تسهیلات «کشاورز کارت» افزایش می‌یابد - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

تسهیلات «کشاورز کارت» افزایش می‌یابد

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، از درخواست ۲ هزار میلیارد تومان از محل منابع کرونا برای افزایش تسهیلات «کشاورز کارت» خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، محمد خالدی گفت: دو هزار میلیارد تومان تسهیلات در مرحله نخست برای خرید کود و سم با اولویت دو محصول گندم و دانه‌های روغنی از طریق "کشاورز کارت" در نظر گرفته شده است که برای افزایش سطح پوشش محصولات راهبردی، این مبلغ دست کم باید به دو برابر افزایش یابد.

وی افزود: کشاورزان زیادی در حوزه کشت گندم و دانه‌های روغنی متقاضی دریافت تسهیلات کشاورز کارت هستند، اما به دلیل محدودیت منابع مالی در حال حاضر مبلغ دو هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد برای " کشاورز کارت" پیش بینی شده است تا تولیدکنندگانی که کشت پاییزه دارند در تامین نقدینگی دچار مشکل نشوند.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: با بالا رفتن قیمت نهاده‌های ضروری کشاورزی مانند کود، سم و بذر و افزایش هزینه تولید، کشاورز کارت برای پرداخت تسهیلات در قالب سرمایه در گردش از سوی وزارت جهاد کشاورزی طراحی شد و به دلیل محدودیت منابع قرار شد در مرحله نخست، تسهیلات به دو محصول استراتژیک گندم و دانه‌های روغنی و برای تامین نهاده کود و سموم کشاورزی اختصاص یابد.

خالدی گفت: در صورت تامین منابع مالی در آینده، تسهیلات " کشاورز کارت" در مرحله دوم برای تامین نهاده‌های کود، سم و بذر و محصولات راهبردی ذرت، جو، برنج، علوفه و چغندرقند نیز اختصاص خواهد یافت.

وی درباره منابع جدید مالی برای کشاورز کارت افزود: ما به منظور تامین منابع مالی جدید برای " کشاورز کارت"، مبلغ دو هزار میلیارد تومان نیز از کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از کرونا درخواست کردیم که در صورت موافقت، متقاضیان بیشتری در حوزه محصولات راهبردی تحت پوشش تسهیلات " کشاورز کارت" برای تامین کود و سم قرار می‌گیرند.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر سقف تسهیلات به ازای هر " کشاورز کارت" حداکثر ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده و مدت زمان بازپرداخت آن یکساله است که با برداشت محصولات بازپرداخت‌ها آغاز می‌شود.

وی اذعان داشت: قرار شده بررسی درخواست‌ها برای کشاورز کارت، سه روز بیشتر طول نکشد و متقاضیانی که به شعب بانک کشاورزی در استان‌ها مراجعه می‌کنند، اطلاعات شان از طریق سامانه پهنه بندی وزارت جهاد کشاورزی برای تعیین اهلیت فرد، دریافت و سپس تسهیلات در قالب" کشاورز کارت" پرداخت می‌شود.

خالدی با بیان این که در آینده، قابلیت‌های کشاورز کارت توسعه خواهد یافت، گفت: ما به دنبال این هستیم که " کشاورز کارت" را به کارت هوشمند تبدیل کنیم تا بسیاری از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی از طریق این کارت اجرا شود.

وی افزود: " کشاورز کارت" علاوه بر تسهیل دسترسی به نهاده ها، می‌تواند قابلیت‌های دیگری مانند شفاف سازی و پیوند هزینه‏‌های تولید و بیمه کشاورزی به فروش محصولات را داشته باشد.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، پیوند کشاورز کارت با شناسنامه و هویت کشاورزان و یا کاداستر مزرعه و ساماندهی کشاورزی قراردادی را از دیگر ظرفیت‌ها و قابلیت‌های " کشاورز کارت" هوشمند در آینده نام برد.

 

منبع: ایبنا 


خبر پیشنهادی
گفتگو با اشرف افخمی، موسس اولین بانک دیجیتال در ایران (بخش دوم)؛

با بانکداری دیجیتال هر مشتری به یک کارمند هوشمند تبدیل می‌شود

گفتگو با علی اشرف افخمی، موسس اولین بانک دیجیتال (بخش اول)؛

هر جا و هر زمان، نه در بانک / بانکداری دیجیتال اجتناب ناپذیر است


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما