جایزه ۱۰۰میلیون دلاری ایلان ماسک برای طراحی بهترین سیستم جذب کربن

کره زمین به دلیل سوزاندن سوخت‌های فسیلی در حال گرم شدن است و حالا ایلان ماسک برای رفع این مشکل 100 میلیون دلار جایزه برای طراحی یک سیستم جذب کربن کارآمد در نظر گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، جزئیات مسابقه بزرگ ایلان ماسک هنوز منتشر نشده است؛ اما هدف این پروژه کمک به کره زمین و توسعه سیستمی برای جذب کربن از جو زمین است که از تغییرات آب و هوایی ناشی از سوخت‌های فسیلی تا حد امکان جلوگیری می‌کند. انتظار می‌رود هفته آینده اطلاعات بیشتری در مورد این مسابقه به اشتراک گذاشته شود.

در سال 2018 نیز سازمان غیرانتفاعی «X-Prize» مسابقه مشابهی را برگزار و به پنج تیم فینالیست جایزه‌ای 20 میلیون دلاری اهدا کرد.

این بار ایلان ماسک جایزه‌ای 5 برابر بیشتر از  X-Prize برای این پروژه درنظر گرفته است. با این حساب، این نخستین باری است که وی چنین بودجه‌ای را برای پروژه‌ای انسان دوستانه و خیرخواهانه اختصاص می‌دهد.

البته این ااولین باری نیست که موضوع جذب و تبدیل دی اکسید کربن مطرح می‌شود.

دی‌ماه سال گذشته محققان مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان (EPFL)، طرح مفهومی جدیدی برای جمع آوری دی اکسید کربن از اگزوز خودروهای سنگین مطرح کردند.

این سیستم می‌تواند میزان انتشار این گاز مضر را در خودروها تا 90 درصد کاهش دهد. پژوهشگران می گویند 90 درصد از گاز کربن دی اکسید منتشر شده از اگزوز را می توان به کمک این روش بازیافت کرد.

علاوه بر این، محققان آکسفورد نیز راهی برای تبدیل دی اکسید کربن به سوخت جت کشف کرده‌اند. برخی محققان نیز موفق شده‌‌اند گازهای گلخانه‌ای را به الماس تبدیل کنند.

معمولا افراد ثروتمند بخشی از سرمایه خود را صرف امور خیرخواهانه می‌کنند و ایلان ماسک نیز مانند جف بزوس و بسیاری از ثروتمندان دیگر جهان همین رویکرد را در پیش گرفته است.

 

منبع: دیجیاتو

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

70  ⁄    =  7