دیدار سران روسیه و ونزوئلا برای بالا بردن قیمت نفت بی‌نتیجه بود - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک
وزیر انرژی روسیه:

دیدار سران روسیه و ونزوئلا برای بالا بردن قیمت نفت بی‌نتیجه بود

وزیر انرژی روسیه گفت: روسیه و ونزوئلا در زمینه اقدام برای بالا بردن قیمت جهانی نفت به نتیجه نرسیده اند.


به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در پاسخ به این سوال که گفتگوهای ولادیمیر پوتین و نیکلاس مادورو روسای جمهور روسیه و ونزوئلا چطور پیش رفت و آیا تصمیمی در این دیدار اتخاذ شد گفت: هیچ نتیجه ای در این دیدار حاصل نشد.
رئیس جمهور روسیه در دیدار با همتای ونزوئلایی خود بر لزوم تلاش مشترک روسیه و ونزوئلا برای بالا بردن قیمت نفت تاکید کرد ولی به اقدام مشخصی در این زمینه از جمله کاهش عرضه اشاره نکرد.
دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: سران دو کشور درباره در جریان این دیدار خاطرنشان کردند که این قیمتهای بی ثبات به نفع دو کشور نیست و آنها باید تلاش خود را برای بالا بردن قیمت نفت بکار بگیرند.
پسکوف افزود: اما پوتین همچنین این حقیقت را بیان کرد که اقدام مستقیمی در این زمینه انجام نخواهد شد و این امر یک فرایند بازاری خواهد بود. عوامل بسیاری وجود دارد که تاثیرگذار هستند و باید به دقت مورد توجه قرار گیرند.
اوضاع اقتصادی هردو کشور تا حد زیادی به منابع مالی حاصل از فروش نفت وابسته است که قیمت آن از سال گذشته تاکنون به دلیل عرضه بیش از حد و عدم کاهش عرضه از سوی اوپک، تقریبا نصف شده است.
نیکلاس مادورو رئیس جمهور روسیه پس از حضور در مراسمی در چین به مناسبت هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در آسیا، در پکن با ولادیمیر پوتین دیدار کرد.
نیکلاس مادورو که اغلب نتایج لابی با اوپک را مثبت ارزیابی می‌کند، گفت: وی و پوتین درباره برخی برنامه ها برای ایجاد ثبات در بازار نفت به توافق رسیدند.
وی به خبرگزاری ای وی ان گفت: این برنامه هر زمان که به طور کامل اجرا شدند مشخص خواهند شد.
ونزوئلا یکی از اعضای اوپک است ولی روسیه در این سازمان عضویت ندارد.
یک منبع بلندپایه روسی به رویترز گفت: مسکو تاکنون تمایلی به کاهش عمدی تولید نفت خود برای بالا بردن قیمتها نداشته و انتظار نمی‌رود دیدار پوتین و مادورو نیز نتایج ملموسی در پی داشته باشد.
اعضای نسبتا ثروتمند سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) در حاشیه خلیج فارس سال گذشته با یک تغییر استراتژی اجازه دادند قیمتها پایین بیاید تا از سهم بازار خود در برابر رقبای خارج از اوپک دفاع کنند.
اما یک رکود شدید و کمبود کالاهای مصرفی در ونزوئلا باعث شده که دولت این کشور به فکر بالا بردن قیمت نفت باشد. این کشور به دنبال توافقی بین اوپک و تولیدکنندگان خارج از این سازمان برای ایجاد ثبات در قیمتها است.
روسیه میخواهد برای دفاع از سهم بازار خود تولید را بالا نگه دارد و اگر تولید خود را کاهش دهد دستکم در کوتاه مدت درآمدی را که به شدت به آن نیاز دارد از دست خواهد داد.
انتهای پیام

خبر پیشنهادی
بانکداری الکترونیک گزارش می‌دهد؛

عملکرد مرکز نوآوری پل‌وینو طی یکسال گذشته/ به وقت نو


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی