دولت می‌تواند با تسهیل فعالیت استخراج ارز دیجیتال، درآمد یک میلیارد یورویی داشته باشد

مرکز پژوهش‌های مجلس در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده است که دولت می‌تواند با تسهیل فعالیت استخراج ارز دیجیتال، از این صنعت درآمد یک میلیارد یورویی داشته باشد. این مرکز برای تحقق این هدف پیشنهاد داده است که تعرفه برق استخراج ارز دیجیتال (ماینینگ) به سقف ۳۰۰ تومان به ازای هر کیلووات کاهش یابد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ، به نقل از ارزدیجیتال، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارش تازه خود تحت عنوان «بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور 31. بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات» لایحه بودجه سال ۹۹ در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات را مورد بررسی قرار داده و پیشنهاد‌های خود را برای اصلاح تبصره‌های مربوط به بخش فاوا ارائه کرده است.

در بخشی از این گزارش آمده است که اگر «مقررات لازم برای تسهيل سرمایه‌گذاری در زمينه استخراج رمزارز های انرژی‌بر و اخذ ماليات از آن تدوین شود،» درآمدهای دولت در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات افزایش چشم‌گیر خواهد داشت.

در صفحه ۱۴ و ۱۵ این گزارش ضمن اشاره به درآمد یک میلیارد یورو یی استخراج برای دولت نوشته شده است:

    استخراج رمزارز بازاری پویاست که درآمد سالانه پنج میلیارد و دویست و بیست میلیون یورو از آن قابل کسب است. ظرفیت تولید برق بلااستفاده ایران در ۹ ماه از سال به ۲۰ هزار مگاوات می رسد و استفاده درست از ظرفیت شبکه برق ایران می تواند درآمدی یک میلیارد یورو یی را به ایران وارد کند. پیشرفت سریع فناوری استخراج ، سودآوری تجهیزات قدیمی را روز به روز کاهش می دهد و از طرف دیگر رقابت در کسب سهم بیشتر از بازار می تواند موجب کاهش سود بازیگران شود. در مصوبه ۱۳۹۸/۵/۱۳ هیئت وزیران علاوه بر اینکه قیمت برق بدون ملاحظات فصلی تعیین شده و به حدی این تعرفه بالا تعیین شده است که مخاطره استفاده غیرقانونی از ظرفیت برق را منطقی می کند و از سوی دیگر به دلیل عدم تعیین یک مقدار مشخص محاسبه سود و زیان برای مشارکت در این بازار را دش وار کرده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس در انتها پیشنهاد خود مبنی بر حل مشکلات حوزه ماینینگ را این گونه بیان می‌کند:

    وزارت نيرو مكلف است برای دارندگان پروانه استخراج رمزارز از وزارت صنعت و معدن و تجارت كه شاخص كارآمدی انرژی تجهيزات آنها در 6 ماهه اول سال كمتر از 100 ژول بر تراهش و در 6 ماهه دوم سال كمتر از 70 ژول بر تراهش باشد، خدمات برق مطمئن فراهم كند. قيمت برق مصرفی برای استخراج رمزارز در ماه‌های غيراوج مصرف و برای تجهيزات با شاخص كارآمدی تعيين شده در سقف سه هزار ریال بر كيلووات ساعت تعيين می‌شود. وزارت نيرو می‌تواند در ماه‌های اوج مصرف برق و حداكثر به مدت سه ماه از سال از تأمين برق برای واحدهای صنعتی استخراج رمزارز خودداری كند. همچنين شركت گاز مكلف است گاز مورد نياز جهت خودتوليد برق واحدهای صنعتی استخراج رمزارز كه تجهيزات مورد استفاده آنها با شاخص كارآمدی تعيين شده منطبق است را با تعرفه گاز صنعتی تأمين كند.

پس از تصویب مصوبه هیات وزیران در ۱۳ مرداد ۹۸، استخراج ارز دیجیتال به عنوان یک صنعت قانونی و مجاز شناخته شد.

با این حال، استخراج ‌کنندگان ارز دیجیتال نسبت به برخی بندهای مصوبه، به خصوص بند تعرفه برق که با نرخ صادراتی محاسبه می‌شد، اعتراض کردند.

از زمان تصویب مصوبه ماینینگ تا به امروز، انجمن بلاک چین ایران به نمایندگی از استخراج ‌کنندگان ارز دیجیتال ، از تمام راه‌های قانونی برای اصلاح این مصوبه اقدام کرده است.

حالا باید دید که مجلس و دولت نسبت به پیشنهاد اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس چه واکنشی نشان می‌دهند. استخراج ‌کنندگان انتظار دارند که دلایل عدم تسهیل فعالیت در حوزه ماینینگ شفاف شود.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

70  ⁄    =  7