جهش قیمت بیت‌کوین به سمت 12 هزار دلار - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

جهش قیمت بیت‌کوین به سمت 12 هزار دلار

قیمت بیت‌کوین به‌طور ناگهانی به سوی سطح ۱۲ هزار دلار جهش پیدا کرد. با این حال، تحلیلگران در مورد ادامه روند صعودی بیت‌کوین اختلاف نظر دارند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، پس از یک دوره طولانی ثبات، قیمت بیت‌کوین برای اولین بار از ماه ژوئن در روز دوشنبه به طور ناگهانی به بالاتر از ۱۰ هزار دلار جهش پیدا کرد و در مسیر دستیابی به سطح ۱۲ هزار دلار قرار گرفت. قیمت بیت‌کوین در هفت روز گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش یافته و به رقم ۱۱ هزار و ۴۲۰ دلار رسیده است.

با این حال، برخی از ناظران بازار هشدار می‌دهند که سود اخیر بیت‌کوین ماندگار نخواهد بود. وضعیت بازار بیت‌کوین نشانگر آن است که احتمال بازگشت بیت‌کوین به بالاترین قیمت خود تا پایان سال جاری تنها ۷ درصد است. قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۱۷ به بالاترین میزان خود و به رقم ۱۹ هزار و ۷۸۳ دلار رسیده بود.

در ماه مارس، قیمت بیت‌کوین همراه با سهام جهانی و سایر کالاها به شدت کاهش یافت. زیرا همه گیری کرونا در سراسر جهان گسترش یافت و کشورها در مهار بحران به بن بست رسیدند، اما پس از آن قیمت بیت‌کوین به سرعت بهبود پیدا کرد. با این حال، تحلیلگران هشدار دادند که قیمت بیت‌کوین ممکن است در کوتاه‌مدت پایین بیاید.

طبق گزارشی که در رابطه با حرکت بیت‌کوین به سوی سطح ۱۲ هزار دلار منتشر شده است، نیمی از ۲۸ کارشناس بیت‌کوین و ارز دیجیتال معتقد هستند اکنون زمان مناسبی برای خرید بیت‌کوین است. در حالی که ۱۸ درصد از تحلیلگران بر این باور بودند که اکنون زمان مناسب‌تری برای فروش است. ۳۲ درصد از کارشناسان نیز  به سرمایه‌گذاران توصیه کردند بیت‌کوین خود را نگه دارند.

از طرفی الویرا سوجلی، استادیار دانشگاه نیوساوت‌ولز پیش‌بینی می‌کند قیمت بیت‌کوین تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ کمتر از ۱۰ هزار دلار خواهد بود. سوجلی با اشاره به اثرات کرونا بر اقتصاد تصریح کرد موج دوم یا سوم شیوع کرونا قیمت بیت‌کوین را کاهش خواهد داد. اما دیگر تحلیلگران اطمینان دارند که روند صعودی قیمت بیت‌کوین ادامه خواهد داشت. با این حال، تلاش برای پیش‌بینی حرکت قیمت بیت‌کوین بسیار دشوار است. برخی تحلیلگران نیز در مورد تلاش برای پیش‌بینی حرکت بازار هشدار داده‌اند.

فیل فلیپ، تحلیلگر ارزهای دیجیتالی در موسسه «کوین تلگراف» گفت: بیت‌کوین دو کانال‌شکنی مهم ۱۰ هزار دلاری و ۱۰ هزار و ۵۰۰ دلاری را به صورت متوالی با موفقیت به پایان رساند و همین مساله می‌تواند باعث انگیزه دادن به معامله‌گران مردد و ورود موج تازه‌ای از نقدینگی به بازار ارزهای دیجیتالی شود.

همچنین به گزارش ارز دیجیتال، داده‌های درون‌زنجیره‌ای نشان می‌دهد موج افزایشی اخیر بیت‌کوین و افزایش بهای این ارز دیجیتال به ۱۰ هزار دلار و بالاتر باعث نشده است که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران به فکر فروش بیت‌کوین‌های خود بیفتند. از این رو می‌توان انتظار داشت بهای این ارز دیجیتال به سطوح بالاتری صعود کند. این موضوع در مقاطعی از روز سه‌شنبه نیز خود را نشان داد که بیت‌کوین حتی به بالای مرز ۱۱ هزار تومانی نیز رفت.

بیت‌کوین چندین بار در سال ۲۰۲۰ برای صعود به بالای آستانه ۱۰ هزار دلار خیز برداشت و توانست از آن عبور کند، بااین‌حال، تجزیه‌وتحلیل گلس‌نود با ارجاع به شاخص BDD نشان می‌دهد که این بار با دفعات قبلی، بسیار متفاوت است. شاخص Bitcoin Days Destroyed یا به‌اختصار BDD، با ضرب تعداد بیت‌کوین‌های موجود در تراکنش با مدت زمانی (در واحد روز) که از آخرین استفاده آنها در تراکنش می‌گذرد، محاسبه می‌شود. این شاخص بیانگر این مساله است که بیت‌کوین‌ها برای چه مدتی در حساب‌ها بدون استفاده باقی ‌مانده‌اند.

در دفعات قبلی، جهش قیمت بیت‌کوین به بالای آستانه ۱۰ هزار دلار با افزایش شاخص BDD همراه بود. این اتفاق نشان می‌داد که هودلرهای بلندمدت در حال استفاده از فرصت پیش‌آمده برای معامله یا فروش بیت‌کوین‌های خود هستند. گلس‌نود این‌بار در گزارش خود آورده است: برخلاف دو صعود قبلی قیمت بیت‌کوین به بالای سطح ۱۰ هزار دلار این بار شاهد افزایش شاخص BDD نیستیم. اگرچه شاخص‌های بنیادی بیت‌کوین، دلگرم‌کننده هستند؛ اما جهش ناگهانی قیمت آن در روز گذشته در تضاد کامل با الگوی تراکمی است که این ارز دیجیتال در هفته‌های گذشته از خود به نمایش گذاشته بود.

 

 

اقتصادنیوز


خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما