افزایش امنیت تراکنش های اپل از طریق QR Code در آینده - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

افزایش امنیت تراکنش های اپل از طریق QR Code در آینده

تراکنش های اپل پی می تواند بدون نیاز به استفاده از ارتباطات میدان نزدیک (NFC) انجام شود، و شواهد حاکی است که اپل شدیدا تلاش می کند تا خرید کاربران خود را با استفاده از QR Code تسهیل کند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، تا سال ها، تراکنش های اپل پی از طریق خرده فروشان فیزیکی متکی به ارتباطات میدان نزدیک صورت می گرفت. کاربر باید آیفون را نزدیک پایانه پرداخت می برد تا خرید انجام شود، به عبارتی تراکنش های اپل پی مانند کارت بانکی بدون تماس بود. در حالی که اینگونه تراکنش ها کاملاً عادی است، اما روش ارتباطات میدان نزدیک تنها راهی نیست که اپل در حوزه پرداخت ها در نظر دارد.

در ماه جولای، کد نسخه دوم بتای iOS 14 نشان داد که اپل پی دارای ویژگی جدیدی در حوزه "پرداخت کدی" است که امکان انجام تراکنش های اپل پی را از طریق کیو آر کدها فراهم می کند. با اسکن کد نمایش داده شده در فروشگاه از طریق کیف پول اپل، تراکنش با سرورهای اپل پی و سیستم تلفن همراه صورت می گیرد.

در یک اختراع ثبت شده توسط اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا با عنوان "انجام پرداخت ها با استفاده از اتصال نوری"، شواهد بیشتری وجود دارد که نشان می دهد اپل برای مدتی استفاده از این روش را در نظر دارد.

در این پرونده، کل فرآیند تراکنش ایمن توصیف شده است، که هیچ ارتباط مستقیمی بین اطلاعات حساس دستگاه کاربر و سیستم های دیگر وجود ندارد. دلیل اپل این است که استفاده از بلوتوث و ارتباطات میدان نزدیک به دلیل پخش فعال اطلاعات تراکنش های کاربران، همچنان در معرض ریسک نقض حریم خصوصی است.

همچنین این نگرانی وجود دارد که پرداخت های بدون تماس توسط همه پایانه های پرداخت پشتیبانی نشوند. برای مثال، خرده فروشانی را در نظر بگیرید که پایانه پرداخت با توانایی پذیرش ارتباطات میدان نزدیک را ندارند.

در این سیستم، اپل پیشنهاد می کند که می توان از یک دوربین برای اسکن و رمزگشایی "کدهای نوری" استفاده کرد که می تواند به شکل کیو آر کد باشد. این کد حاوی شماره هایی است که دستگاه کاربر می تواند از آن برای انتقال به سرور تسویه حساب به صورت الکترونیکی استفاده کند.

سیستم تسویه از شماره های منحصر به فرد در سفارشات خرید استفاده می کند. پرونده ای حاوی کد دیگری، در قالب کیو آر کد دیگر، با تعدادی شناسه مربوط به سفارش و داده های مرتبط، به دستگاه مشتری ارسال می شود.

در این مرحله، صفحه نمایش کاربر تأیید تراکنش را نشان می دهد، که سپس به سیستم تسویه ارسال می شود. پس از آن، سیستم تسویه پیامی را به عنوان فاکتور پرداخت به طرف مقابل ارسال می کند.

با انتقال کد به سیستم تسویه، اپل پیشنهاد می کند فرایند در این مرحله تا حدی ناشناخته بماند؛ فاکتور پرداخت به طرف مقابل ارسال می شود، اما هویت پرداخت کننده مشخص نیست. احتمالاً نیاز به حریم خصوصی تا حدی برآمده از اجرای طرح پرداخت نسخه در داروخانه های آمریکا بود که اینجا در نظر گرفته شده است.

لیست مطالبات طرح حقوق ثبت اختراع پرداخت در داروخانه ها شامل مواردی درباره پر شدن نسخه، ناشناس ماندن پزشک تجویز کننده و استفاده از سیستم های داروخانه است. حتی مواردی برای تنظیم مجدد نسخه در داروخانه ها در صورت تأیید، صدور دستورالعمل های اضافی از پزشکان دیگر، و سایر جزئیات پزشکی می شود.

اگرچه این مطالبات تا حد زیادی مربوط به تراکنش پزشکی می شود، توضیحات بیشتری در حوزه تراکنش های عمومی تر نیز مطرح شده است.

اپل برنامه های ثبت اختراع بی شماری را به صورت هفتگی ثبت می کند. اگرچه وجود یک پرونده ثبت اختراع نشان دهنده حوزه های مورد علاقه تیم تحقیق و توسعه اپل است، اما وجود این ویژگی را در محصول یا خدمات آینده تضمین نمی کند.

منبع: Apple Insider
مترجم: فرزانه اسکندریان

 

اخبار مرتبط

خبر پیشنهادی
بانکداری الکترونیک گزارش می‌دهد؛

عملکرد مرکز نوآوری پل‌وینو طی یکسال گذشته/ به وقت نو


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی