رشد شاخص بورس تا کجا ادامه دارد؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: ورود نقدینگی به بازار که از ابتدای هفته آغاز شده، می‌تواند بازار را برای مدتی در مدار صعودی نگه دارد و شاهد رشد شاخص کل باشیم.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، «سهیل کلاهچی» امروز (دوشنبه) به روند صعودی شاخص بورس در بازار روز گذشته اشاره کرد و افزود: معاملات بورس در هفته گذشته از لحاظ ورود و خروج نقدینگی به بازار از سمت حقیقی‌ها چندان تعریفی نداشت اما روز گذشته تا حدودی شاهد ورود پول حقیقی‌ها به بازار بودیم که این موضوع را می‌توان به عنوان نکته‌ای مثبت در بازار برداشت کرد.  

وی با بیان اینکه اکنون در بازار، بسیاری از سهم‌ها به خصوص سهام شاخص ساز در نقاط حمایتی خوبی قرار دارند، گفت: یکی از قابل توجه‌ترین گروه‌ها در بازار گروه پالایشی است که روند معاملات آن در چند روز گذشته مثبت بوده است، که در نهایت روز گذشته از نقاط حمایتی خود عبور و شروع به حرکت کردند.

این کارشناس بازار سرمایه به دیگر عامل تاثیرگذار در روند صعودی معاملات بورس اشاره کرد و افزود: تغییر ریاست در روند صعودی بازار بی‌تاثیر نبوده است، براساس تجربیات گذشته همیشه در طول تاریخ بعد از تغییر ریاست سازمان بورس، بازار برای چند روزی مثبت است که این موضوع می‌تواند کمک‌کننده در تغییر مسیر شاخص بورس و بازگشت دوباره بازار به مدار صعودی باشد.

کلاهچی نرخ دلار را به عنوان دیگر عامل تاثیرگذار در بازگشت روند صعودی به معاملات بورس عنوان کرد و اظهار داشت: چند وقت گذشته نرخ دلار با روند نزولی همراه شد و تا محدوده ٢١ هزار تومان کاهش پیدا کرد، در حالی که اکنون دوباره دلار در مسیر صعودی قرار گرفته و وارد کانال ٢۴ هزار تومان شده است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، حرکت صعودی دلار در شرایط کلی بازار بی‌تاثیر نبوده و در کنار دیگر عوامل، زمینه صعود بازار سهام را فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد دلار برای دو روز آینده مثبت باشد اما این احتمال وجود دارد که دوباره شاهد ریزشی در بازار دلار باشیم و نرخ آن به کمتر از ٢٠ هزار تومان برسد.

کلاهچی با بیان اینکه قیمت واقعی دلار در وضعیت فعلی بین ٢١ تا ٢٢ هزار تومان است، تاکید کرد: از نظر تکنیکالی و جو حاکم در بازار احتمال اینکه دلار تا کمتر از نرخ ٢٠ هزار تومان کاهش پیدا کند وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: به طور معمول روند قیمتی دلار  در ایران به گونه‌ای بوده است که برای یک یا دو سال روند افزایشی داشته اما بعد از آن برای مدتی طولانی متعادل بوده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از مسایل تهدیدکننده در معاملات بورس، احتمال تاثیر منفی ریزش دلار بر روند بازار است، گفت: اگر افت شدید قیمت دلار در ریزش‌هایی که بازار تا چند وقت گذشته تجربه کرده است پیشخور شده باشد، در این صورت می‌توان گفت با افت قیمت دلار بازار سهام افت نمی‌کند و تاثیری از این موضوع نمی‌گیرد.

کلاهچی خاطرنشان کرد: اکنون بازار دوباره به سمت سهام شرکت‌های بزرگ پیش رفته است اما اگر قرار باشد دلار با روند نزولی همراه شود باید بر روی سهام شرکت‌های کوچک متمرکز شد و ممکن است سهام شرکت‌های بزرگ همسو با افت قیمت دلار در مسیر کاهشی قرار بگیرند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این موضوع طبیعی است که وقتی بازار بعد از ریزشی پرقدرت و پرشتاب به روند صعودی باز می‌گردد با افزایش عرضه همراه شویم و شاهد خروج سهامداران از بازار باشیم.

وی با بیان اینکه از دیدگاه بلندمدت بازار بورس مستعد رشد است، گفت: شرکت‌های تولیدی حاضر در بورس با یک سوم ظرفیت خود در حال تولید هستند و همچنین تولید برخی از آنها بسیار ناچیز است اما با توجه به مطرح شدن بحث برجام و برداشته شدن تحریم‌ها  ضمن افزایش تولید و سودآوری شرکت‌ها، صادرات از سر گرفته می‌شود که این موضوع می‌تواند کمک‌کننده به کلیت بازار باشد.

کلاهچی اظهار داشت: بازار تا خرداد سال ١٤٠٠ و نزدیک انتخابات ریاست جمهوری ایران مثبت است اما سهامداران نباید در انتظار رشد پرشتاب شاخص بورس باشند بلکه فقط کلیت بازار می‌تواند مثبت باشد و مسیر معاملات بازار روندی معقول و منطقی خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: سطح یک میلیون و ٣٠٩ هزار واحد و یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد در شاخص کل به عنوان مقاومتی جدی تلقی می‌شوند که در صورت شکسته شدن این مقاومت‌ها می‌توان به ادامه رشد بازار خوشبین بود اما تا زمانی که این محدوده‌ها شکسته نشود نمی‌توان در انتظار رشد مداوم شاخص بورس باشیم.

 

منبع: ایرنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  +  10  =  12