وضعیت ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی‌ که به کشور بازنگشت - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

وضعیت ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی‌ که به کشور بازنگشت

متهم ردیف اول افزایش نرخ ارز کیست؟

عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات با توجه به رشد روزبه‌روز نرخ ارز، این روزها به انتقاد بسیاری از دولتی‌ها بدل شده است؛ تا جایی که حتی چند روز قبل بانک مرکزی اولتیماتوم داد که صادرکنندگان هر چه سریع‌تر نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات اقدام کنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، براساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی، در دو سال گذشته حدود ۷۲ میلیارد دلار صادرات انجام شده که نزدیک ۴۵ میلیارد دلار از ارز آن بازگشته و ۲۷ میلیارد دلار هنوز بازنگشته است.

عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات با توجه به رشد روزبه‌روز نرخ ارز، این روزها به انتقاد بسیاری از دولتی‌ها بدل شده است؛ تا جایی که حتی چند روز قبل بانک مرکزی اولتیماتوم داد که صادرکنندگان هر چه سریع‌تر نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات اقدام کنند.

بانک مرکزی در همین راستا تاکید کرد که این بانک ضمن تشکر از صادرکنندگانی که در راستای مصالح و منافع جامعه نسبت به برگشت ارز حاصل از صادرات اقدام کرده‌اند، اعلام می‌کند در صورت عدم برگشت ارز توسط سایر صادرکنندگان، مطابق مقرارت، اسامی متخلفان در رسانه‌ها انتشار می‌یابد.

 افزایش نرخ ارز موقتی است؟

آخرین گزارش‌ها از وضعیت بازار ارز، حاکی از فروش دلار در صرافی‌های بانکی با نرخ ۱۹ هزار و ۵۸۸ تومان است؛ اگرچه نرخی که در بازار آزاد دیده می‌شود، در حدود ۲۰ هزار تومان است. این یعنی افزایش حدود ۶ هزار تومانی نرخ دلار از ابتدای سال تاکنون.

رشد نرخ دلار البته از نگاه رییس کل بانک مرکزی، گذرا است. به گفته عبدالناصر همتی، سال گذشته ۴۲ میلیارد دلار واردات داشتیم و بخشی از نیاز ارزی در این بخش از درآمدهای نفتی و ذخایر تامین می‌شود، ولی بخش عمده باید از صادرات غیرنفتی باشد.

وی در یک برنامه زنده تلویزیونی متذکر شد: در دو سال گذشته حدود ۷۲ میلیارد دلار صادرات انجام شده که نزدیک ۴۵ میلیارد دلار از ارز آن بازگشت. ۲۷ میلیارد دلار هنوز بازنگشته و امیدواریم صادرکنندگان تا پایان تیرماه شتاب بیشتری بدهند.

وضعیت ۲۷.۵ میلیارد دلار ارز صادراتی‌ای که به کشور بازنگشت

در این میان، صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی نیز در برنامه گفت‌گوی ویژه خبری دیشب گفت: حدود ۲۷.۵ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به چرخه اصلی اقتصاد کشور بازنگشته است.

به گفته وی، از این رقم حدود ۲۵ میلیارد دلار مربوط به سال ۹۷ و دو و نیم میلیارد دلار مربوط به سه ماه نخست امسال و بیشتر آن مربوط به بخش خصوصی است.

کریمی در توضیح این موضوع عنوان کرد: از ۱۹ هزار و ۱۷۶ صادر کننده ۱۶ هزار و ۴۳۵ نفر که حدود ۸۶ درصد این بخش را تشکیل می‌دهند با تعهد صادراتی حدود ۲۷.۵ میلیارد یورو فقط ۵.۷ میلیارد یورو به چرخه اقتصادی کشور باز گردانده‌اند.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی افزود: کسانی که ارز حاصل از صادرات را کامل به روش‌های مصوب هیئت وزیران بازگردانده‌اند، ۱۴ درصد صادرکنندگان از جمله پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و ایمیدرویی‌ها هستند که تا پایان سال ۹۷، ۲۸.۵ میلیارد یورو را به چرخه اقتصادی باز گردانده‌اند.

وی تصریح کرد: حدود ۶.۸ میلیارد یورو ارزی که به کشور بازنگشته، مربوط به ۲۵۰ صادرکننده از ۱۶ هزار و ۴۳۵ صادرکننده‌ای است که ارز خود را به کشور باز نگردانده‌اند.

اما محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است: بانک مرکزی تا اواسط سال ۹۸ از بازگشت ارز صادراتی ابراز رضایت می‌کرد، اما صادرکنندگان بزرگی هستند که ارز را به چرخه اقتصادی کشور باز نگردانده اند.

به گفته وی، همه صادرکنندگان با توجه به تعهدی که در گمرک می‌دهند، موظف به بازگرداندن ارز هستند، اما به دلایل متعدد ازجمله مشکلات صادرکنندگان در عراق و افغانستان امکان بروز برخی سو استفاده‌ها وجود دارد.

لاهوتی تصریح کرد: در عراق و افغانستان عملا امکان نقل و انتقال پول در سامانه نیما وجود ندارد، زیرا سیستم بانکی آن‌ها کارآمد نیست و استفاده از صرافی‌ها نیز هزینه زیادی برای صادر کننده دارد.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: بخشی از ارزی که به کشور باز نگشته مربوط به کالاهای ورود موقتی است که پیش از ۹۷/۱/۲۲ یا پس از آن وارد شده، اما هنوز بانک مرکزی آن‌ها را تعیین تکلیف نکرده و به عنوان بدهی ارزی لحاظ شده است.

وی افزود: برخی کالاها نیز مرجوع شده است، اما صادرکنندگان آن‌ها همچنان به عنوان بدهکار ارزی مطرح هستند.

لاهوتی گفت: برخی کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای است و با آن‌ها کالا صادر می‌شود، اما استفاده‌کنندگان از این کارت‌ها هیچ وجود خارجی برای بازگرداندن ارز ندارند.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه اشکال اساسی در صدور کارت‌های بازرگانی است افزود: ما قدرت نظارتی یا اعمال نظر برای صدور این کارت‌ها را نداریم.

وی گفت: صدور کارت بازرگانی مجوز صادرات و واردات است، اما تخلفات پس از آن اتفاق می‌افتد و یک سال پس از صدور این کارت مشخص می‌شود مالیات داده یا نداده است. باید روش‌هایی را در پیش بگیریم که پیش از وقوع تخلف از آن جلوگیری شود.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: دارنده کارت‌های بازرگانی می‌تواند هر کالایی را وارد یا صادر کند در حالی که این کارت‌ها باید تخصصی باشد و اهلیت صاحب آن در تشکل‌ها به عنوان تولید کننده یا صادرکننده راستی آزمایی شود.

وی افزود: در یکسال و نیم گذشته حدود هفت هزار کارت بازرگانی صادر و مبالغ هنگفتی صادرات انجام شده است در حالی که باید برای کارت اولی‌ها سقفی برای صادرات مشخص شود.

لاهوتی گفت: چرا پس از یکسال و نیم اعلام می‌شود ۲۵۰ نفر شش و هفت دهم میلیارد یورو تخلف کرده‌اند و زودتر با آن‌ها برخورد نشده است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: قیمت ارز نیمایی دست صادرکننده است، اما خریداری برای آن وجود ندارد، زیرا صادرکنندگان بزرگ با نرخ‌های بسیار پایین، ارز خود را در این سامانه عرضه می‌کنند.

وی گفت: به دلایل متعدد صادرکنندگان کوچک نمی‌توانند در سامانه نیما ارز خود را بفروشند و فاصله نرخ ارز در این سامانه با نرخ بازار موجب ضرر این صادرکنندگان می‌شود.

 

 

 

منبع: خبرآنلاین


خبر پیشنهادی
در اردیبهشت ماه99 رقم خورد؛

رشد 12 درصدی در تعداد تراکنش‌های بانکی


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی