تنش‌های آمریکا و چین، شرایطی دشوار برای دارایی‌های پرریسک - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

تنش‌های آمریکا و چین، شرایطی دشوار برای دارایی‌های پرریسک

وقایع معاملات ارزی تحت تاثیر اخبار مربوط به تشدید جنگ تجاری آمریکا با چین قرار دارد. پس از جدال لفظی بین واشنگتن و چین بر سر مقصر بودن طرف چینی در شیوع کرونا در جهان، اکنون برخی از قانون‌گذاران آمریکایی به دنبال تحریم چین به بهانه دخالت چین در امور داخلی هنگ‌کنگ هستند. از سوی دیگر وانگ‌یی، وزیر خارجه چین به آمریکا درخصوص به راه انداختن یک جنگ سرد دیگر هشدار داده است. مشاور اقتصادی دونالد ترامپ در واکنش به تصویب لایحه امنیتی هنگ‌کنگ در چین آن را یک اشتباه بزرگ خوانده و وعده داده است که دولت آمریکا، چین را وادار به پاسخگویی خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، نشانه‌هایی از بازگشت سطح تقاضا در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در حال نمایان شدن است. داده‌های منتشر‌شده نشان می‌دهد پس از دو ماه کاهش متوالی، میزان فروش واحدهای مسکونی در ماه آوریل مجددا مثبت شده و قیمت‌ها در برخی مناطق این کشور صعودی شده است. با این حال هنوز تجارت خارجی در بسیاری از کشورها فاصله زیادی تا سطوح ثبت‌شده قبل از بحران کرونا دارد.

وقایع معاملات ارزی همچنین تحت تاثیر اخبار مربوط به تشدید جنگ تجاری آمریکا با چین قرار دارد. پس از جدال لفظی بین واشنگتن و چین بر سر مقصر بودن طرف چینی در شیوع کرونا در جهان، اکنون برخی از قانون‌گذاران آمریکایی به دنبال تحریم چین به بهانه دخالت چین در امور داخلی هنگ‌کنگ هستند. از سوی دیگر وانگ‌یی، وزیر خارجه چین به آمریکا درخصوص به راه انداختن یک جنگ سرد دیگر هشدار داده است.  مشاور اقتصادی دونالد ترامپ در واکنش به تصویب لایحه امنیتی هنگ‌کنگ در چین آن را یک اشتباه بزرگ خوانده و وعده داده است که دولت آمریکا، چین را وادار به پاسخگویی خواهد کرد.

اصلی‌ترین نگرانی معامله‌گران در حال حاضر مربوط به تنش‌های آمریکا و چین است. وضعیت قبلا هم بد بود و حالا بدتر شده و این یک شرایط دشوار برای دارایی‌های پرریسک است.

اختلاف بین آمریکا و چین باعث شده تا معامله‌گران دست به عصاتر از گذشته نسبت به خرید و فروش ارز اقدام کنند؛ چراکه آنها نگرانند روابط دو طرف به سطح پرتنش سال قبل بازگردد. چین همچنین پس از آنکه استرالیا خواهان تحقیقات بین‌المللی درخصوص نقش پکن در شیوع کرونا در جهان شد، واردات گوشت خود از استرالیا را قطع کرد و سفیر این کشور در کانبرا نیز از احتمال اعمال تحریم‌هایی ضد استرالیا خبر داد.

از سوی دیگر پس از مدت‌ها کش و قوس فراوان یک گام بزرگ بر سر نهایی شدن بسته محرک اقتصادی در سطح منطقه یورو و اتحادیه اروپا برداشته شد و رهبران فرانسه و آلمان به‌عنوان دو قطب اصلی اقتصادی منطقه یورو سر تخصیص یک بسته محرک ۵۰۰ میلیارد یورویی به توافق رسیدند. انتظار می‌رود در شرایطی که رشد اقتصادی بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، فرانسه و ایتالیا منفی شده است، این بسته بتواند تا حدی به بازگشت سریع‌تر اقتصادهای اروپایی به مدار مثبت رشد کمک کند.

پیش از این اختلافات درونی گسترده بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا باعث بی‌عملی بانک مرکزی اروپا شده بود، آن هم زمانی که دیگر همتایان این بانک به سرعت برای احیای رشد اقتصادی دست به کار شده‌اند. در ژاپن بانک مرکزی این کشور هزار میلیارد دلار و در آمریکا فدرال رزرو حدود 2500 میلیارد دلار اعتبار و نقدینگی مختلف برای حمایت از بخش‌های مختلف اقتصادی در نظر گرفته‌اند.

در آسیا نیز عملکرد ناامیدکننده اقتصاد ژاپن ادامه دارد؛ صادرات این کشور تا پایان ماه آوریل با کاهش ۲۲ درصدی نسبت به ماه قبل مواجه شده است که این رقم در طول یک دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. در طرف واردات نیز 9/ 7 درصد کمتر از ماه قبل ثبت شد. این در حالی است که نرخ بیکاری در ژاپن نیز تا پایان ماه مارس با 1/ 0 درصد افزایش نسبت به ماه قبل به 5/ 2 درصد رسیده است. عملکرد ضعیف سومین اقتصاد بزرگ جهان آن هم در شرایطی که با توجه به به‌تعویق افتادن مسابقات المپیک، احتمالا شاهد تداوم این روند خواهیم بود باعث شده است تا ین در روزهای اخیر نتواند به خوبی از فضای پرریسک اقتصاد جهانی بهره‌برداری کرده و بیش از پیش صعود کند.

از سوی دیگر ویروس کرونا کماکان قربانی می‌گیرد هر چند با کند‌شدن سرعت شیوع آن در بسیاری از مناطق روند بازگشایی کسب و کارها آغاز شده است.

اکنون نگاه معامله‌گران به دور تازه تنش‌های لفظی بین پکن و واشنگتن دوخته شده است و اگر وضعیت آرام‌تر نشود، شاهد آغاز دور دوم جنگ تجاری بین دو اقتصاد نخست جهان خواهیم بود. در این صورت نرخ برابری دلار و یوآن به ویژه در برابر ارزهای امن تغییرات گسترده‌ای را تجربه کرده و شاهد ثبت رکوردهای جدیدی از ارزهایی نظیر ین و فرانک خواهیم بود.

 

 

 

منبع: دنیای اقتصاد


خبر پیشنهادی
بانکداری الکترونیک گزارش می‌دهد؛

عملکرد مرکز نوآوری پل‌وینو طی یکسال گذشته/ به وقت نو


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی