ایران 41میلیارد دلار کاهش درآمد داشت/ افت 270میلیارد دلاری در خاورمیانه/واردات چین اما افزایش یافت - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک
حال و هوای اینروزهای نفت در جهان

ایران 41میلیارد دلار کاهش درآمد داشت/ افت 270میلیارد دلاری در خاورمیانه/واردات چین اما افزایش یافت

تازه‌ترین بولتن آماری سالانه اوپک نشان می‌دهد که درآمد سالانه نفت ایران در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸ بیش از ۴۱ میلیارد دلار کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در بولتن آماری سالانه این سازمان که به‌تازگی منتشر شده است درآمدهای نفتی کشورهای عضو اوپک را از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ منتشر کرد.

بر اساس این جدول، درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ به ترتیب ۲۷ میلیارد و ۳۰۸ میلیون دلار، ۴۱ میلیارد و ۱۲۳ میلیون دلار، ۵۲ میلیارد و ۷۲۸ میلیون دلار، ۶۰ میلیارد و ۵۱۹ میلیون دلار و ۱۹ میلیارد و ۲۳۳ میلیون دلار بوده است.

در سال ۲۰۱۹، عراق بیش از ۸۰ میلیارد دلار، عربستان بیش از ۲۰۲ میلیارد دلار، امارات بیش از ۴۹ میلیارد دلار و کویت بیش از ۵۲ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است.

درآمد نفتی خاورمیانه امسال ۲۷۰ میلیارد دلار افت می‌کند

طبق جدیدترین پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، صادرکنندگان نفت خاورمیانه و شمال آفریقا امسال با افت ۲۷۰ میلیارد دلاری درآمد نفتی خود روبرو خواهند شد.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش منطقه‌ای خود پیش‌بینی کرد که امسال تولید نفت از الجزایر در غرب این منطقه گرفته تا ایران در شرق و ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس به علاوه عراق، لیبی و یمن، بیش از آن‌چه قبلاً انتظار می‌رفت افت کند.

تقاضای نفت خام امسال به علت پاندمی کرونا و محدودیت‌های قرنطینه‌ای مقابله با آن و بسته شدن اقتصاد کشورها افت کرده است و کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت خام در گروه اوپک پلاس با کاهش تولیدات خود تلاش کردند قیمت‌ها را بالا بیاورند.

کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هم از کاهش قیمت نفت و هم از کاهش تولید آن آسیب دیده‌اند.

در نتیجه آی‌ام‌اف پیش‌بینی می‌کند متوسط سرانه تولید ناخالص داخلی این منطقه از ۲۹۰۰ دلار در سال مالی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ به ۲۰۰۰ دلار در سال جاری کاهش یابد.

واردات نفت چین در نیمه اول ۲۰۲۰ افزایش یافت

علیرغم همه گیری فاجعه‌بار ویروس کرونا که هفته ها اقتصاد چین را تعطیل کرد، واردات نفت خام این کشور در نیمه اول سال جاری میلادی 9.9 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت.

واردات نفت خام چین در نیمه اول سال جاری میلادی 269 میلیون تن افزایش داشت و به متوسط 10.95 میلیون بشکه در روز رسید.

 بیشتر این افزایش واردات طی سه ماه گذشته به ثبت رسیده است. واردات نفت خام چین در ماه ژوئن رکورد جدیدی زد و به 11.93 میلیون بشکه در روز رسید که 25.4 درصد معادل 2.4 میلیون بشکه در روز بالاتر از همین ماه در سال گذشته میلادی بود.

رکورد قبلی واردات نفت چین در ماه مه بود که به 11.34 میلیون بشکه در روز می رسید.

چین مرکز توجه صنعت نفت در چند ماه گذشته بوده است چون تولید کنندگان از دومین مصرف کننده بزرگ نفت و بزرگترین  وارد کننده این کالا در جهان انتظار داشتند به افزایش قیمت نفت کمک کند. افزایش واردات نفت چین در ماه های مه و ژوئن نتیجه بهبود فعالیت‌های اقتصادی در این کشور پس از برداشته شدن تعطیلی هاست.

چین بلافاصله پس از سقوط قیمت نفت به دنبال جنگ قیمت بین عربستان و روسیه و همه‌گیری ویروس کرونا، شروع به افزایش ذخایر نفتی خود کرد. آی اچ اس مارکت تخمین می زند ذخایر نفتی چین در نیمه  اول سال جاری میلادی 440 میلیون بشکه افزایش یافته باشد.


خبر پیشنهادی
در اردیبهشت ماه99 رقم خورد؛

رشد 12 درصدی در تعداد تراکنش‌های بانکی


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی