رکود اقتصادی چیست؟ - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

رکود اقتصادی چیست؟

تعریف کلاسیک رکود اقتصادی دارای معایب زیادی است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، به صورت کلی رکود اقتصادی به رشد منفی در دو فصل متوالی اطلاق می شود. با این حال این تعریف عمومی برای تمامی شرایط قابل استفاده نیست؛ چرا که اولا همه کشورها آمارهای رشد اقتصادی را به صورت فصلی اعلام نمی کنند و دوم این که تعریف رشد اقتصادی در تمامی کشورها یکسان نیست. از طرف دیگر رشد اقتصادی شاخص گسترده ای است و چه در سطح داخلی و چه در سطح جهانی بیانگر جزییات کامل نیست. برای مثال در تاریخ، متوسط رشد سالانه جهان به ندرت منفی بوده اما در این بازه زمانی رشد اقتصادی بسیاری از کشورها منفی بوده است یا در سطح کشوری ممکن است رشد چند بخش حتی برای دو فصل متوالی منفی باشد اما مجموع رشد اقتصادی مثبت باشد. 

در سال ۱۹۷۵ میلادی متوسط رشد اقتصادی جهان به ۱.۹ درصد رسید اما اندازه گیری ها نشان می داد که سطح رفاه جهانی به نسبت سال قبل از آن تقریبا تغییری نکرده است. چرا؟ به این دلیل ساده که رشد جمعیت نیز در همان سال تقریبا در سطح رشد اقتصادی بود و در نتیجه سرانه تولید ناخالص داخلی بدون تغییر باقی ماند. این وضعیت در سال ۱۹۸۲ حتی بدتر نیز شد و با وجد متوسط رشد مثبت اقتصادی جهان، سطح سرانه تولید ناخالص داخلی به نسبت سال قبل کمتر هم شد. 

چندی پیش مرکز ملی مطالعات اقتصادی آمریکا تعریف کاراتری از رکود اقتصادی ارایه داد و آن را کاهش قابل توجه فعالیتهای اقتصادی در سطح کشور به مدت چندین ماه تعمیم داده است. این تعریف با در نظر گرفتن پارامترهای بیشتری نظیر رشد بخش تولید، اشتغال در بخش غیرکشاورزی، درآمد شخصی واقعی افراد و میزان تراکنش ها، می تواند تعریف دقیق تری از رشد اقتصادی یا رکود و تاثیر آن بر سرانه تولید ناخالص داخلی را ارایه دهد.

 

منبع: ایسنا


خبر پیشنهادی
گفتگو با اشرف افخمی، موسس اولین بانک دیجیتال در ایران (بخش دوم)؛

با بانکداری دیجیتال هر مشتری به یک کارمند هوشمند تبدیل می‌شود

گفتگو با علی اشرف افخمی، موسس اولین بانک دیجیتال (بخش اول)؛

هر جا و هر زمان، نه در بانک / بانکداری دیجیتال اجتناب ناپذیر است


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما