اخذ کد اقتصادی برای فعالان کسب وکار ضرورتی ندارد - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک
دکتر دژپسند:

اخذ کد اقتصادی برای فعالان کسب وکار ضرورتی ندارد

با وجود حذف مراحل زائد برای شروع کسب و کار در رابطه با دریافت کد اقتصادی اما برخی از دستگاه‌ها و نهادها بنا به ملاحظات و بعضا منافع مادی و اقتصادی که داشت، مصوبه هیات مقررات زدایی را اجرا نکرده و مقاومت می‌کنند.بر همین مبنا وزیر اقتصاد در نامه‌ای به مدیران بانکی، مناطق آزاد، گمرک، بیمه مرکزی و ایران و معاونت‌های وزارت اقتصاد تاکید کرده که اخذ کد اقتصادی برای فعالان کسب وکار ضرورتی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، اردیبهشت ماه امسال در راستای تسهیل فضای کسب و کار برخی از مراحل شروع یک فعالیت اقتصادی که نیاز به دریافت کد اقتصادی بود توسط وزارت اقتصاد حذف شد.

در همین راستا محمود علیزاده، معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفته بود: پیش از این، اجرای گام 45 شروع کسب وکار مربوط به فرایند ثبت نام و تخصیص شماره اقتصادی به اشخاص حقیقی و حقوقی، بین یک ماه تا دو ماه زمان می برد که هم اکنون، با حذف این گام، فعالان اقتصادی از همان زمان ثبت شرکت یا کسب مجوز فعالیت، از نظر سازمان امور مالیاتی کشور، «مودی» تلقی شده و شماره اقتصادی آنها بدون نیاز به طی مراحل راستی آزمایی صادر خواهد شد و نیاز به هیچ استعلام دیگری نیست.

با وجود حذف مراحل زائد برای شروع کسب و کار در رابطه با دریافت کد اقتصادی اما برخی از دستگاه‌ها و نهادهایی که با کد اقتصادی مودیان سروکار داشتند بنا به ملاحظات و بعضا منافع مادی و اقتصادی که داشت، مصوبه هیات مقررات زدایی را اجرا نکرده و مقاومت می‌کنند.

حتی کار به جایی رسیده بود که برخی مدیران گفته بودند تا پایان این دولت مقاومت کنید تا پس از آن فرایند دریافت کد اقتصادی که حذف شده، باز گردد.

همین موضوع موجب نارضایی فعالان اقتصادی شده بود. بر همین مبنا وزیر اقتصاد در نامه‌ای به مدیران بانکی، مناطق آزاد، گمرک، بیمه مرکزی و ایران و معاونت‌های وزارت اقتصاد تاکید کرده که اخذ کد اقتصادی برای فعالان کسب وکار ضرورتی ندارد.

در نامه فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد آمده است: چنانچه مطلعید بر اساس بخشنامه شماره ۱۹۴۸۷ مورخ ۱۳۹۹/۲/۲۰ در ارتباط با اصلاحیه مواد فصل دوم آیین نامه اجرایی موضوع تبصره (۳) ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم (اصلاحی ۱۳۹۴/۴/۳۱)، شماره اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی با پیش شماره ۴۱۱ حذف گردیده است و به جای آن شناسه ملی برای اشخاص حقوقی جایگزین و وضعیت ۴۴ در فرآیند ثبت نام نظام مالیاتی به منزله انجام کامل ثبت نام مالیاتی و تشکیل پرونده اشخاص می باشد. لذا از این تاریخ نیازی به اخذ کد اقتصادی با پیش شماره ۴۱۱ برای اشخاصی که از تاریخ ابلاغ بخشنامه اقدام به ثبت نام در نظام مالیاتی نموده اند، نمی باشد و در این راستا می‌باید برای استعلام از طریق وب سرویس احراز ثبت نام مودی در نظام مالیاتی اقدام گردد لازم به ذکر است نحوه دسترسی به اطلاعات ثبت نام مالیاتی اشخاص حقیقی نیز تعیین تکلیف و متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

فارس

 


خبر پیشنهادی
بانکداری الکترونیک گزارش می‌دهد؛

عملکرد مرکز نوآوری پل‌وینو طی یکسال گذشته/ به وقت نو


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی