پایانه‌های فروشگاهی باعث شفاف شدن کسب و کارها می‌شود - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

پایانه‌های فروشگاهی باعث شفاف شدن کسب و کارها می‌شود

معاون حقوقی و فنی و قائم مقام هوشمند سازی نظام مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: اجرای قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان، باعث شفاف شدن کسب و کار و اطلاعات مبادلات و فعالیت اقتصادی اشخاص می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، محمود علیزاده معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی عنوان داشت: در راستای پیاده سازی و اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و در چارچوب برنامه هوشمندسازی نظام مالیاتی، تمامی فرآیندهای مالیاتی بدون دخالت عامل انسانی و به صورت کاملا الکترونیکی، مکانیزه و هوشمند انجام خواهد شد.

علیزده با اشاره به اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان گفت: این قانون سال گذشته به تصویب رسید و برای اجرای موفقیت آمیز آن نیازمند همدلی و همسویی تمام ارکان نظام، چه حاکمیت و چه فعالان اقتصادی هستیم.

وی ادامه داد: سامانه مودیان هم اکنون آماده بهره برداری است و ظرف چند روز آینده، آدرس و لینک این سامانه در اختیار رسانه‌ها و فعالان اقتصادی قرار خواهد گرفت تا ثبت نام خود در سامانه مربوطه را انجام دهند.

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در سامانه مودیان، فایل الکترونیکی برای کارپوشه مودیان ایجاد می شود و همچنین دو کد شناسه شامل کد شناسه پایانه فروشگاهی برای شناخته شدن پایانه فروش مودی همچنین کد شناسه حافظه مالیاتی برای شناسایی و تعریف اختصاصی مودی تعریف می شود که براساس آن، مودی قادر خواهد بود صورتحساب الکترونیکی دارای شماره منحصر به فرد برای فروش خود صادر نماید.

وی افزود: استانداردهای لازم برای چگونگی ایجاد و تهیه پایانه های فروشگاهی و حافظه مالیاتی نیز تدوین شده و به تأییدکارگروه راهبری سامانه مودیان رسیده است که به محض تأیید توسط وزرای محترم اقتصاد و فناوری اطلاعات که ظرف چند روز آتی انتشار عمومی خواهد یافت تا فعالان اقتصادی براساس آن، ثبت نام در این نظام یکپارچه و فراگیر را شروع نمایند.

علیزاده در خصوص استاندارد تعریف شده برای پایانه فروشگاهی گفت: ویژگی پایانه فروش استاندارد و مورد نظر سازمان امور مالیاتی، هر شی یا پایانه ای است که قابلیت اتصال به حافظه مالیاتی را داشته و امکان صدور صورتحساب الکترونیکی را داشته باشد که می تواند یک لپ تاب، کیس کامپیوتر و حتی دستگاه ها و ابزارهای پرداخت بانکی باشد.

وی ادامه داد: حافظه مالیاتی استاندارد و مورد تایید سازمان نیز نرم افزاری است که مستقیما بتواند با کد شناسه ارایه شده، روی پایانه فروشگاهی قرار گرفته و یا از طریق سوئیچی که توسط شرکت معتمد ایجاد می شود، به سامانه مودیان متصل گردد.

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه با اجرای این قانون، صرفا فعالان اقتصادی قادر به صدور صورتحساب الکترونیکی استاندارد خواهند بود، گفت: البته قانون برای برخی اصناف که تک کالایی و تک خدمتی هستند شرایطی را پیش بینی کرده تا بتوانند از ابزارهای پرداخت به عنوان پایانه فروشگاهی استفاده کنند.

علیزاده در خصوص جرایم قانونی پیش بینی شده برای مودیانی که اقدام به ثبت نام در سامانه مودیان و اجرای قانون مذکور نکنند، گفت: از زمان لازم الاجرا شدن این قانون، کلیه صورتحساب های خارج از این سامانه، برای نظام مالیاتی فاقد اعتبار مالیاتی خواهد بود و علاوه بر آن جرایمی بموجب قانون نسبت به خرید یا فروش بنگاه اقتصادی به آن تعلق گرفته و همچنین، اعتبار مالیاتی ارزش افزوده که باید مورد قبول بگیرد نیز مورد پذیرش قرار نخواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین فعالان اقتصادی برای کسب و کارهایی که در سامانه مودیان ثبت نشده، نمی توانند صورتحساب صادر کنند و در چارچوب این قانون، هر فعال اقتصادی که در این سامانه ثبت نام می نماید، دارای کارپوشه ای خواهد بود و صورت حساب الکترونیکی هم در کارپوشه خریدار و هم در کارپوشه فروشنده قرار می گیرد و محاسبات، اظهارنامه و فرآیندهای مالیات بر ارزش افزوده بدون دخالت عامل انسانی بصورت کاملا هوشمند و الکترونیکی در سامانه کار پوشه مودیان انجام می شود.

 

منبع:  سازمان امور مالیاتی کشور،


خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما