رمزارز ملی، بستری ایده‌آل برای شکل دادن آینده پرداخت - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

رمزارز ملی، بستری ایده‌آل برای شکل دادن آینده پرداخت

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی در فصل جدید گزارش اقتصادی سالانه خود در خصوص پرداخت‌های دیجیتال، اعلام کرد که بانک‌های مرکزی به سوی ایده رمزارز ملی روی آورده اند چون این فناوری درگاه و بستر ایده آلی را برای شکل دادن آینده نظام پرداخت فراهم می‌آورد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، این بانک در گزارش خود آورده است: رمزارزهای ملی به آن صورت که تصور می‌شود، واکنشی به ارزهای مجازی و استیبل کوین‌های بخش خصوصی نیستند در عوض تلاشی بر پایه فناوری از سوی بانک‌های مرکزی برای حصول اطمینان از دنبال کردن همزمان چندین هدف سیاست همگانی است.

این تحلیل توضیحی جایگزین برای تسریع ناگهانی صدور رمزارزهای ملی فراهم می آورد. این گزارش به نظر با عقیده تعدادی از مقامات بانک تسویه حساب‌های بین المللی نیز تناقض دارد؛ در مارس ۲۰۱۹ یعنی سه ماه قبل از رونمایی فیسبوک از لبیرا، «آگوستین کارستنز» مقام ارشد این نهاد بین المللی گفت که بانک‌های مرکزی ارزش رمزارزهای ملی را درک نمی‌کنند.

اما او در ماه جولای لحن و نظر خود را تغییر داد و گفت که صدور رمزارزهای ملی ممکن است زودتر از آنچه تصور می‌کردیم، انجام شود. گزارش مذکور نیز از نوسان بیت کوین و سایر ارزهای مجازی و همچنین لیبرا به عنوان دو فاکتوری که موضوعات مربوط به پرداخت را در صدر برنامه سیاستگذاری بانک‌ها قرار داده است، یاد کرد.

اما این بانک حالا زمزمه‌های پیرامون صدور رمزارزملی را نتیجه وعده این فناوی برای کنترل و سیاستگذاری پولی عنوان کرده است؛ براساس اعتقاد این نهاد رمزارزملی می‌تواند به جامعیت مالی، تامین امنیت پرداخت‌های دیجیتال، افزایش کارآمدی پرداخت و تشویق نوآوری در این فضا کمک کند. این نهاد در پایان گزارش خود نوشت: رمزارزهای ملی این قابلیت را دارند که مرحله بعدی در تکامل پول لقب بگیرند.


خبر پیشنهادی
صورت‌های مالی 98 بانک ایران زمین نشان می‌دهد؛

عبور از تنگناها و امید به سودآوری در سال99


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی