موعد آخرین قسط دارایی‌های بلوکه شده - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

موعد آخرین قسط دارایی‌های بلوکه شده

در آستانه پایان دور دوم مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 ، آخرین قسط توافق شده برای آزاد سازی دارایی‌های بلوکه کشورمان نیز سررسید می شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،از ایسنا از دست آوردهای دور اول مذاکرات هسته ای آزادسازی 4.2 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی بلوکه شده ایران بود که طی هشت قسط و با کمی تاخیر از اول فوریه تا 20 ژوییه آزاد و در اختیار بانک مرکزی ایران قرار گرفت.

در ادامه با تمدید دور دوم مذاکرات، توافق شد تا 2.8 میلیارد دلار دیگر از منابع ارزی خارج از دسترس کشورمان در شش مرحله از اول اوت 2014 (دهم مردادماه امسال) تا 23 نوامبر(دوم آذرماه)آزاد شده و به حساب بانک مرکزی واریز شود.

براین اساس تاکنون در دور جدید پنج قسط آزاد شده و چهار قسط در حساب بانک مرکزی قرار گرفته است. قسط 400 میلیون دلاری ششم نیز در حالی فردا(دوم آذر) سررسید خواهد شد که هنوز 500 میلیون دلار مرحله پنجم دریافت نشده است.

تا به امروز 1.9 میلیارد دلار از توافق 2.8 میلیارد دلاری دور دوم دریافت شده است که این رقم با 4.2 میلیارد دلاری دریافتی در دور اول به 6.1 میلیارد دلار می رسد.

بنابراین گزارش، در مجموع 14 مرحله از توافق اول و دوم ، هفت میلیارد دلار از منابعی که دسترسی به آن تا قبل از آغاز مذاکرات در دولت فعلی در ابهام مانده بود در اختیار کشور قرار می گیرد.


خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما