در انتظار برای بازگشت به معاملات بازار طلا بعد از بحران کرونا

این روزها کسی طلا نمی خرد؛

این روزها سکه و طلا در ایران تقریبا هیچ تقاضایی ندارند، اما هنوز هم معاملات ریز و درشتی در کوچه پس کوچه‌های بازار فردوسی و یا سایر صرافی‌ها دیده می‌شود. طلای ۱۸ عیار در آخرین نرخ معاملاتی خود در ۱۱ فروردین به ۶۲۸ هزار تومان نزدیک شد که این افزایش قیمت به بازار جهانی بر می‌گردد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سالی که جدید شد و بازارهایی که امسال در حسرت بازگشایی، همچنان دست و پا شکسته نرخ تعیین می کنند. بازار سکه و طلا در ایران هم با دستور ستاد ملی مقابله با کرونا مدتی است بسته شده است اما دورادور با تحولات جهانی نرخ سکه و طلا را اعلام و شاید هم داد و ستد می کند. اینکه معاملات در این روزها کاری قانونی است یا غیر قانونی هنوز برای بسیاری مشخص نیست.
 
اما در بازار جهانی، به نظر می رسد سرمایه گذاران در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که گفته است دو هفته آینده می تواند برای آمریکا بسیار دشوار باشد، به طلا به عنوان دارایی امن روی آورده اند. تسهیل سیاست پولی و تزریق میلیاردها دلار نقدینگی به بازار به معنای آن است که بازار تا ماه‌ها سرشار از نقدینگی ارزان خواهد بود و این مسئله از افزایش قیمت طلا حمایت می کند.
 
طلا در شرایط ابهامات اقتصادی یا سیاسی به سرمایه گذاری جذابی تبدیل می شود و به شدت به نرخهای بهره حساس است زیرا نرخهای پایین‌تر، هزینه نگهداری این فلز که سوددهی ندارد را کاهش می دهد. بانک مرکزی آمریکا روز سه شنبه امکان دسترسی دهها بانک مرکزی خارجی به دلار آمریکا در طول بحران کرونا را تسهیل کرد.

سکه و طلا در ایران تقریبا هیچ تقاضایی را ندارند، اما هنوز هم معاملات ریز و درشتی در کوچه پس کوچه‌های بازار فردوسی و یا سایر صرافی‌ها دیده می‌شود. طلای  ۱۸ عیار در آخرین نرخ معاملاتی خود در ۱۱ فروردین به  ۶۲۸ هزار تومان نزدیک شد که این افزایش قیمت به بازار جهانی بر می‌گردد.

ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و سکه، درباره وضعیت بازار طلا و سکه در سال ۹۹ اظهار کرد: هم اکنون که بازار تعطیل است امید می رود که این ویروس هر چه سریعتر ریشه کن شود تا بازار بتواند به حالت قبل خود برگردد.

رئیس اتحادیه طلا و سکه ادامه داد: به نظر می رسد که بعد از این جریان، بازار روال عادی داشته و داد و ستدها به روال قبل برگردد.

رئیس اتحادیه طلا و سکه در ادامه تصریح کرد: در شش ماه دوم سال ۹۸، وضعیت بازار چندان مناسب نبود و امیدواریم که در ماه های آینده داد و ستدها سرعت گیرد و بازار به روال خود برگردد.

نادر بذرافشان دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، درباره شرایط فعلی بازار طلا و جواهر  گفت: اگر افزایشی در بازار داخلی و خارجی نباشد همین قیمت ها ثبات خواهد داشت. البته این روزها خرید سکه و طلا به صفر رسیده است.

بذر افشان در ادامه گفت: اگر بانک مرکزی بر بازار کنترل داشته باشد و بتواند قیمت ها در بازار داخلی را کاهش دهد به طور قطع، نوسانات بازار داخلی اُفول خواهد کرد.

دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر با ناکید بد اینکه دولت و بانک مرکزی بر نرخ ارز نظارت داشته باشند، گفت: اگر نرخ ارز در بازار داخلی کنترل نشود احتمال افزایش طلا قیمت وجود دارد.

اصلاح ساختار اخذ مالیات از سکه و طلا/ مصنوعات دست دوم کنار خواهد رفت

مسعود یزدانی نایب رئیس اول اتحادیه طلا، جواهر، نقره و سکه تهران، درباره وضع مالیات بر ارزش افزوده در حوزه طلا و جواهر اظهار کرد: مبنای مشکل اتحادیه طلا و جواهر با سازمان امور مالیاتی تفکیک مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر مصرف است که تا به امروز به اشتباه از مصرف کنندگان و فعالان این حوزه دریافت می‌شد.

نایب رئیس اول اتحادیه طلا، جواهر، نقره و سکه تهران بیان کرد: تا به امروز مبنای مالیاتی که از مردم اخذ می‌شد قیمت کل طلا بود، خریداران موظف بودند تا ۹ درصد از ارزش کلی محصول شامل قیمت طلا، هزینه ساخت و اجرت و سود آن را بپردازند و فعالان این حوزه نسبت به این حوزه معترض بودند چرا که باعث متضرر شدن خریداران طلا و جواهر می‌شد.

یزدانی با تاکید بر تلاش طولانی مدت برای رفع این مشکل گفت:‌ این روش اخذ مالیات برنامه‌ای ۵ ساله بود که قرار بود به عنوان طرح آزمایشی اجرا شده و بعد از آن درباره مالیات بر ارزش افزوده تصمیم گیری شود، اما مدت‌ها از مدت زمان آزمایشی تعیین شده می‌گذشت و خبری از تصمیم گیری درباره این طرح نبود.

او افزود: مدتی است که با تصویب مجلس شورای اسلامی میزان مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته شده برای طلا به جای مبلغ کلی اصل طلا با میزان سود و اجرت آن محاسبه خواهد شد. ما از ابتدا بر این اعتقاد بودیم که مالیات بر ارزش افزوده نباید بر مبلغ اصل طلا تعلق بگیرد چرا که ان موضوع علاوه بر فشاری که به مردم وارد می‌کرد می‌توانست آینده این صنعت را که به سمت تولید انبوه و صادرات حرکت می‌کند تحت تاثیر قرار دهد.

 

 

 

باشگاه خبرنگاران جوان

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

3  +  4  =