رشد ۵۲۰ درصدی نقدینگی و ناترازی عملکرد بودجه در ۸ سال اخیر - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

رشد ۵۲۰ درصدی نقدینگی و ناترازی عملکرد بودجه در ۸ سال اخیر

رئیس‌کل دیوان محاسبات کشور حجم نقدینگی در پایان ۶ ماه ابتدای سال ۱۳۹۹ را رقم ۲۹۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که از رشد بی‌سابقه ۵۲۸ درصدی حکایت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، به نقل از روابط‌عمومی دیوان محاسبات کشور، مهرداد بذرپاش رئیس‌کل دیوان محاسبات کشور طی سفری یک‌روزه به خراسان‌رضوی، به‌صورت جداگانه در جلسه شورای اداری استان و جلسه کارکنان اداره‌کل دیوان محاسبات خراسان‌رضوی شرکت کرد.

رئیس‌کل دیوان محاسبات در سخنرانی خود، یکی از موضوعات مهم و اصلی در دستگاه‌های نظارتی را قوانینی دانست که اجرا نمی‌شوند. او با بیان اینکه حسابرسی درست و قوی، اثربخشی بیش از ۵۰درصدی دارد، موضوع نهضت کاهش قیمت تمام‌شده را از اقدامات مهم در دست اقدام دیوان محاسبات اعلام کرد.

بذرپاش سپس به تشریح تازه‌‌ترین‌ گزارش دیوان محاسبات کشور پیرامون موضوع نقدینگی و آثار آن در اقتصاد پرداخت و گفت: پایه پولی در پایان سال ۱۳۹۱ حدود ۹۸ هزار میلیارد تومان بوده است که در پایان ۶ ماه ابتدای سال ۱۳۹۹ به مبلغ۳۷۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.

رئیس‌کل دیوان محاسبات با اعلام اینکه از سال ۱۳۹۲ تا پایان ۶ ماه ابتدای سال ۱۳۹۹‌ خالص دارایی‌های خارجی بانک‌مرکزی با رشد مطلق ۳۷۲‌درصدی مواجه شده است، افزود: خالص بدهی بخش دولتی به بانک‌مرکزی رشد حدود ۲۷۵ درصدی داشته است، همچنین خالص بدهی بانک‌ها به بانک‌مرکزی با رشد حدود ۱۶۵ درصدی مواجه بوده که این عملکرد نامطلوب، بیماری هلندی را بر اقتصاد کشور تحمیل کرده است.

بذرپاش با اشاره به حجم نقدینگی در پایان سال ۱۳۹۱ که طبق آمار بانک‌مرکزی حدود ۴۶۱ هزار میلیارد تومان بوده است، حجم نقدینگی در پایان ۶ ماه ابتدای سال ۱۳۹۹ را رقم ۲۹۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که از رشد بی‌سابقه ۵۲۸ درصدی حکایت می‌کند.

او با بیان اینکه یکی از منابع قابل‌دسترس برای دولت، منابع بانک‌مرکزی است، تاکید کرد: دست‌اندازی به این منابع باعث رشد پایه پولی و به‌تبع آن رشد نقدینگی می‌شود.

رئیس‌کل دیوان محاسبات کشور، دومین منبع برای جبران کسری بودجه دولت را انتشار اوراق مالی اسلامی دانست و اظهار کرد: به‌دلیل عدم‌تناسب بین نرخ سود اوراق با نرخ واقعی بهره در اقتصاد، عملا استقبال چندانی از اوراق نمی‌شود، بنابراین دولت به طرق مختلف و از جمله وضع مقررات، اوراق را به سمت بانک‌ها و موسسات اعتباری سوق می‌دهد و منابع بانک‌ها و موسسات اعتباری را برای جبران کسری‌بودجه خود استفاده می‎‌کند.

بذرپاش با اشاره به سومین روش برای جبران کسری‌بودجه که استفاده مستقیم از منابع بانک‌ها و موسسات اعتباری از طریق اخذ تسهیلات تکلیفی است، ناترازی بانک‌ها و موسسات اعتباری را حاصل روش‌های دوم و سوم دانست که بانک‌مرکزی را ناگزیر به استفاده از خط اعتباری یا اضافه برداشت در حساب‌جاری می‌‌کند.

وی در تکمیل این قسمت، افزود: استقراض غیرمستقیم دولت از بانک‌مرکزی منجر به رشد پایه پولی و رشد نقدینگی می‎شود.

رئیس‌کل دیوان محاسبات در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به ماه‌های پایانی دولت تاکید کرد: بنده به‌عنوان خادم شما و مردم، درخواست می‌کنم کلیه مدیران دولتی از ترک فعل بپرهیزند؛ ما در کنار شما هستیم و از تلاش‌های شما در دستگاه‌های مختلف اجرایی حمایت می‌کنیم.

مهرداد بذرپاش در پایان‌ اظهار کرد: برای این مردم نباید کم‌گذاشت؛ تلاش کنیم تا این شرایط سخت را برای مردم آسان‌تر کنیم.


خبر پیشنهادی
نگاهی به سامانه پرداخت لحظه ای شرکت خدمات انفورماتیک؛

پردازش دستور پرداخت های آنی مبتنی بر شماره حساب


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما