کاهش عرضه نفت تولید‌کنندگان خارج از اوپک - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک
آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد

کاهش عرضه نفت تولید‌کنندگان خارج از اوپک

آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد: عرضه نفت تولید‌کنندگان خارج از اوپک سال آینده بیشترین کاهش را طی دو دهه گذشته خواهد داشت، چرا که کاهش قیمت نفت باعث کاهش تولید نفت شیل در آمریکا خواهد شد.به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، آژانس بین‌المللی انرژی مستقر در پاریس در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: تولید نفت عرضه‌کنندگان خارج از سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت (اوپک) در سال 2016 روزانه با 500 هزار بشکه کاهش به 57 میلیون و 700 هزار بشکه تنزل خواهد یافت.
این آژانس افزود: در شرایطی که تقاضای سوخت در سال جاری به بالاترین سطح از سال 2010 رسیده، ذخایر نفت بی‌سابقه در کشور‌های توسعه یافته تا نیمه دوم سال آینده شروع به کاهش نخواهد کرد و از سرگیری صادرات نفت ایران پس از لغو تحریم‌ها باعث تشدید عرضه مازاد در بازار خواهد شد.
آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: کاهش عرضه تولید‌کنندگان خارج از اوپک نشان می‌دهد که استراتژی عربستان برای دفاع از سهم بازار این گروه از طریق فشار روی رقبا به وسیله پایین آوردن قیمت‌ها ظاهرا در حال تاثیر‌گذاری است.
بهای نفت برنت در تاریخ 24 اوت به 42 دلار (پایین‌ترین قیمت شش سال اخیر سقوط کرد).
بانک گلدمن ساش پیش‌بینی کرده به نظر می‌رسد که روند کاهش تولید آنقدر کافی نیست که باعث از بین رفتن مازاد عرضه شود و قیمت‌ها ممکن است تا کمتر از 20 دلار در هر بشکه نیز سقوط کنند.
آژانس بین‌المللی انرژی که به 29 کشور مصرف‌کننده نفت در زمینه سیاست‌های انرژی مشاوره می‌دهد افزود: کاهش قیمت نفت در حال مجبور کردن بازار به کاهش عرضه و بالابردن تقاضا است.
آژانس بین‌المللی انرژی گفت: عرضه نفت شیل آمریکا در سال آینده تقریبا 400 هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت، چرا که قیمت نفت در قرار‌داد‌های نفتی سال 2016 پایین‌تر از قیمت مورد نیاز برای توجیه اقتصادی بیشتر پروژه‌هاست.
این در حالیست که این‌ آژانس در ماه ژوئیه پیش‌بینی کرده بود عرضه نفت شیل آمریکا در سال 2016، 60 هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.
آژانس بین‌المللی انرژی اضافه کرد: کاهش عرضه نفت کشورهای خارج از اوپک در سال آینده به بالاترین حد از زمان کاهش روزانه یک میلیون بشکه‌ای تولید این کشور‌ها در سال 1992 پس از سقوط شوروی سابق خواهد رسید.
در نتیجه کاهش پیش‌بینی شده در عرضه نفت کشورهای خارج از اوپک، تقاضای نفت اوپک در سال آینده روزانه با یک میلیون و 600 هزار بشکه افزایش به 31 میلیون و 300 هزار بشکه در روز خواهد رسید. این درحالی است که این رقم همچنان کمتر از تولید روزانه 31 میلیون و 570 هزار بشکه‌ای این سازمان در ماه اوت است.
براساس این گزارش تولید نفت اوپک ماه گذشته به دلیل کاهش تولید عربستان، عراق و آنگولا روزانه 220 هزار بشکه کاهش یافت.
آژانس بین‌المللی انرژی برآورد کرد که پروژه‌های پرهزینه در داخل اوپک به دلیل کاهش قیمت به خطر افتاده‌اند.
بانک گلدمن ساش اعلام کرد: عرضه نفت آمریکا در سال آینده باید روزانه 585 هزار بشکه و تولید نفت کشور‌های خارج از اوپک باید روزانه 220 هزار بشکه کاهش پیدا کند تا عرضه مازاد نفت جهان تا سه ماهه چهارم سال 2016 به پایان برسد.
تقاضای نفت جهان در سال جاری روزانه با یک میلیون و 700 هزار بشکه افزایش به روزانه 94 میلیون و 400 هزار بشکه خواهد رسید، زیرا کاهش قیمت‌ها باعث بالا‌ رفتن تقاضا می‌شود و این افزایش تقاضا در سال 2016 روزانه یک میلیون و 400 هزار بشکه خواهد بود.
آژانس بین‌المللی انرژی خاطرنشان کرد: چین به عنوان دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان حتی به رغم علایم کندی رشد اقتصادی و کاهش غیرمنتظره ارزش واحد پولی این کشور که باعث تشدید نگرانی‌ها درباره ثبات اقتصادی آن شده به خرید نفت ادامه خواهد داد.
در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی آمده است: تولید نفت آمریکا در سال آینده در نتیجه کاهش قیمت نفت به زیر 50 دلار که باعث توقف رشد عرضه نفت خواهد شد 9 درصد کاهش خواهد یافت.
در این گزارش همچنین آمده است: کاهش قیمت نفت به زیر 50 دلار و پایین‌ترین سطح شش سال گذشته چشم‌انداز احیای حفاری نفت شیل در این کشور را کم‌فروغ کرده است.
اگر قیمت‌ها در ماه‌های آتی افزایش پیدا کند پیش‌بینی می‌شود که عرضه نفت در سال آینده روزانه با 385 هزار بشکه کاهش به روزانه 3 میلیون و 900 هزار بشکه تنزل پیدا کند.
پیش‌بینی جدید آژانس با پیش‌بینی قبلی این سازمان کاملا متفاوت است، چرا که این آژانس دو ماه قبل پیش‌بینی کرده بود که عرضه نفت آمریکا در سال 2016 روزانه 60 هزار بشکه افزایش خواهد یافت.
عرضه نفت تولید‌کنندگان خارج از اوپک نیز در سال آینده بیشترین کاهش را از سال 1992 تاکنون خواهد داشت، چرا که استراتژی عربستان برای دفاع از سهم بازار به وسیله فشار روی رقبا با پایین‌آوردن قیمت‌ها در حال تاثیر‌گذاری است.
شرکت خدمات نفتی بیکرهیوز اعلام کرد: تعداد سکوهای حفاری فعال در میادین نفت شیل آمریکا طی تقریبا یک سال گذشته 60 درصد کاهش یافته و در هفته منتهی به چهارم سپتامبر به 662 سکو رسیده است.
این کاهش سکوها باعث کاهش پنج هفته‌ای تولید نفت آمریکا شده که طولانی‌ترین روند کاهش طی 11 سال گذشته به حساب می‌آید.
تولید نفت آمریکا در حال حاضر روزانه 9 میلیون و 130 هزار بشکه در روز است که نسبت به آمار پنجم ژوئن که به رقم بی‌سابقه 9 میلیون و 610 هزار بشکه رسید، پنج درصد کاهش یافته است.
آژانس بین‌المللی انرژی گفت: برای تداوم تولید نفت در میادین نفت شیل آمریکا که نرخ کاهش تولید شدیدی داشته است به سرمایه‌گذاری مداوم احتیاج است.
طی 12 ماهی که از شروع فعالیت چاهها می‌گذرد، تولید نفت هر چاه به‌طور متوسط 72 درصد نسبت به سطح تولید اولیه کاهش یافته که باعث شده شرکت‌های حفاری برای جبران کاهش به حفاری‌ها ادامه دهند.
انتهای پیام

خبر پیشنهادی
بررسی عملکرد ATMها طی دهه اخیر نشان می دهد؛

کاهش 50 تا 70درصدی تعداد تراکنش خودپردازهای بانک های کوچک


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما