱۸ درصد و با ریوت بلاک چین (Riot Blockchain) به اندازه ۱۵ درصد فراهم می‌کند. این دو شرکت مقدار قابل‌توجهی بیت کوین در اختیار دارند. شرکت انویدیا (Nvidia Corporation) و هولدینگ پی پل (PayPal Holdings) نیز هر کدام ۱۵ درصد از این سبد را به خود اختصاص داده‌اند.

شرکت ای‌ام‌دی (Advanced Micro Devices)، شرکت صنایع نیمه‌هادی تایوان (Taiwan Semiconductor Company)، صرافی اینترکانتیننتال (Intercontinental Exchange)، سی‌ام‌ای گروپ (CME Group)، اوور استاک (Overstock) و سیلورگیت کپیتال (Silvergate Capital) نیز در این سبد گنجانده شده‌اند.

دفتر شناساگر این سبد اعلام می‌دارد:

وزن سهام مرجع تا حدودی بر اساس میزان ارتباط این شرکت‌ها با بیت کوین، همبستگی با بیت کوین و نقدینگی آن‌ها تعیین شد.

جی‌پی‌مورگان اعلام کرده است که سود سهام براساس عملکرد سبد شرکت‌ها پرداخت خواهد شد. حداقل سرمایه‌گذاری مبلغ ۱,۰۰۰ دلار با تاریخ سررسید ماه مه ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) است.

این محصول جدید یکی از راه‌های دسترسی سرمایه‌گذاران نهادی به بازار در حال رشد ارزهای دیجیتال است. وال‌استریت در حال حاضر روبه‌روز بیشتر در مسیر استفاده و بهره‌مندی از ارزهای دیجیتال در حرکت است و این موضوع تا حدود زیادی توجیه‌کننده حمایت قدرتمند پشت بیت کوین است.

اگر صندوق قابل‌معامله بیت کوین شرکت پرپس (Purpose) را که به‌تازگی راه‌اندازی شده است به‌عنوان نمونه در نظر بگیریم، سرمایه‌گذاران سنتی اشتیاق فراوانی به دارایی‌های دیجیتال پیدا کرده‌اند. این صندوق قابل‌معامله کانادایی در آغاز کار خود در ابتدای ماه جاری میلادی نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار جمع کرد و اکنون در مسیر جذب یک میلیارد دلار دارایی پس از هفته اول راه‌اندازی آن است.

 

منبع: ارز دیجیتال


خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما