توسعه استفاده از «ابزارهای بیومتریک» در بانک مسکن - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

توسعه استفاده از «ابزارهای بیومتریک» در بانک مسکن

مدیر فناوری اطلاعات بانک مسکن از توسعه استفاده از ابزارهای بیومتریک در امر تشخیص هویت مشتریان این بانک هنگام استفاده از درگاه‌های پرداخت غیرحضوری طی ماه‌های آتی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، طی سال‌های اخیر استفاده از ابزارهای بیومتریک در احراز هویت مشتریان هنگام ورود به درگاه‌هایی همچون همراه‌بانک و اینترنت‌بانک به تدریج رواج پیدا کرده است. بانک مسکن نیز همسو با برنامه‌هایی که در حوزه تحقق بانکداری دیجیتال دنبال می‌کند، استفاده از این ابزارها را نیز در دستور کار قرار داده و توسعه آن را دنبال می‌کند.

مقصود از احراز هویت اشخاص بر مبنای اطلاعات بیومتریک، استفاده از اثر انگشتان دست، اثر کف دست، اسکن عنبیه چشم و روش‌های مشابه آن است که از ضریب اطمینان بالایی برخوردار هستند.

ساسان شیردل، مدیر فناوری اطلاعات بانک مسکن با اشاره به اینکه ابزارهای بیومتریک برای تشخیص هویت مشتریان در زمان استفاده از درگاه‌های پرداخت بدون نیاز به حضور کارت بانکی، به تدریج عمومیت پیدا کرده و بسیاری از بانک‌ها به سراغ این امکان رفته‌اند، گفت: الزامی شدن استفاده از رمز دوم یکبار مصرف و نیز حرکت به سمت روش‌هایی همچون ورود دو مرحله‌ای به اینترنت‌بانک در عین نقش مهمی که در ارتقاء امنیت تراکنش‌های بانکی از طریق روش‌های غیرحضوری دارد، ممکن است در ابتدا از این بابت که سرعت عمل کاربر را کاهش می‌دهد، حس خوشایندی برای مشتریان بانکی نداشته باشد، اما توسعه ابزارهای بیومتریک به تدریج می‌تواند این مساله را تحت‌الشعاع قرار داده و محیط به مراتب کاربرپسند‌تری برای انجام تراکنش‌های غیرحضوری در اختیار مشتریان قرار دهد.

وی در عین حال تاکید کرد: برای بانک مسکن آنچه بیش از هر موضوع دیگری اهمیت دارد، امنیت است و در عین حال بهبود تجربه کاربری مشتریان را نیز به عنوان هدف دنبال می‌کند. با این وجود امنیت از دیدگاه ما یک موضوع «صفر و یک» است و جایی برای مسامحه ندارد.

به گفته شیردل، در حال حاضر ورود به همراه‌ بانک مسکن از طریق اثرانگشت برای گوشی‌های تلفن همراه هوشمند مجهز به این سیستم میسر است و کاربران می‌توانند به جای وارد کردن رمز عبور، از این طریق وارد همراه بانک خود شوند.

مدیر امور فناوری اطلاعات بانک مسکن از توسعه استفاده از ابزارهای بیومتریک در این بانک طی ماه‌های پیش‌رو خبر داد و گفت: خبرهای خوشی در این زمینه برای مشتریان در راه است و زیرساخت‌های این امر محقق شده است.

 

 

منبع: هیبنا


خبر پیشنهادی
در اردیبهشت ماه99 رقم خورد؛

رشد 12 درصدی در تعداد تراکنش‌های بانکی


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی