کلاهبرداری که 400 حساب بانکی داشت - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

کلاهبرداری که 400 حساب بانکی داشت

فردی با داشتن 400 حساب بانکی که با فریب دختران جوان به بهانه ازدواج، با جعل اسناد، صدور چک بلامحل اقدام به کلاهبرداری میلیاردی و سرقت منزل می کرد، دستگیر شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام کرد: فردی با داشتن 400 حساب بانکی که با فریب دختران جوان به بهانه ازدواج، با جعل اسناد، صدور چک بلامحل اقدام به کلاهبرداری میلیاردی و سرقت منزل می کرد، دستگیر شد.
به گزارش پلیس آگاهی تهران بزرگ، دوم مهرماه خانم جوانی با مراجعه به کلانتری 134 شهرک قدس به مأمورین اعلام داشت که فردی به نام علیرضا که به بهانه ازدواج اعتماد او و خانواده اش را جلب کرده، با استفاده از مدارک شناسایی متعلق به وی اقدام به افتتاح حساب بانکی، دریافت دسته چک و صدور 10ها چک بلامحل در سطح بازار تهران کرده است.
با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «جعل حساب و کلاهبرداری» و به دستور دادیار شعبه سوم دادسرای ناحیه 2 تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.
براساس اطلاعات این پرونده، «علیرضا . الف» متولد 1357 ابتدا از طریق شبکه های مجازی با شاکی آشنا شده و این آشنایی را به ملاقات های حضوری تبدیل کرده و در ادامه با طرح پیشنهاد ازدواج مدعی فوت همسر سابقش شده و در این خصوص برای اثبات ادعای خود تصویری از سنگ قبر همسرش را به شاکی نشان داده و حتی یک فقره گواهی فوت صادره را نیز به شاکی و خانواده اش ارائه کرده است.
بنا بر اظهارات شاکی، «علیرضا . الف» پس از مراسم خواستگاری و برای جلب اعتماد خانواده وی اقدام به خرید چندین ملک میلیاردی در مناطق سعادت آباد، الهیه، فرشته و یک باغ ویلا در شهرستان ارومیه کرده و ضمن معرفی خود به عنوان مدیرعامل شرکت «سون مدیا» در امارت متحده عربی، با طرح ادعای دروغین داشتن مدرک دکتری در رشته بازرگانی و انجام تجارت بین المللی و لزوم مسافرت های متعدد به خارج از کشور برای سرکشی به دفاتر شرکت در هفت کشور اروپایی و آسیایی، به همراه شاکیه به شعبه بانک ... در بلوار دریا مراجعه و اقدام به افتتاح حساب مشترک کرده تا در نبود وی نامزدش (شاکیه) بتواند از حساب مشترک برداشت پول داشته باشد.
شاکیه در ادامه اظهاراتش گفت: مدتی پس از افتتاح حساب، علیرضا ناپدید شد و متعاقب آن از بانک اطلاع دادند که دارای 10ها چک برگشتی و بلامحل هستم !!؛ زمانی که برای بررسی موضوع به بانک مراجعه کردم متوجه شدم که علیرضا بدون حضور من و ضمن معرفی خودش به عنوان همسر بنده موفق به دریافت چندین دسته چک از بانک شده!! و در ادامه 10ها فقره از چک ها را در سطح بازار خرج کرده؛ این در حالی است که بنده اصلا دسته چکی تحویل نگرفته و ندارم که برگشتی داشته باشم!.
کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ با بررسی سوابق «علیرضا . الف» موفق به شناسایی وی به عنوان یکی از مجرمین سابقه دار و حرفه ای با 9 فقره سابقه کیفری در زمینه ارتکاب جرایم مختلف فریب در ازدواج، جعل، کلاهبرداری، سرقت در شهرهای مختلف تهران، اصفهان، رشت و کرج شدند که در حال حاضر نیز تحت تعقیب محاکم قضایی مختلف قرار دارد.
در شرایطی که «علیرضا . الف» از مخفیگاهش در خیابان کریم خان متواری شده بود، کارآگاهان موفق به شناسایی خانم جوان دیگری شدند که علیرضا او را نیز به همین شیوه و شگرد پیشنهاد دروغین ازدواج فریب داده بود اما این خانم جوان به دلایل شخصی و خانوادگی هیچگونه شکایتی را تا زمان شناسایی شدنش توسط کارآگاهان انجام نداده بود.
در شرایطی که متهم هیچگونه رد و نشانی از خود به جای نگذاشته و از تهران نیز متواری شده بود، کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی موفق به شناسایی مخفیگاه وی در استان مازندارن – شهرستان رویان شدند.
هماهنگی های لازم قضایی برای اعزام کارآگاهان به شهرستان رویان انجام شده بود که کارآگاهان در اقدامات ویژه پلیسی خود اطلاع پیدا کردند که متهم برای پیگیری اقدامات مجرمانه اش، با یک دستگاه خودرو پژو 206 به تهران مراجعه کرده؛ بلافاصله طرح مهار در محدوده تردد متهم در اتوبان اشرفی اصفهانی انجام و سرانجام متهم در 28 آبان ماه در خیابان گلاب شناسایی و قبل از هرگونه اقدام به فرار و آسیب رساندن احتمالی به شهروندان دستگیر و در همان بازرسی اولیه از خودرو وی مقادیر متنابهی اسناد تجاری اعم از اوراق بانکی، دسته چک، کارت های عابربانک، اسناد مالکیت و مهرهای مجعول از نامبرده کشف و به پایگاه دوم پلیس آگاهی منتقل شد.
متهم «علیرضا . الف» در همان تحقیقات اولیه صراحتاً اعتراف کرد که دارای بیش از 400 فقره حساب بانکی !!! است و از بانک های مختلف اقدام به اخذ دسته چک به نام خود و یا اشخاص ثالث کرده و متعاقب آن در شهر تهران و اصفهان و پرند به سطح بازار مراجعه و با حیله، فریب و مانورهای متقلبانه اعتماد فروشندگان را جلب و اقدام به خرید اقلامی همچون لوازم خانگی، لاستیک و آهن آلات کرده و آنان را به کارخانه ای واقع در پاکدشت منتقل و زیر قیمت واقعی به فروش رسانده است.
همچنین براساس اعترافات متهم، وی با چک های بلامحل اقدام به پیش خرید تعداد 6 دستگاه خودروی BMW به ارزش 18میلیارد تومان کرده و متعاقب آن در الهیه، خیابان آقابزرگی، قیطریه و سعادت آباد و شهرستان ارومیه اقدام به خرید املاک جمعا به مبلغ 26 میلیارد تومان کرده است.
در ادامه تحقیقات پلیسی مشخص شد که متهم با تهیه دفتری در خیابان شوش جوانی به نام «میثم» را به عنوان مدیر دفتر استخدام و با تطمیع و اغفال، به نام فرد مذکور در بانکهای مختلف اقدام به افتتاح حساب و اخذ دسته چک کرده و چک های مذکور را در بازار خرج کرده است که با بررسی انجام شده مشخص شد که تنها هشت فقره از چک های مذکور به ارزش 28 میلیارد و 700 میلیون تومان به بانک واصل و گواهی عدم پرداخت برای آنها صادر شده است.
سرهنگ کارآگاه سعدالله گزافی رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: در این پرونده تاکنون بیش از 20 نفراز مالباختگان در سطح بازار تهران شناسایی و به پایگاه دوم پلیس آگاهی دعوت شدند که صراحتا متهم را مورد شناسایی قرار دادند.
گزافی افزود: همچنین تعداد دیگری از خانم های جوان که متهم به بهانه ازدواج آنها را نیز فریب داده شناسایی شدند که متهم پرونده پس از مواجهه حضوری با این خانم ها اعتراف کرد که علاوه بر فریب این خانم ها، از خانه 2 نفر از آنها و پس از تهیه کلید یدک و اطمینان از عدم حضورشان در منزل، اقدام به سرقت طلا، جواهرات و پول نقد کرده که تنها در یکی از سرقت ها مبلغ 180 میلیون تومان طلا و ارز خارجی سرقت شده است.


خبر پیشنهادی
بانکداری الکترونیک گزارش می‌دهد؛

عملکرد مرکز نوآوری پل‌وینو طی یکسال گذشته/ به وقت نو


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی