تحلیل بانک مرکزی از تغییرات قیمت نفت - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

تحلیل بانک مرکزی از تغییرات قیمت نفت

متوسط بهای نفت‌خام آمریکا در هفته منتهی به ششم سپتامبر نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل، 14.58 درصد افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک از خبرآنلاین نتایج بررسی‌های بانک مرکزی از تحولات قیمت نفت در هفتهمنتهی به ششم سپتامبر 2015 حاکی از آن است که متوسط بهای نفت‌خام آمریکا در اینهفته نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل، 14.58 درصد افزایش یافت.

براساس تحلیل‌های بانک مرکزی،به نرخ‌های پایان وقت بازار نیویورک، بهای بشکه نفت‌خام پایه آمریکا در محدوده49.20 - 45.41 دلار معامله شد و متوسط هفتگی بهای هر بشکه آن در سطح 46.73 دلار قرارگرفت.

بانک مرکزی همچنین گزارش می‌دهد؛ متوسط بهای نفت‌خام برنتدریای شمال در هفته گذشته 12.29 درصد نسبت به هفته ماقبل افزایش یافت. هر بشکه نفت‌خامبرنت به نرخ‌های پایان وقت بازار مذکور در دامنه 54.15 - 49.56 دلار معامله شد ومتوسط هفتگی هر بشکه آن به 50.90 دلار رسید.

در همین حال، به نرخ‌های پایان وقت بازار نیویورک، بهای هربشکه نفت‌خام اوپک در محدوده 47.77 - 45.53 دلار معامله شد. متوسط هفتگی بهای هر بشکه آن در سطح46.92 دلار قرار گرفت که نسبت به هفته ماقبل 12.14 درصد افزایش یافت.

روند تغییرات قیمت نفت در هفته منتهی به ششم سپتامبر 2015این‌گونه اعلام شده است؛ روز دوشنبه بهای نفت‌خام برنت و آمریکا به ترتیب 8.2 و8.8 درصد افزایش یافتند. این سومین روز متوالی افزایش بهای جهانی نفت‌خام بود کهدر مجموع سه روز بهای جهانی نفت 25 درصد افزایش یافت. بعد از حمله عراق به کویت،این بالاترین نرخ رشد سه روزه بوده است. در روز دوشنبه خبری مبنی بر کاهش تولیدنفت آمریکا در ماه اوت توسط موسسه مطالعات انرژی آمریکا شد. همچنین اوپک اعلام کردبرای تداوم افزایش در بهای نفت، حاضر به مذاکره با سایر تولیدکنندگان از این کارتلدر مورد سقف تولید است.

روز سه‌شنبه همراه با افت شاخص‌های مدیران خرید کارخانه‌ایو خدماتی چین که نشانه‌ای بر افت رشد اقتصادی این کشور بود و همچنین افت شاخصکارخانه‌ای ISM آمریکا، بهای نفت‌خام برنت و آمریکابه ترتیب 8.48 و 7.7 درصد کاهش یافتند. کاهش رشد صنعتی و کارخانه‌ای به معنای افتتقاضای جهانی نفت است.

روز چهارشنبه همزمان با رشد شاخص سهام آمریکا، امیدواری درمورد افزایش تقاضای نفت ایجاد شد که توانست بهای نفت‌خام برنت و آمریکا را حدود1.8 درصد افزایش دهد. البته با توجه به افزایش 4.7 میلیون بشکه‌ای ذخایر نفتآمریکا، افزایش بهای نفت در این روز محدودتر بود.

روز پنج‌شنبه، ادامه رشد در بازار سهام آمریکا سبب شد تابهای نفت‌خام برای دومین روز متوالی البته بسیار اندک افزایش یابد. افزایش بهایسوخت در آمریکا از دیگر دلایل رشد بهای نفت در این روز بود.

روز جمعه، گزارش اشتغال آمریکا به نحوی ارزیابی نشد کهبتواند علائم واضحی به فعالان بازار در مورد زمان افزایش نرخ بهره فدرال رزروارائه دهد، اما با توجه به رشد مناسب قیمت نفت در طی روزهای ماقبل، تقاضا برای نفتدر این روز کاهش یافت که به افت بهای نفت انجامید. کاهش بهای نفت در حالی بود کهتعداد سکوهای نفت جدید در آمریکا در هفته قبل 13 عدد کاهش داشت که نشانه‌ای برکاهش حفاری نفت در این کشور است.


خبر پیشنهادی
بررسی عملکرد ATMها طی دهه اخیر نشان می دهد؛

کاهش 50 تا 70درصدی تعداد تراکنش خودپردازهای بانک های کوچک


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما