صعودی شدن قیمت دلار در تعطیلات نوروز

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از دنیای اقتصاد در این میان خبر مثبت آغاز تنش‌زدایی‌ها میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی نیز در روز گذشته سبب تغییر جهت معاملات آزاد شد و نرخ شاخص ارزی را کاهشی کرد. مشاهدات به‌عمل آمده از روند بازار رسمی حاکی از آن است که حجم معاملات در این بازار نیز افت چشمگیری داشته اما نرخ‌های توافقی نوسان قابل توجهی نداشتند. بررسی‌های نشان می‌دهد که نرخ سکه طلا طرح جدید نیز در روز‌های هفته دوم فروردین ماه با روند افزایشی دلار آزاد همراهی کرده و به کانال ۳۳میلیون تومانی رسید.

پیشروی دلار نوروزی
در روز‌های ابتدایی سال جدید روند دلار آزاد افزایشی بود. در حالی که اسکناس آمریکایی فعالیت خود در سال ۱۴۰۰ را در کانال‌های ۴۶ و ۴۷ هزار تومانی به پایان رسانده بود، نخستین معاملات سال جدید این ارز در کانال ۵۱ هزار تومانی آغاز شد. در ادامه هفته نخست سال جدید قیمت دلار مجددا رشد کرد به گونه‌ای که تا روز‌های پایانی این هفته معاملات غیر‌رسمی شاخص ارزی در محدوده کانال ۵۴ هزار تومانی نیز ثبت شد. تحلیلگران بر این‌باورند که در زمان کاهش حجم کلی معاملات، خرید و فروش‌های خرد صورت گرفته در میان معامله‌گران به مرجعی برای تعیین نرخ تبدیل شده و از همین رو رشد قیمت‌های اخیر را نمی‌توان به عنوان روند واقعی دانست. در همین راستا پیش‌بینی می‌شود با‌ شروع معاملات در هفته کاری جدید نرخ ارز دچار افت نسبی شده و بخشی از روند افزایشی نوروزی دلار جبران شود.

سیگنال جدید آژانس به بازار؟
در ساعات پایانی روز شنبه ۱۲ فروردین ماه رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در تازه‌ترین اظهارنظر خود در زمینه روابط ایران و آژانس از آغاز تنش‌زدایی‌ها خبر داد که این خبر از همان ابتدا روی معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تاثیر گذاشت. گروسی گفت: ما با نصب دوربین‌ها و اتصال مجدد برخی از سیستم‌های نظارت آنلاین شروع می‌کنیم. این یک تنش‌زدایی است. ما در حال بازیابی فضا هستیم. ما در حال بازیابی نظارتی هستیم که از دست داده بودیم. او همچنین اضافه کرد: شاید چند هفته طول بکشد، اما ما داریم شروع می‌کنیم. بررسی‌های به عمل آمده از روند بازار ارز غیر‌رسمی در سال‌های اخیر حاکی از آن است که بخش قابل توجهی از نیرو محرکه نرخ ارز، انتظارات تورمی موجود میان افراد جامعه است که با بالا بردن کفه تقاضا سبب افزایش قیمت می‌شود.
از آنجا که اخبار سیاسی مثبت و منفی در وهله اول روی انتظارات جامعه و معامله‌گران تاثیر می‌گذارد، پیش‌بینی می‌شود در صورت عدم تکذیب این خبر یا عدم انتشار سیگنال منفی جدید، سخنان گروسی مانعی در برابر افزایش قیمت‌های جدید شود.

آژانس بین‌المللی انرژیبازار ارزقیمت دلار
نظرات (0)
افزودن نظر