مدیران ایران کیش از ضرورت Paintech می‌گویند/گذر از درد

دو مفهوم که وقتی کنار هم قرار می‌گیرند انگار کلی حرف برای گفتن دارند؛ Pain+TechPain را همه به نام درد و رنج می‌شناسند و Tech را به نام فناوری. وجه تسمیه این دو در کنارهم می‌شود درد فناوری.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، «پای حرف استارت‌آپ‌ها و فین‌تک‌ها که می‌نشینی به بهانه حجم مخاطرات، نشدن‌ها، موانع، نامشخص بودن‌ها و... علیرغم سن جوان خودشان و کسب‌وکارشان کم خاطره بد ندارند، باید اجازه داد درد دل کنند، باید بشنوی و باید که بشنویم.»

این جملات نخستین نوشته‌های صادق فرامرزی مدیر عامل شرکت کارت اعتباری ایران کیش بود در هنگام پروراندن یکی از ایده‌هایی که می‌خواست به کسب‌وکارهای نوپای شکست‌خورده بها بدهد. او به منظور شناسایی مشکلات استارت‌آپ‌های شکست‌خورده و فعالیت‌های نوآور در کشور و حمایت از آن دسته از شرکت‌های تازه‌کاری که علی‌رغم داشتن ایده‌های مناسب قابل اجرا، نتوانستند موفق عمل کنند به یک واژه دو کلمه‌ای رسید.

دو مفهوم که وقتی کنار هم قرار می‌گیرند انگار کلی حرف برای گفتن دارند؛  Pain+Tech
Pain را همه به نام درد و رنج می‌شناسند و Tech را به نام فناوری. وجه تسمیه این دو در کنارهم می‌شود دردفناوری.

در نخستین روزهای بهمن‌ماه سال گذشته در هفتمین همایش بانکداری در مرکز برج میلاد بود که به طور رسمی از این واژه سخن به میان آمد.
قرار بود دردهای فین‌تک‌ و استارت‌آپ برای یکبار هم که شده شنیده و البته ‌برای این دردها چاره‌اندیشی شود. ایران‌کیش و مدیرعامل آن با ساخت این لغت‌ به دنبال آن بودند تا با رویکردی حمایتی، فهرستی از مشکلات فین‌تک‌ها و استارت‌آپ‌ها را با مسئولین مربوط به هر حوزه در میان بگذارند؛ تا شاید راهگشایی برای جوانان خلاق و با استقامت کارآفرین ایرانی باشند.

اما paintech به همین جا و همین واژه خلاصه نشد.

حقیقت این است که استارت‌آپی‌ها گاهی واقعیتی که در دل‌شان هست را به زبان نمی‌آورند. شاید از نگرانی بابت اینکه انتقاد باعث شود تا سد‌های راهشان بیشتر شود، معمولا جوانب ماجرا را رعایت می‌کنند. اما باید به این افراد کمک می‌شد. آن‌ها باید پای به عرصه می‌گذاشتند چون هیچ کسی جز خود استارت‌آپی‌ها دردهای آن‌ها را لمس نکرده است.

اما ضرورت paintech زمانی با گوشت و استخوان حس می‌شود که با این واقعیت تلخ روبه‌رو شویم که از میان این همه استارت‌آپ‌های فیلترشده‌ای که همه از مسیرهای سخت گذر کرده آمدند و در رویدادهای مختلف جایزه بردند، 70 درصد آن‌ها به طور کلی از بین رفته‌اند. درست خواندید 70 درصد استارت‌آپ‌های موفقی که حتی جایزه برده‌اند برای همیشه نابود شدند.

جو حاکم بر paintech‌ها عامل یک تصمیم

این جو بد حاکم بر استارت‌آپ‌هاست که ضرورت تشکیل نهادی برای شناسایی و ارزیابی Paintech را ضروری کرد. چراکه رسالت PainTech عبور کارآفرینان از دره مرگ ایده یا انگیزش آنها به ایده‌پردازی مجدد تعریف شده بود و در این راستا مدیران تصمیم‌گیرنده شبکه بانکی مخاطب این ماجرا بودند. باید دردهای فناوری شنیده می‌شد تا از آن طریق به خواسته‌های مطلوب در این زمینه رسید و سرانجام شرکت کارت اعتباری ایران‌کیش کاری را که خود شروع کرده بود به سر انجام رساند.

با تاسیس «انستیتو paintech ایران‌کیش»

ایران‌کیش که به عنوان تنها شرکت پرداخت، طرح PAINTECH را در راستای ریشه‌یابی درد فناوری و فین‌تک‌ها دنبال می‌کرد هم‌اکنون با ایجاد ساختاری که از طریق آن امکاناتی را در اختیار فین‌تک‌ها قرار می‌دهد تا از مرحله شکست و مرگ ایده‌ها نجات‌شان دهد و با انگیزش، جهت خلق محصول یا خدمت جدید در زمینه پرداخت الکترونیک این شرکت‌ها را از نو بسازد، درصدد تحقق رویای خود است.

اهداف انستیتو

انستیتو paintch اما قرار است با مدیریت احمد هادی‌پور امور را پیش ببرد کسی که افزایش بهره‌وری، رشد درآمدها، ارتقای سهم بازار، تکمیل سبد محصولات و خدمات، چابک‌سازی فعالیت‌ها و فرآیندها را از جمله اهداف این انستیتو می‌داند.

و البته تاسیس واحدهای R&D، پایش و مدیریت استارت‌آپی و تحقیقات بازار، همکاری و سرمایه گذاری در شرکت های استارت‌آپ و فین‌تکی، خرید و فروش سهام شرکت های استارت‌آپ و فین‌تکی، تولید و عرضه محصول یا خدمت با همکاری استارت‌آپ ها و فین‌تک ها، برگزاری سمینارها، میزگردها و همایش‌های تخصصی پرداخت الکترونیک، افزایش تنوع محصولات، ارتقای فرهنگ و ارتباطات برون‌سازمانی رقابت با شرکت های سرمایه گذار در صنعت فین‌تک را به عنوان استراتژی‌های این انستیتو برمی‌شمرد.

هادی‌پور می‌گوید: این انستیتو در قالب یک SBU یا همان واحد راهبردی کسب‌وکار تعریف می شود. واحدهاي راهبردی (استراتژیک) کسب‌وکار مجموعه‌هايي کوچک به صورت نسبي، خود مختار و مستقل به عنوان مراکزي مسئول و سودآور تعريف می شوند که به دلايل پيچيدگي‌هاي کمتر سازماني و مديريتي، امکان برنامه‌ريزي کاراتر در آنها بيشتر می شود.

مدیر انستیتو paintech معتقد است که تعریف این واحد در قالب sbu باعث افزايش سرعت عمل سازماني سهولت هماهنگي درون‌سازماني، تفويض مسئوليت سوددهي به سطوح پايين تر و نقاط متعدد سازمان، افزايش تحرک سازمان در پاسخگويي به تحولات محيط و افزايش توان رقابت می‌شود.

ارائه سرویس ها و محصولات، تعیین حوزه‌های مطالعاتی، شناسایی استارت‌آپ ها و فین‌تک ها، تشکیل تیم برنامه اجرایی از سایر مواردی است که پیرامون انستیتو pintech گفته می‌شود.
آن‌طور که هادی‌پور می‌گوید در کل یافتن استارت‌آپ های جدید جهت شناسایی ایده های جدید، شناسایی استارت‌آپ هایی که در شرف ورشکستی هستند جهت سرمایه‌گذاری و حمایت از آنها، بررسی استارت‌آپ های روز دنیا، تعامل با بانک‌ها برای طراحی محصولات مشترک (گرفتن API از بانک های طرف قرارداد و غیرطرف قرارداد) از سایر اهدافی هستند که در ایجاد این اکوسیستم در قالب انستیتو پات مطرح می‌شوند.

همچنین هادی‌پور تاکید کرد که هدف اصلی و صیانت این این انستیتو حمایت استارت‌آپ‌ها و فین‌تک‌هایی است که در دره مرگ قرارداشته و با توجه به شرایط زمانی و موارد دیگری اهم از تاخیر در ورود به بازار گسترده، تغییر سریع نیاز مشتریان یا تکنولوژی، عدم حمایت سرمایه‌گذاران یا مشکلات به وجود آمده مالی با توجه به نرخ تورم و افزایش هزینه‌ها، با مشکل مواجه شده‌اند. منظور از این حمایت از این نوع فین‌تک‌ها تا سطوح مختلفی خواهد بود، اهم از تخصصی فضای کاری، تامین و اختصاص زیرساخت‌های فنی، شبکه‌ای و پرداخت و بانکی و تامین هزینه‌های مالی، بدین منظور این انستیتو براساس ایده نوآورانه صادق فرامرزی تاسیس و با حمایت او و هیات‌مدیره شرکت کارت اعتباری ایران‌کیش شروع به فعالیت کرد.

 

منبع: ماهنامه بانکداری آینده شماره 37

 

خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید