آزاد شدن دارایی‌های ایران پس از رایزنی با آمریکا - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک
وزارت خارجه کره جنوبی خبر داد؛

آزاد شدن دارایی‌های ایران پس از رایزنی با آمریکا

وزارت خارجه کره جنوبی یک روز پس از توافق ایران و کره جنوبی برای آزادسازی بخشی از منابع مالی مسدود شده ایران گفت دارایی‌های مسدود شده ایران در این کشور بعد از رایزنی با آمریکا آزاد خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای گفت دارایی‌های مسدود شده ایران بعد از رایزنی با آمریکا آزاد خواهند شد.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی نوشته این بیانیه بعد از آن صادر شده که ایران ادعا کرد با سئول بر سر نحوه انتقال و استفاده از منابع مالی مسدودشده خود به توافق دست یافته است.

ایران دوشنبه اعلام کرد این توافق در جریان دیدار میان «عبدالناصر همتی»، رئیس کل بانک مرکزی ایران و «رو جئونگ-هیون»، سفیر کره جنوبی در ایران حاصل شده است.

یونهاپ نوشته ایران در هفته‌های گذشته از سئول خواسته حدود ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های این کشور که به دلیل تحریم‌های آمریکا در دو بانک کره جنوبی مسدود شده آزاد شوند.

در بیانیه وزارت خارجه کره جنوبی، بدون اشاره به جزئیات بیشتر آمده است: «دولت ما درباره روش‌های استفاده از این دارایی‌ها با ایران گفت‌وگو کرده و طرف ایرانی رضایت خودش را درباره پیشنهادهای مطرح‌شده از طرف ما ابراز کرد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «رفع انسداد این دارایی‌ها از طریق رایزنی با کشورهای مرتبط از جمله ایالات متحده صورت خواهد گرفت.»

چند هفته قبل‌تر یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی گفته بود سئوال گفت‌وگوها با آمریکا برای پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل از طریق اموال بلوکه‌شده ایران به مراحل نهایی رسیده است.

چند ماه قبل اتاق بازرگانی ایران رقم این پول که در دو بانک کره جنوبی نگهداری می‌شوند را ۸ میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار اعلام کرده بود. مقام‌های ایران پیشتر گفته‌اند سئول علاوه بر خودداری از آزادسازی این منابع مالی بابت نگهداری آنها پول هم مطالبه کرده است.

پیش از این نیز، منبعی در کره جنوبی به خبرگزاری یونهاپ گفته بود که ایران با تاکید بر لزوم آزادسازی پول‌های بلوکه شده، خواستار استفاده از ۱ میلیارد دلار از این پول‌ها برای خرید تجهیزات پزشکی شده است.

تا پیش از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا، کره جنوبی از واردکنندگان بزرگ نفت ایران بود

سئول از متحدان نزدیک واشنگتن است و در عین حال در چند دهه اخیر، از طرف‌های تجاری اصلی ایران بوده است.

کره جنوبی در فهرست کشورهایی بود که با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی آمریکا مشمول معافیت‌های موقت بود ولی این کشور قبل از اجرایی شدن تحریم‌ها خرید نفت از ایران را متوقف کرد.

تا پیش از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا، کره جنوبی از واردکننده بزرگ نفت ایران و بزرگترین خریدار میعانات گازی از این کشور بود.

بر اساس آمار گمرک کره جنوبی، واردات نفت این کشور از ایران در دو ماه منتهی به از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه‌ ایران در سال ۲۰۱۸ به صفر رسید.

همزمان دیروز رئیس بانک مرکزی ایران دیداری هم با سفیر ژاپن در تهران داشت و خواستار آزادسازی منابع مالی مسدود شده در این کشور شده بود.

از سفیر ژاپن نقل شده که در این دیدار پیشنهاد استفاده از منابع مسدود شده برای خرید واکسن کرونا را مطرح شده است.

دارایی‌های مسدود شده ایران در ژاپن حدود سه میلیارد دلار اعلام شده است.


خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما