بیت کوین‌های دوران ساتوشی به راه افتاده‌اند! - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

بیت کوین‌های دوران ساتوشی به راه افتاده‌اند!

طی هفته‌های اخیر حجم قابل توجهی بیت کوین دست‌نخورده به حساب صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز انتقال یافته است

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، هفته‌ی گذشته گزارشی منتشر شد که نشان می‌داد ۵۰ واحد رمزارز بیت کوین(با ارزش تقریبی ۵۲۷ هزار دلار) به یک کیف‌پول گرم(Hot Wallet) صرافی بیت‌فینکس انتقال یافته است. اما چه چیز در رابطه با این ۵۰ واحد بیت کوین عجیب بود که باعث خبرساز شدن آن شد؟ این بیت کوین‌ها از دوران ساتوشی و تقریباً حدود ۱۰ سال قبل تا به امروز، دست نخورده باقی مانده و هیچ تراکنش نداشته‌اند.

گزارشات مربوطه حاکی از آن است که ۵۰ واحد BTC‌ یاد شده در ماه می سال ۲۰۱۰ استخراج شده‌اند، زمانی که بیت کوین تنها یک و نیم سال سن داشت. مالک این رمزارزها به مدت طولانی هیچ تراکنشی به واسطه‌ی انجام نداده و دارایی خود را تا به امروز دست‌نخورده نگه داشته است.

حال گزارشات دیگری در رابطه با این موضوع منتشر شده که نشان می‌دهد ۵۰ واحد رمزارز BTC دست‌نخورده‌ی دیگر از دوران ساتوشی جابجا شده است. طبق داده‌ّای منتشر شده توسط وب‌سایت بلاک‌چین دات‌کام، این بیت کوین‌ها در تاریخ ۹ام نوامبر ۲۰۱۰ به عنوان اولین تراکنش خود به یک حساب صرافی کوین‌بیس منتقل شده‌اند. این بدان معناست که این ۵۰ واحد رمزارز BTC پاداش بلاک بوده و توسط یک ماینر استخراج شده‌اند.

کیف‌پول مربوط به این رمزارز تا به امروز هیچ تراکنش ورودی یا خروجی دیگری نداشته است. تنها تراکنش ثبت شده در رابطه با این حساب دریافت ۰/۰۰۰۰۰۵۴۷ واحد BTC است که در روزهای پایانی ماه آگوست صورت گرفته و به نظر می‌رسد که جزئی از یک حمله‌ی داستینگ(dusting attack) باشد؛ زیرا کیف‌پول مبدا ۳۰۰ تراکنش مشابه در مدت زمان کوتاهی انجام داده است.

این دارایی‌های رمزارزی قدیمی به نام «رمزارزهای دوران ساتوشی» توصیف می‌شوند، زیرا در سال‌هایی که ساتوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto) خالص مرموز و اسرار‌آمیز شبکه‌ی بیت کوین در فروم‌های مختلف شرکت داشت و نقش مهمی در روند توسعه‌ی بیت کوین ایفا می‌کرد، استخراج شده‌اند. آخرین فعالیت ساتوشی در تاریخ ۱۳ام دسامبر ۲۰۱۰ و در انجمن آنلاین بیت‌کوین‌تاک(Bitcointalk) به ثبت رسیده است.

همانطور که گزارشات مرتبط با رمزارزهای دوره‌ی ساتوشی نشان می‌دهند، به نظر می‌رسد که فعالیت رمزارزهای دست‌نخورده‌ی قدیمی افزایش یافته و مالکان این دارایی‌های ذخیره شده اکنون در تکاپو برای جابجایی دارایی‌های خود هستند.

برخی بر این باوراند که افزایش تحرک بیت کوین‌های دست‌نخورده به دلیل افزایش قیمت آن‌ها بوده است. از نظر آن‌ها اینگونه تغییرات مهم و خوب هستند، زیرا طرفداران بیت کوین که مدت زمان زیادی دارایی خود را نگهداری کرده‌اند، اکنون از یک روند صعودی قدرتمند مطلع شده و برای کسب سود دارایی‌های خود را به کیف‌پول‌های گرم انتقال می‌دهند.

نظر مخالف

با این حال از نظر برخی کاربران و تحلیلگران جابجایی این رمزارزهای قدیمی اصلاً موضوع مهمی نیست. به عنوان مثال آقای اینگو فیدلر(Ingo Fiedler) یکی از بنیانگذاران آزمایشگاه تحقیقاتی بلاک‌چین(Blockchain Research Lab) در رابطه با این موضوع اعلام نموده که «این رمزارزها تقریباً دو سال پس از آغاز کار شبکه‌ی بیت کوین استخراج شده‌اند؛ من آن‌ها را به عنوان رمزارز دوران ساتوشی توصیف نکرده و تراکنش‌های مرتبط با آن‌ها را مهم نمی‌دانم».

این درحالیست که به گفته‌ی برخی کاربران، رمزارز بیت کوین در آن سال‌های از محبوبیت بالایی برخوردار نبوده و بخش قابل توجهی از رمزارزها استخراج شده در آن زمان توسط خود ساتوشی و یا افراد نزدیک به وی ماین شده‌اند.

 

منبع: کوینیت


خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی