نتیجه چهل و یکمین مرحله حراج اوراق بدهی دولتی/ ثبت سفارش یک بانک در سامانه بازار بین‌بانکی

بانک مرکزی اعلام کرد؛

۱.۰۹ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به نوزدهم اسفند‌ماه ۹۹ توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه دوازدهم اسفند‌ماه ۱۳۹۹ در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی، طی برگزاری چهل و یکمین مرحله از این حراج، یک بانک سفارش خود را به ارزش ۵.۹ هزار میلیارد ریال در سامانه بازار بین‌بانکی ثبت کرد. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش این درخواست با فروش ۵.۹ هزار میلیارد ریال اوراق اراد ۷۷ با نرخ بازده تا سررسید ۱۹.۷۴ درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق در روز سه‌شنبه نوزدهم اسفند‌ماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

طی هفته گذشته، ۳.۵ هزار میلیارد ریال اوراق اراد ۶۵ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۵ درصد و ۱.۵ هزار میلیارد ریال اوراق اراد ۸۲ با نرخ بازده تا سررسید ۲۰.۵ درصد در بورس فروخته شد؛ بنابراین در مجموع، ۱۰.۹ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به نوزدهم اسفند‌ماه ۱۳۹۹ توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (۲۶ اسفند‌ماه ۱۳۹۹)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواتر‌های هفتگی، مرحله چهل و دوم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را در روز سه‌شنبه ۲۶ اسفند‌ماه ۱۳۹۹ اجرا می‌کند. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود شش‌ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است:

همچنین در روز سه‌شنبه بیست و ششم اسفند‌ماه ۱۳۹۹، پنجمین مرحله از حراج اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام به شرح جدول زیر برگزار می‌شود.
 

بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند نسبت به ارسال سفارش‌های خود تا ساعت ۱۲:۰۰ روز یک‌شنبه ۲۴ اسفند‌ماه ۱۳۹۹ تنها از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می‌توانند سفارش‌های خود را تا ساعت ۱۲:۰۰ روز یک‌شنبه بیست و چهارم اسفندماه ۱۳۹۹ از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه‌شنبه بیست و ششم اسفندماه ۱۳۹۹ انجام خواهد شد.

تمام نهاد‌های مالی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند سفارش‌های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نماد‌های مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همچنین به نهاد‌های مالی شرکت کننده در این حراج توصیه می‌شود، تنوع‌بخشی به سبد دارایی‌های مالی را در سفارش گذاری مدنظر قرار دهند.

ذکر این نکته ضروری است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.

همچنین بر اساس جزء (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است؛ بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

93  −    =  91