پولدارترین مرد جهان را بشناسید

ایلان ماسک، بانی و مالک شرکت‌های تسلا و اسپیس‌ایکس روز پنجشنبه با پشت سر گذاشتن مالک آمازون با اختلافی چهار میلیارد دلاری پولدارترین مرد دنیا لقب گرفت.

 به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، جف بیزوس از 2017 پولدارترین مرد دنیا بود و امسال هم به لطف رونق خیره‌کننده تجارت شرکت آمازون در زمانه شیوع کرونا ده‌ها میلیارد دلار دیگر بر ثروت خود افزوده بود.

کمتر کسی تصور می‌کرد به این زودی‌ها کسی بتواند این عنوان را از بیزوس بگیرد و جدا شدن از همسر و بخشیدن بخشی از ثروت هم نتوانست مالک آمازون را از تخت سلطنت پایین بکشد.

با این حال، چرخ روزگار چنان چرخید که باد پیروزی به پرچم تسلا وزید و بازار خودروهای برقی شرکت ایلان ماسک چنان پررونق شد که ارزش سهام تسلا در بازار سرمایه صدها درصد رشد کرد. وقتی روز پنجشنبه سهام تسلا حدود شش درصد دیگر مثبت خورد، ارزش دارایی‌های ماسک به حدود 185 میلیارد دلار رسید؛ کمی بیش از چهار میلیارد دلار بیشتر از ثروت مالک آمازون.

هر سهم تسلا در بازار سرمایه حدود یک سال پیش فقط 98 دلار ارزش داشت، در حالی که امروز به رقم خیره‌کننده 816 دلار رسیده است. در این یک سال 150 میلیارد دلار به ثروت این میلیاردر و کارآفرین 49 ساله آمریکایی افزوده شده و ارزش تسلا به تنهایی از مجموع ارزش سهام پنج غول خودروسازی دنیا یعنی تویوتا، فولکس‌واگن، هیوندای، فورد و جی‌ام فراتر رفته است.

کارآفرین بلندپرواز آمریکایی و پولدارترین مرد دنیا که دارایی‌اش روز جمعه به 195 میلیارد دلار رسید، چگونه به این پیروزی دست یافت؟ آنچه می‌خوانید، گزیده راهنمایی‌هایی او برای کسانی است که می‌خواهند دست‌کم حساب پرپول داشته باشند.

1. به پول فکر نکنید: خود ماسک تا چند سال پیش نمی‌دانست چقدر پول دارد و روز پنجشنبه هم وقتی شنید پولدارترین مرد دنیا شده، در توییتر خود ابتدا نوشت «چه جالب!» و بعد خیلی زود با عبارت «حالا برگردیم سر کار» به آن واکنش نشان داد. او معتقد است اگر به پولدار شدن فکر نکنید، پول خودش با کار زیاد می‌آید.

2. پی عشق خود بروید: ایلان با راه‌اندازی شرکت اسپیس‌ایکس در پی پول درآوردن نبود، بلکه می‌خواست یک رویای دور و دراز را عملی کند و نخستین انسان را به سیاره مریخ بفرستد. این پروژه با پول‌های ماسک پیش رفت اما این عشق و شور او بود که آن را به پیروزی رساند و حالا اسپیس‌ایکس میلیاردها دلار می‌ارزد.

3. از بزرگ فکر کردن نترسید: یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های ایلان ماسک، بلندپروازانه و جسورانه بودن پروژه‌های اوست. دگرگون کردن صنعت خودروسازی، مستعمره کردن مریخ، ساختن قطارهای فوق‌سریع در تونل‌های خلاء و وارد کردن هوش مصنوعی در مغز انسان کارهایی است که فقط از یک ذهن بی‌پروا برمی‌آید.

4. آماده خطر کردن باشید: ماسک 19 سال پیش در حالی وارد دنیای پروژه‌های آینده‌نگرانه و خطرناک شد که فقط 200 میلیون دلار داشت. بعد تصمیم گرفت 100 میلیون دلار را کنار بگذارد و با 100 میلیون دلار دیگر پروژه‌ها را پیش ببرد. حتی کار به جایی رسید که برای خرج زندگی شخصی‌اش ناچار شد از دوستان قرض بگیرد.

5. منتقدان را نادیده بگیرید: ایلان وقتی سنگ بنای اسپیس‌ایکس و تسلا را گذاشت، خودش هم به موفقیت آنها ایمان نداشت. دیگران هم طبعا مطمئن بودند ایده خودروهای برقی و خودران یا رسیدن به مریخ محکوم به شکست است اما او انتقادها را نادیده گرفت و امروز فقط اسپیس‌ایکس 100 میلیارد دلار می‌ارزد.

6. از خودتان لذت ببرید: با وجود 120 ساعت کار کردن در هفته باز هم وقتی به دیدارش بروید، یک مرد خستگی‌ناپذیر و شاد می‌بینید. می‌گوید با لذت بردن از کار و زندگی است که می‌توان هم پولدار شد هم مشهور. ایلان ماسک نمونه انسانی است که کار می‌کند، کار می‌کند، کار می‌کند و البته شاد است و سرشناس.

 

منبع: همشهری آنلاین

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  −  1  =  7