ارتقای شاخص های اقتصادی کشور با برپایی اقتصاد هوشمند - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک
وزیر اقتصاد در سومین رویداد ملی شو اعلام کرد:

ارتقای شاخص های اقتصادی کشور با برپایی اقتصاد هوشمند

روز گذشته سومین رویداد بزرگ فناورانه بانک ملی ایران با عنوان «ملی شو 3» با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و مدیرعامل بانک ملی ایران برگزار و در آن تازه ترین دستاوردهای این بانک رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در این رویداد با بیان این که رویکرد محوری یک سال اخیر، ایجاد فرصت طراحی و اقدام براي تحول در اقتصاد ایران از طريق هوشمند سازي اقتصاد بوده است، گفت: با تکیه بر داشته های کشور از جمله موقعيت جغرافيايي، تنوع آب و هوايي، جاذبه هاي فرهنگي و تاريخي، نفت و گاز و ساير منابع و معادن، دسترسي به آبهاي آزاد، دسترسي به بازار های منطقه كه هر یک به نوبه خود فرصت ساز هستند و با به کارگیری سرمايه انساني و فارغ التحصيلان با کیفیت بالای دانشگاهي که يك مزيت محسوب می شوند، می توان اقتصاد هوشمند را برپا کرد و شاخص های اقتصادی کشور را ارتقا داد.

دژپسند در این رویداد که با حضور عباس معمار نژاد معاون وزیر اقتصاد، اعضای هیات مدیره بانک ملی ایران، مدیران شرکت آسان پرداخت و جمعی از اصحاب رسانه در ساختمان فردوسی بانک ملی ایران برگزار شد، تاکید کرد: در شرایط کنونی برای تحول اقتصاد ایران علاوه بر تحول فكري، بايد با اراده قوي، نرخ بهره برداري از ظرفيت ها را با به کارگیری فناوري هاي نوين افزایش داد.

وی افزود: با گذر از ساختار سنتي و با درون زا کردن قدرت جذب فناوري یعنی با دانش بنيان کردن اقتصاد باید از منابع و ظرفیت های اقتصاد به بهترين نحو و با بالاترين بهره وري استفاده کرد و این بدان معنی است که جذب و هدايت فناوري هاي نو، باید در محيط دانش بنيان باشد.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: انتظار نداریم بانک ها، مسئولیت گذار اقتصاد ایران از اقتصاد سنتی به اقتصاد هوشمند را بر عهده بگیرند اما می توانند با هوشمند سازي نظام تامين مالي اقتصاد به عنوان یک اهرم قوي عمل کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تقدیر از بانک ملی ایران در ارایه دستاوردهای فناورانه خود به نظام بانکی کشور در رویداد «ملی شو3» گفت: ملی شو باید به معنای واقعی ملی شدن و وسیله ای برای افتخار به پرچم مقدس کشور و درخشش ایران در جهان باشد تا نه تنها به تاریخ و جغرافیا بلکه به اقتصادمان نیز افتخار کنیم.

او با بیان اینکه باید از سرمایه های ملی به بهترین نحو ممکن و در بالاترین موقعیت سرمایه گذاری بهره ببریم، گفت: آیا کوتاه کردن مسیر دستیابی به مهم بدون به کارگیری فناوری های نوین میسر خواهد بود؟ باید دانش بنیان کردن و بهره مندی از فناوری های نوین در کنار تامین مالی در این مسیر مورد توجه باشد.

وی با بیان اینکه اگر متولیان تامین مالی قابلیت جذب فناوری های دانش بنیان را به صورت پیشران داشته باشند، می توانند برای سایرین هم الگو قرار گیرند، افزود: بانک ملی ایران به عنوان یکی از بانک های پیشرو در کشور در تمام اقصی نقاط کشور شعبه دارد و این بانک بهترین جا برای همین کار است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: امروز 90 درصد تامین مالی کشور بر عهده بانک هاست و بانک ها برای اینکه بتوانند به درستی در اقتصاد کشور ایفای نقش کنند، باید هم دانش بنیان شوند و هم اینکه قدرت جذب، هضم و تکامل فناوری را داشته باشند.

دژپسند تاکید کرد: اگر از اقتصاد هوشمند استفاده کنیم 20 تا 25 درصد هزینه های بانکداری و 13 درصد هزینه های خلق محصولات مالی جدید کاهش می یابد و در مقابل بانک های بهره مند از اقتصاد هوشمند با رشد 17 درصدی درآمد مواجه خواهد شد. شرایط فعلی اقتصاد و سیاست ایران و الزامات اقتصاد مقاومتی نیز بر تحقق این امر تاکید دارد.

وی با تاکید بر اینکه انتظار نداریم بانک ها مسئولیت گذار اقتصاد ایران از اقتصاد سنتی به اقتصاد هوشمند را بر عهده گیرد اما می توانند به عنوان یک اهرم عمل کنند، بیان کرد: امروز دش من تمام قد از تمام عناصر خود برای به زانو درآوردن کشور در منطقه بهره می گیرد و ما زمانی می توانیم این خیال باطل را دور کنیم که از نظر اقتصادی در منطقه سرآمد باشیم. برای این امر باید مسیر اقتصاد هوشمند را با سرعت بیشتری طی کنیم و نظام اقتصاد ما به طور ویژه و بانک ملی ایران به طور اخص در این بخش مسئولیت مهمی دارد.

بانک ملی ایران، یادگیرنده و نوآور

همچنین مدیرعامل بانک ملی ایران در این رویداد با اشاره بر اینکه شعار اصلی بانک ملی ایران بر محور اعتماد است، گفت: بانک ملی ایران یک سازمان یادگیرنده و نوآور است و ما هر روز به دانش روز، خلاقیت و ایده های نوآورانه نیاز داریم.

دکتر محمدرضا حسین زاده با تقدیر از حمایت های وزیر اقتصاد از بانک ملی ایران تصریح کرد: از میان ده ها محصول فناورانه تولید شده در بانک، امروز «همراه بام»، «هپ» و «نشان پرداخت» و «نشان بانک» رونمایی شدند.

وی بیان کرد: آغوش بانک ملی ایران به سوی همه کسانی که فکر، ایده و طرح های نوآورانه دارند، باز است و امیدواریم در رویداد «ملی شو4» شاهد محصولات نوآورانه بیشتری باشیم.


خبر پیشنهادی
بانکداری الکترونیک گزارش می‌دهد؛

عملکرد مرکز نوآوری پل‌وینو طی یکسال گذشته/ به وقت نو


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی