کاهش فشار بر اسکناس ارز با رمزارز ملی - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

کاهش فشار بر اسکناس ارز با رمزارز ملی

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی معتقد است که استخراج رمزارز در سطح ملی، فشار تحریم بر روی اسکناس ارز را کاهش می دهد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ، فرزین فردیس درباره مدیریت بازار اسکناس ارز با استفاده از رمزارز ها و دور زدن تحریم‌ها اظهار داشت: هم مدافعین و هم مخالفان استفاده از رمزارز ها برای دور زدن تحریم‌ها به نظر من اغراق می‌کنند.

وی با بیان اینکه تحریم یک موضوع کلیدی است، توضیح داد: پتانسیل و ظرفیت استفاده از رمزارز ها برای دور زدن تحریم‌ها به اندازه‌ای که مدافعین این موضوع می‌گویند نیست و با عدد و رقم می‌توان گفت که رمزارز ها پتانسیل دور زدن تحریم‌ها را ندارند. البته از سمت دیگر نیز بحث مخالفان رمزارز ها که می‌گویند این ارزها هیچ کارکردی برای دور زدن تحریم‌ها ندارد، درست نیست.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: شاید جمله درست و منصفانه‌تر درباره رمزارز ها این باشد که استخراج رمزارز ها در داخل کشور و امکان تبادل آن، بخشی از فشار را روی تحریم‌ها بردارد، ولی مسئله تحریم‌ها را حل نمی کند.

فردیس تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که ایران تنها با یک تحریم در خصوص مبادلات بانکی مواجه نیست بلکه خرید نفت، محصولات پتروشیمی، حمل‌ونقل، بیمه و حتی برخی از افراد حقیقی و حقوقی تحریم هستند و اساسا فروش برخی از محصولات به ایران از طرف آمریکا محدود شده و رمزارز این مسائل را نمی‌تواند حل کند.

وی در عین حال ادامه داد: با این حال با استفاده از رمزارز می‌توانیم به جای آنکه به یک مسافر اسکناس دلار بدهیم تا در مسافرت خارجی آن را تبدیل کرده و استفاده کند، رمزارز بدهیم تا به عنوان نمونه هزینه هتل یا خرید کالا و خدماتش را پرداخت کند. همچنین امکان خریدهای اینترنتی با استفاده از رمزارز ها وجود دارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: عده‌ای از موافقین استخراج رمزارز ها در کشور می‌گویند حتی استخراج آنها در مقیاس بالا می‌تواند به واردات کالا و خدمات کمک کند ولی باید گفت که این تمام ماجرا نیست. اگر به عنوان نمونه ۱۰۰ میلیون دلار رمزارز استخراج کرده باشیم، به دلیل بزرگ بودن عدد، امکان تبدیل آن در بازار به طور یکجا وجود ندارد.

فردیس ادامه داد: اگر یک فرد حقیقی یا حقوقی خارجی بخواهد ارقام در مقیاس بزرگ را از رمزارز به اسکناس تبدیل کرده و به حساب بانکی خود واریز کند، به دلیل مقررات FATF، بانک‌ها از وی خواهند پرسید که از کجا آورده است؟ و باید بپذیریم که همچنان محدودیت‌هایی در تبدیل رمزارز به ارزهای رایج وجود دارد.

وی با بیان اینکه نه می‌توان گفت که رمزارز ها هیچ نقشی در دور زدن تحریم‌ها ندارند و نه می‌توان گفت که بهترین کارکرد را دارند، اظهار داشت: با وجود اینکه اسکناس ارز و حواله درهم همچنان از شاخص‌های جدی هستند ولی استخراج رمزارز در سطح ملی می‌تواند فشار تحریم بر روی اسکناس ارز را کاهش دهد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تصریح کرد: باید قبول کنیم که برخی از موارد مانند اسکناس ارز یا حواله درهم به اصطلاح در بازار «درایور» هستند و افزایش تقاضا برای آنها به جهش نرخ ارز منجر می‌شود. در زمان‌هایی مانند حج یا سال‌نو، فشار روی بازار اسکناس افزایش پیدا می‌کند و می‌توان با استفاده از رمزارز ها از این فشارها کاست.

 

منبع: ایبنا


خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما