۶۸۶ صرافی مجاز در کشور فعال هستند - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک
بر اساس آمار بانک مرکزی

۶۸۶ صرافی مجاز در کشور فعال هستند

۶۸۶ صرافی مجاز درسراسر کشور در حال فعالیت است که طی چهار ماه، فعالیت ۶ صرافی متوقف شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ، به نقل از صدا و سیما، بررسی جدیدترین بروزرسانی فهرست صرافی ‌های دارای مجوز از بانک مرکزی نشان می‌دهد در حالی تعداد صرافی ‌های دارای مجوز در شهریور امسال با کاهش مواجه شده که تعداد صرافی ‌های دارای مجوز در سراسر کشور در اردیبهشت با اضافه شدن ۵۲ صرافی جدید، به ۶۹۲ مورد رسیده بود.

چه تعداد صرافی مجاز در کشور فعال است؟

این آمار در حالی است که در سال ۹۶ تعداد صرافی ‌های مجاز ۴۱۹ مورد بوده است که نشان از روند رو به رشد تاسیس صرافی ‌ها در کشور در این سال نسبت به سال‌های قبل از آن دارد.
از این تعداد صرافی ، ۳۴۱ مورد در تهران مشغول به کار است که بیشتر آن‌ها در محدوده خیابان فردوسی فعالیت دارد و ما بقی نیز در سایر شهرستان‌ها فعال است.

صرافی‌های مجاز

در حال حاضر بر اساس قوانین بانک مرکزی، خرید و فروش ارز حاصل از صادرات به صورت حواله‌های ارزی در چارچوب مقررات ارزی بر مبنای نرخ بازار صرفا از طریق «سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما)» مجاز است. همچنین صرافی ‌های مجاز معتبر موظفند حواله‌های ارزی خریداری شده از صادرکنندگان را در سامانه نیما راسا و یا به واسطه سایر صرافی ‌های معتبر و بانک‌های عامل حداکثر ظرف مدت سه روز کاری به فروش رساند. نرخ فروش ارز صرافی ‌های مجاز معتبر حداکثر یک درصد بالای نرخ خرید مندرج در سامانه «نیما» و «سنا» خواهد بود.

با توجه به قوانین جدید خرید و فروش ارز به صورت اسکناس (معاملات جزیی بر مبنای مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ‌ها) توسط صرافی ‌های مجاز معتبر صرفا با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا)» امکان‌پذیر است و همه صرافی ‌های مجاز معتبر می‌توانند نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس با رعایت مقررات ارزی و مقررات مبارزه با پولشویی اقدام کنند.

براین اساس فروش ارز به صورت اسکناس توسط صرافی ‌های مجاز معتبر بابت مصارف ارزی خدماتی با رعایت مقررات ارزی و مقررات مبارزه با پولشویی مجاز است و صرافی ‌های مجاز معتبر می‌توانند حداکثر پنج درصد از حواله‌های ارزی خریداری شده را تبدیل به ارز کرده و به صورت اسکناس برای مصارف خدماتی به فروش رسانند. همچنین همه هزینه‌های نقل و انتقالات و تبدیلات ارزی به عهده مشتری خواهد بود.


خبر پیشنهادی
صورت‌های مالی 98 بانک ایران زمین نشان می‌دهد؛

عبور از تنگناها و امید به سودآوری در سال99


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی