افزایش سرمایه دوبرابری شرکت‌های بیمه/بیمه مرکزی دنبال حذف خود نیست - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک
گفتگوی بیمه داری نوین با رئیس کل بیمه مرکزی(قسمت دوم)

افزایش سرمایه دوبرابری شرکت‌های بیمه/بیمه مرکزی دنبال حذف خود نیست

دکتر سلیمانی می گوید: نامه‌ای در قالب لایحه به دولت فرستادم که سرمایه شرکت‌های بیمه‌ای باید دو برابر شود؛ یعنی شرکت بیمه مستقیم از ۱۵۰ میلیارد به ۳۰۰ میلیارد و اتکایی از ۲۵۰ میلیارد به ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، به نقل از ریسک نیوز، رئیس کل بیمه مرکزی در گفتگوی اختصاصی با بیمه داری نوین از مسایل مختلفی چون علل تشکیل بازار متشکل بیمه ای، ارسال لایحه افزایش سرمایه شرکتهای بیمه به دولت، تاسیس شرکتهای بیمه جدید، بررسی مجوز تاسیس شرکت بیمه تمام الکترونیک و ...خبر داد که قسمت اول را  با عنوان راهکارهای اتخاذ شده در جهت ابعاد نقش تصدی گری بیمه مرکزی با هم خواندیم.

قسمت دوم در پیش رو می آید:

* لطفاً به زیرساخت‌های حقوقی، تشکیلاتی و فناوری اشاره کنید؟

در صنعت بیمه در بخش دیجیتالی و آی‌تی سرمایه‌گذاری زیادی صورت نگرفته است و ما با این ضعف مواجهیم.

* در مصاحبه‌ای بیان کردید که در بخش دیجیتالی ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده‌اید؛ چرا نگفتید ۱۰۰۰ میلیارد یا ۷۰۰ میلیارد تومان؟

اولین مسئله این است که باید تجهیزات کامل و پشتیبانی کامل از این مجموعه اطلاعات داشته باشیم. مبلغی که بیان کردم میزان سرمایه‌گذاری‌ای است که با همکاری وزارت فناوری برای تهیة سایت پشتیبان نیاز داریم؛ البته قرارداد در حال بسته شدن است؛ اما هیچ وقت نمی‌توانیم بگوییم به یک سیستم سامانة کامل رسیده‌ایم.

* بسیاری از شرکت‌های بیمه حتی اتاق سرور هم ندارند و این مسئله را جدی نگرفته‌اند.

این سایت، سایت پشتیبان کل صنعت بیمه است؛ البته در ابتدا بیمة مرکزی و بعد از آن شرکت‌های بیمه مشارکت می کنند. این امر در 10 سال آینده تکمیل می‌شود تا در نهایت به بیگ دیتایی کامل در صنعت بیمه دسترسی پیدا کنیم.

از طرفی سامانه‌ای که در برنامة ششم بر عهدة وزارت راه و شهرسازی گذاشته شده است با نام سامانة تصادفات، موضوع بسیار مهمی است و امروز با صنعت بیمه مرتبط است؛ اما باید کامل شود؛ یعنی در لحظه‌ای که تصادف در هر نقطه از کشور اتفاق می‌افتد علاوه بر پلیس، آن سامانه نیز به ما اطلاع می‌دهد که مثلاً فلان خودرو در فلان جادة ایران تصادف کرده است.

این سامانه سامانة الکترونیکی تصادفات است که راه‌اندازی آن بر عهدة وزارت مسکن و شهرسازی گذاشته شده است. این میزان سرمایه‌گذاری در آی‌تی برای آینده است که صنعت بیمه بسیار دیر آن را آغاز کرده است؛ ولی باید به سرعت به آن دست یابد. اگر قصد داریم در آینده نظام بیمه‌ای را به سمت آی‌تی‌بیس ببریم باید این سرمایه‌گذاری را انجام دهیم.

* شرکت‌های بیمه هنوز درک درستی از نوآوری و اکوسیستم باز ندارند چه کنیم که شرکت‌ها به این درک برسند که مثلاً کراینشورنس‌شان را پلتفرمی طراحی کنند و اجازه دهند ایده‌ها وارد شوند.

همان‌طور که اشاره کردید ما در این بخش کوتاهی کرده‌ایم؛ اما برای آن راه‌حلی داریم و آن ایجاد شرکت سامانه‌نگار و فعال کردن آن در همین راستاست. به این ترتیب کراینشورنس‌ها از این طریق طراحی می‌شوند و انواع نرم‌افزارهای جدید بیمه‌ای در سطح کشور با این شرکت قرارداد می‌بندند؛ مثلاً اخیراً قرارداد جدیدی به نام قرارداد سیب «سامانة یکپارچة بیمه» در حال منعقد شدن است که انواع نرم‌افزارهای بیمه‌ای از گروه‌های مختلف شرکت‌های استارتاپی و شرکت‌های آی‌تی‌بیس پیشنهاد می‌شود.

شعار دیگری هم مطرح کرده‌ایم که به باز کردن فضای پیشنهادات بازمی‌گردد و آن اینکه «هر شرکت، هر سال، حداقل یک محصول جدید». این شعاری است که در سال ۹۹ مطرح کرده‌ایم.

* محصولات نو باید توسط شرکت‌های بیمه طراحی شوند که این خود چالش است؛ چون نوآوری در خود شرکت‌های بیمه بسیار کم است. نکتة دیگر اینکه شرکت‌های بیمه درک درستی از بیمه‌گری باز ندارند؛ به تعبیر دیگر اینشورتکی از سوی مشتریان به شرکت‌های بیمه پیشنهاد شود این امر هم به لحاظ قوانین و هم زیرساخت دشوار است.

در قوانین، مشکل نداریم. بیشتر رویکرد است.

* فینتک‌ها حتی اگر بهترین ایده هم باشد حداکثر می‌تواند به یک نمایندگی وصل شود؛ آیا آیین‌نامة بازاریابان و کارگزاران آنلاین به سرانجام رسیده است؟

آیین‌نامة کارگزاران آنلاین به سرانجام رسیده است و مصوبة هیئت عامل و شورایعالی را دارد. امروز پنج شرکت کارگزاری آنلاین از سوی بیمة مرکزی مجوز دریافت کرده‌اند؛ اما کارهای ثبتی آنها که اصلاً ربطی به بیمة مرکزی ندارد مقداری طول کشیده است که به آنها فشار آورده‌ایم که سریع‌تر شروع به کار کنند.

* اینها استارتاپ هستند؟

بله جدید هستند. ۱۱۵ شرکت استارتاپی متقاضی کارگزاری آنلاین شده‌اند. 65 استارتاپ از ۱۱۵ استارتاپ، نرم‌افزار و سامانة استارتاپی نداشتند به عبارتی مورد قبول ما نبودند. ۵۰ استارتاپ سامانه و نرم‌افزار کافی داشتند و اولین شرط ما این است که سامانة آنها بررسی شود. پنج شرکت از میان آنها موفق شده‌اند که مجوز فاوای ما را دریافت کنند.

* نکتة مهم وجود یک سند باکس است. شما قوانین قدیمی را تغییر نداده‌اید؛ بلکه قوانین جدید را به قوانین قدیم وارد کرده‌اید. اینشورتک‌ها و فناوری‌های نوین ممکن است کلیة پیش‌فرض‌های شما را بر هم بریزد و خود پیش‌فرضی طراحی کند و خدمات خیلی بهتری نسبت به خدمات امروز ارائه دهد و این مستلزم وجود یک سند باکس است.

آیین‌نامة کارگزاری سنتی مزیت‌هایی داشت و یک سری محدودیت‌هایی برای استارتاپ‌ها داشت. مزیت‌ها را حذف نکردیم بلکه محدودیت‌ها را کم کردیم.

* شاید از نظر شما مزیت باشد.

اتفاقاً شرکت‌های استارتاپی از برداشته شدن محدودیت‌ها بسیار خوشحال شدند.

* خیلی از استارتاپ‌ها مانند اینشورتک‌های جدید کار ویژه‌ای انجام نداده‌اند. شاید بتوان اینطور مطرح کرد که چقدر از حضور استارتاپ‌ها در تدوین قوانین و مقررات و مشاورة آنها در کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی بیمه استفاده می‌شود؟

خوشبختانه از همة آنها دعوت کردم و از این تعداد حدود ۲۴ یا ۲۶ شرکت بزرگ که علاقه‌مند بودند در جلسات حضور یافتند و نظرات‌شان را ارائه کردند. کمیسیون‌ها با حضور آنها برگزار شد نظرات، مشکلات و محدودیت‌ها را دریافت و آنها را رفع کردیم. امروز برای کارگزاری شرکت‌های استارتاپی هیچ مشکلی وجود ندارد؛ حتی مورد اعتراض شرکت‌های کارگزاری سنتی هم قرار گرفته‌ایم.

اشاره کردید که ممکن است اینها قصد داشته باشند پارادایم را تغییر دهند نه قوانین فعلی را. امروز برخی شرکت‌های استارتاپی قصد دارند شرکت بیمه داشته باشند؛ نه کارگزاری و این یک سطح بالاتر از کارگزاری است که از این هم استقبال کرده‌ایم.

* یعنی شرکت بیمه داشته باشند؟

بله شرکت بیمة الکترونیک. یکی از اقدامات ما باز کردن فضای رقابتی است؛ یعنی کسب و کار را ممنوع نکردیم.

* در مورد شرکت بیمة الکترونیکی چند تقاضا داشتید؟

دو تقاضا داشتیم.

* به نظرتان زیرساخت آن وجود دارد؟

این استارتاپ‌ها پیشنهاد داده‌اند. ما فرآیند بررسی داریم باید بیزینس پلن و طرح و سامانه آی‌تی آنها را بررسی کنیم؛ ولی در مرحلة اول از آن استقبال کرده‌ایم.

* با وجود این شکل‌گیری سندباکس‌ها در بیمة مرکزی ضروری به نظر می‌رسند تا با آزمایش ایده‌ها در فضای قابل کنترل از ضریب شکست و خطرات بیرونی کاسته شود.

ما از شکل‌گیری سندباکس‌ها استقبال می‌کنیم و دنبال آن خواهیم رفت. در مورد ورود نوآوری‌ها باید بگویم که شخصاً همیشه از کسانی که پیشنهادات نو دارند استقبال کرده‌ام و همیشه شاهد ورود گروه‌های مختلف نوآوری به اینجا هستیم. در ضمن با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توافقنامه‌ای در همین راستا امضا کرده‌ام و هفتة بیمه با صندوق نوآوری و شکوفایی در رابطه با شرکت‌هایی که نوآور در بخش اینشورتک، بیمه، فینتک، بلاکچین و بخش‌های مختلف هستند قرارداد همکاری بستیم.

* آیا به راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر فکر کرده‌اید؟

چرا از صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر که وجود دارند استفاده نکنیم؟ صندوق نوآوری که امروز با آنها همکاری داریم عملاً از صندوق‌های خطرپذیر حمایت می‌کند که یک بخش آن بیمه‌ای و یک بخش بانکی است.

* این صندوق‌ها روی ایده‌های بیمه‌ای سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟

در صندوق نوآوری و شکوفایی ثبت نام کرده‌اند و ایده‌های بیمه‌ای خود را آنجا آوردند و شرکت ایجاد کردند و صندوق از آنها حمایت می‌کند و برای اینکه بتوانیم آنها را تجاری‌سازی کنیم با صندوق تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم که این نوآوری‌ها را تبدیل کنیم.

* دو بحث مهم در صنعت بیمه مطرح است؛ یکی بحث ورود شرکت‌های جدید است که هم شرکت اتکایی پارس زیرمجموعة بیمه و هلدینگ پارسیان وارد بازار شد. 10 الی ۱۵ شرکت دیگر هم طرح ارائه کرده‌اند که چند طرح در حال بررسی است؛ لطفاً بیان کنید که به جز شرکت اتکایی پارس چه شرکت‌های دیگری در نوبت بررسی قرار دارند؟

قبل از پاسخ به این سؤال به نکته‌ای اشاره کنم و آن اینکه من در بخش نمایندگی‌ها و کارگزاری‌ها فضا را باز کرده‌ام تا هر نمایندگی یا شرکت یا کارگزاری‌ای که بتواند خوب کار کند و به آیین‌نامه پایبند باشد اجازة فعالیت به او می‌دهم؛ به همین دلیل امروز شاهد حضور ۸۰ هزار نمایندگی در سراسر کشور هستیم و این نشان می‌دهد که صنعت بیمه در حال بزرگ شدن است. در مورد شرکت‌های بیمه‌ای نیز چنین نگاهی دارد. معتقدم؛ سهامدارانی که قادرند شرکت بیمه‌ای ایجاد کنند می‌توانند شرکت ایجاد کنند. وظیفة من به عنوان نظام حاکمیتی، توسعة صنعت است. مسئله‌ای که اینجا مطرح است اینکه آیا این شرکت قصد دارد بازار دیگران را کوچک کند یا قصد دارد بازار را بزرگ کند و طرح جدید دارد؛ به همین دلیل از آنها خواستیم که بیزینس‌پلن خود را ارائه دهند. نگاه دیگرم این بود که برای اینکه گرفتار شرکت‌های کوچک و ضعیف نشویم به آنها اعلام کردیم که حتماً سرمایه‌شان قابل قبول باشد. حتماً در جریان هستید که نامه‌ای در قالب لایحه به دولت فرستادم که سرمایة شرکت‌های بیمه‌ای باید دو برابر شود؛ یعنی شرکت بیمه مستقیم از ۱۵۰ میلیارد تومان به ۳۰۰ میلیارد و اتکایی از ۲۵۰ میلیارد به ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد. به جای اینکه به آنها بگویم که اجازه نمی‌دهم شرکت بیمه‌ای ایجاد کنید به آنها گفتم که اگر قدرت ندارید به این سمت حرکت نکنید.

* این لایحه در دست بررسی است؟

بله برای دولت ارسال شده است.

* هنوز چیزی اعلام نکرده‌اند؟

برای دولت ارسال کردیم ولی دیگر لزومی ندارد به مجلس برود و اگر دولت قبول کند اجرایی می‌شود.در این مدت گروه‌های بسیاری تقاضای ایجاد شرکت‌های بیمه‌ای دادند. ما تک‌تک آنها را بررسی می‌کنیم. طبیعی است که فرآیند بررسی دارد. سهامداران‌شان چه افرادی هستند، سرمایه‌شان چقدر است و چه روش جدیدی استفاده خواهند کرد. اگر روش آنها جدید نباشد اجازه ایجاد شرکت بیمه‌ای را نمی‌دهیم.

* آقای همتی که رئیس کل شدند بیان کردند که بیمه مرکزی مجوز شرکت بیمة مختلط نمی‌دهد فقط مجوز شرکت بیمة تخصصی را می‌دهد آیا شما نیز همین روند را ادامه می‌دهید؟

خیر. فکر می‌کنم این سخت‌گیرانه است و به جای اینکه مقابل شرکت‌های بیمه‌ای از هر نوع را بگیریم فضا را باز می‌گذاریم؛ اما شرایط را قوی‌تر و محکم‌تر می‌کنیم؛ به تعبیر دیگر در گذشته سرمایة شرکت‌های بیمه‌ای برای حضور در بازار ۲۵۰ میلیارد تومان بود که در دورانی آن را به ۱۵۰ میلیارد تومان تقلیل دادند. اما من برعکس عمل می‌کنم به جای اینکه 65 درصد از ۱۵۰ میلیارد تومان را در زمان ایجاد پرداخت کنند و بعد ۷۰ درصد مؤسسان بدهند و بقیه سرمایه از طریق بازار بورس تأمین شود باید از همان ابتدا این مبلغ را افزایش دهند به این ترتیب به صورت خودکار گروه‌هایی که قوی‌تر و با برنامه‌ هستند پا به این عرصه می‌گذارند؛ مثلاً امروز شرکت بیمة اتکایی پارس با ۳۵۰ میلیارد تومان سرمایه وارد بازار شده است. شرکت بیمة سامان و شرکت بیمة کاریزما نیز به همین شکل وارد بازار شده‌اند.

شرکت‌های بیمه‌ای که قصد ورود به بازار را دارند باید با سرمایة ۱۵۰ میلیارد تومان تمام پرداخت شده وارد شوند و یک سال وقت دارند که سرمایة خود را به ۳۰۰ میلیارد تومان برسانند. شرکت‌های تخصصی در حوزة بیمة زندگی نیز باید با سرمایة ۱۲۰ میلیارد تومان وارد شوند.

* به این ترتیب برای ورود شرکت‌های بیمة عمومی و زندگی سخت‌گیرانه عمل نمی‌کنید؛ اما در طول مسیر سخت‌گیری‌هایی دارید که خود به خود هر کسی قادر به ورود به این عرصه را نداشته باشد.

به همین دلیل ممکن است متقاضیان زیادی وجود داشته باشند و ما هیچ متقاضی‌ای را رد نمی‌کنیم؛ ولی معلوم نیست همة آنها مجوز دریافت کنند. برای دریافت مجوز بحث سرمایه، بحث بیزینس‌پلن، آی‌تی، نیروی انسانی و ... مطرح است.

در ضمن باید بگویم مبلغی که برای سرمایه اعلام کردم با توجه به نرخ ارز اعلام شده است؛ چون این شرکت‌ها باید در خارج از کشور نیز فعالیت داشته باشند؛ بنابراین سرمایة آنها باید با توجه به وضعیت نرخ ارز نقدینگی کشور قابل قبول باشد.

* بحث مهمی که مطرح می‌شود این است که سرمایه‌هایی که امروز با توجه به افزایش قیمت دلار کاهش پیدا کرده‌اند چقدر می‌توانند به ایفای تعهدات کمک کنند؟

من نباید از یک طرف آنقدر سخت‌گیرانه در فضای کسب و کار بیمه‌ای عمل کنم که هیچ کسی نیاید و نه آنقدر ساده بگیرم که هر سهامدار با هر مقدار سرمایه‌ای بتواند شرکت بیمه‌ای ایجاد کند؛ به همین دلیل کار کارشناسی کردیم؛ با توجه به وضعیت پولی و نقدینگی و سرمایة قبلی به این رسیده‌ایم که در این مرحله میزان سرمایه را دو برابر کنیم.

* بحث مهم دیگر بازار متشکل بیمه‌ای است که انتقادات بسیاری به آن مطرح است از جمله اینکه پیشنهاددهندگان قصد حذف بیمة مرکزی را دارند و مقایسة این بازار با لویدز لندن نیز نشانه‌ای از این هدف است.

پیشنهاددهندة بازار متشکل بیمه‌ای، بیمة مرکزی است. طبیعی است که بیمه مرکزی برای حذف خود پیشنهادی ارائه نمی‌دهد.

* شاید هدف بیمة مرکزی مثبت باشد؛ چون همیشه می‌گویند هیچ جای دنیا ساختار بیمه مرکزی وجود ندارد.

البته به این معنی نیست که بیمه مرکزی به عنوان ناظر وجود ندارد در این کشورها نیز رگولاتورهای پیشرفته‌ای وجود دارد.نرخ‌هایی که برای بیمه تصویب می‌شوند واقعاً غیر فنی هستند. در گذشته شورای فنی وجود داشت که نرخ را تعیین می‌کرد؛ اما بعد از مدتی به اداره کلی تبدیل شد که اقدامات دیگری انجام می‌داد. عملاً با حذف تعرفه‌ها هر کسی می‌تواند نرخ تعیین کند. این نرخ‌ها بدون هیچ برنامة منظم محاسباتی و عملی ارائه می‌شوند؛ مثلاً مناقصه‌ای انجام و نرخ تعیین می‌شود و حد و حدودی وجود ندارد. بیمه مرکزی موظف شده بود که تک‌تک نرخ‌ها را بررسی کند و در صورت عدم رعایت نرخ فنی صحیح به مدیران نمره منفی بدهد یا تعلیق کند؛ به تعبیر دیگر یک اقدام بزرگ ساختاری و قوی که از نظر زمانی و نیروی انسانی غیر ممکن بود. ما تصمیم گرفتیم کاری کنیم که این نرخ تنظیم شود و به نرخ متعادل برسد؛ برای این کار باید بازاری باشد که کشف قیمت کند. این بازار متشکل از بیمه‌گران، سندیکا، افراد حرفه‌ای و بیمه‌گذاران است که با یکدیگر بحث و نرخی را تعیین می‌کنند و آن نرخ، مبنا قرار می‌گیرد و کسی نمی‌تواند برای خود نرخی تعیین کند و غیر از این نرخ باشد تا در افکار عمومی، نظام بازرسی و نظارتی زیر سؤال می‌رود.

اما آیا همة مناقصات این‌طور هستند؟ نه عملاً 10 درصد از کل پرتفوی است؛ یعنی به عبارتی این بازار متشکل شامل ریسک‌های بزرگ است. در رابطه با ریسک‌های کوچک صحبت نمی‌کنیم.

* چرا این را به سندیکا نمی‌برید؟

ماهیت کار سندیکا در راستاری منافع بیمه‌گران عمل است. وظیفة بازار این است که نرخ فنی  منطقی تعیین کند که هم برای بیمه‌گر و بیمه‌گذار حالت برد ـ برد داشته باشد.

* چرا ذیل نهاد اکچوئرهای مستقل آن را مطرح نکردید؟

نهاد اکچوئری، برای شرکت‌های بیمه در طول سال اکچوئری انجام می‌دهد و نمی‌تواند این کار را انجام دهد. شرکت‌هایی که قصد دارد در بازار بورس قیمت‌گذاری شود؛ پس از بررسی، حداقل نرخ تعیین می‌شود و پس از کشف قیمت، مورد معامله قرار می‌گیرد که ممکن است پایین یا بالا برود؛ به همین دلیل این بازار، بازار بسیار خوبی است و شایعاتی مبنی بر اینکه بیمه مرکزی می‌خواهد کار خود را کنار بگذارد بی‌اساس است و این شایعات نشان می‌دهند که قرار است مقابل برخی خلاف‌ها گرفته شود و عده‌ای نگران هستند و نمی‌خواهند این بازار ایجاد شود.

* من تصور می‌کردم ظرفیت‌های فعلی کافی نیست.

اصلاً امکان‌پذیر نیست. وظیفة بیمة مرکزی کار حاکمیتی است و نرخ‌ها باید توسط بازار تعیین شوند وظیفة بیمة مرکزی تعیین نرخ نیست؛ اگر به علم اقتصاد باور داریم باید ببینیم معادلات اقتصادی چه می‌گویند؛ معادلات اقتصادی می‌گویند که باید رقابت باشد و قیمت در بازار تعیین شود. اعتقادم این است که این بازار، بازار خوبی خواهد شد و به عبارتی سبب رشد بیمه‌گری در کشور و توسعه و ارتقاء این حرفه خواهد شد.

* مرکز مدیریت ریسک به کجا رسیده است؟

مرکز مدیریت ریسک خوشبختانه تصویب و نهایی شده است و از سازمان امور استخدامی کشور مجوز این مرکز را دریافت کردیم و الان در حال تنظیم و تصویب چارت سازمانی آن هستیم..

* در خلال صحبت‌های‌تان به ایده‌ای با عنوان بیمة فراگیر اشاره کردید لطفاً در مورد آن توضیح دهید.

خوشبختانه بخشی از آن ایده در قالب صندوق بیمة حوادث طبیعی شکل گرفته است که یک بیمه فراگیر برای کلیه ساختمان‌های مسکونی کشور است که تصویب و قانون به ما ابلاغ شد و آیین‌نامه‌های آن در حال تنظیم است.

ما می‌توانیم از طریق بیمه‌های خرد برای همة اقشار جامعه بیمة فراگیر درست کنیم. در بحث بیمة زندگی نیز باید همچون بخش مسکن کار کنیم؛ یعنی از اقلام خرد و کوچک استفاده کنیم و به نوعی همه را تحت پوشش بیمه قرار دهیم که مهم‌ترین قضیه در بیمة زندگی خود را نشان می‌دهد که می‌تواند از مبالغ ماهی 10 هزار تومان تا ماهی یک میلیون تومان آغاز شود؛ به همین دلیل آیین‌نامة بیمة زندگی را اصلاح کردیم؛ حتی بحث کارمزدها را مورد بحث قرار دادیم؛ روی نمایندگی‌ها و کارگزاری‌های بیمة زندگی کار کردیم تا بتوانیم بیمة زندگی را توسعه دهیم و اگر این اتفاق بیفتد ضریب نفوذ صنعت بیمه به عدد مورد نظر می‌رسد.

* در جمع‌بندی صحبت‌های‌تان به نظر می‌رسد نقش پدرانگی بیمه مرکزی مقداری به نقش نظارتی آن چربیده است و این خودبه‌خود شخصیت بیمه مرکزی را زیر سؤال می‌برد. در این‌باره توضیح دهید.

پدرانگی بیمه مرکزی به بحث اتکایی بازمی‌گردد؛ یعنی جایی که مطرح می‌شود که پدری می‌کند به بیمة اتکایی بازمی‌گردد. ما به هیچ وجه علاقه‌مند نیستیم که بیمه اتکایی در بیمه مرکزی باشد.

* طبق برنامة ششم باید کاهش پیدا می‌کرد؛ ولی اخیراً کاهش پیدا نکرده است؟

طبق برنامة ششم باید بیمة اتکایی اجباری در بیمة مرکزی کاهش می‌یافت. خوشبختانه دقیقاً طبق قانون هر سال کاهش داشتیم؛ مثلاً امسال در بیمه‌های اجباری (بیمة شخص ثالث) ۱۱ درصد کاهش داشتیم. در بیمه‌های زندگی یک درصد کاهش داشتیم.مشکل فقط بیمة اتکایی اجباری نیست؛ بلکه مشکل بیمة اتکایی اختیاری نیز است که عدد بزرگی دارد که برای آن تدابیری اتخاذ کرده‌ایم و آن اینکه با ایجاد شرکت‌های بیمه‌های اتکایی همچون بیمة اتکایی امین، ایرانیان، سامان و پارس، اتکایی بیمه مرکزی را کاهش دادیم. بیمه ایران نیز ظرفیت‌های بسیاری دارد که بخش زیادی از ریسک‌ها را می‌تواند تحت پوشش اتکایی قرار دهد. دنبال این هستیم تا ظرفیت بیمة اتکایی اختیاری را در سطح صنعت بیمه بالا ببریم و به همین میزان سطح پدرانگی بیمه مرکزی را کاهش دهیم.

 

منبع: ماهنامه بیمه داری نوین شماره 21

اخبار مرتبط
گفتگوی بیمه داری نوین با رئیس کل بیمه مرکزی(قسمت اول)

راهکارهای اتخاذ شده در جهت ابعاد نقش تصدی گری بیمه مرکزی


خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما