دومینوی آزادسازی پول های ایران/واردات دارو به جای مطالبات!

حجم قابل توجهی از منابع ارزی ایران در برخی کشور‌ها بلوکه شده است که اخیرا مقامات داخلی در راستای آزادسازی آن‌ها قدم برداشته اند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، طی دو تا سه سال گذشته منابع ارزی ایران در برخی از کشور‌ها بلوکه شده بود که این منابع حاصل از صادرات کالا‌های مختلف به خصوص نفت و فرآورده‌های نفتی بود.

مهمترین و بیشترین منابع در کشور‌های همچون کره جنوبی، ژاپن و عراق رسوب شدند که اخیراً نهاد‌های مربوط به آن ها در ایران و این کشور‌ها اقدام به آزادسازی منابع کرده‌اند.

تقریباً تنها دلیل رسوب منابع ارزی در این کشور‌ها که تماماً مربوط به ایران و حق هر ایرانی است، محدودیت در انتقال ارز برای ایران به دلیل تحریم‌های ظالمانه از سوی آمریکا بوده است.

تمام تلاش مسئولان و مقامات ایرانی برای آزادسازی منابع ارزی این است که آن‌ها را به صورت نقد و به دلار دریافت کنند، اما کشور‌هایی که این منابع در آن‌ها رسوب شده است راضی به پرداخت این منابع به صورت نقدی نیستند.

مسلما هر کشوری نسبت به پرداخت نقدی رضایت خود را نشان می‌دهد چرا که باید مبالغ زیادی را از منابع ارزی خود خرج کند همچنین ممکن است در این صورت مشمول تحریم‌هایی همچون تحریم‌های ایران شوند و در انتقال منابع ارزی با محدودیت مواجه شوند.

طبق آمار و بررسی‌هایی که از سوی به بانک مرکزی صورت گرفته حدود ۷ میلیارد دلار منابع ارزی مربوط به ایران در کشور کره جنوبی رسوب شده است با پیگیری‌های اخیر مقامات ایرانی در آینده نزدیک یک میلیارد دلار از آن آزاد خواهد شد.

بازگشت منابع ارزی ایران تحت عنوان دارو

سفیر کره جنوبی در ایران طی یک ماه گذشته جلساتی را با مدیران بانک مرکزی برگزار کردند و در این جلسات نحوه انتقال منابع مورد بحث و پیگیری قرار گرفته است که آخرین نتایج این جلسات بر این اساس بود که کشور کره جنوبی منابع را با فروش محصولات غذا و دارو و تجهیزات پزشکی به ایران آزاد کند.

در همین راستا پویا فیروزی رئیس اتاق مشترک ایران و کره جنوبی  اظهار کرد: دولت کره جنوبی طی آخرین بیانات خود اعلام کرد که مشکلی از لحاظ پرداخت نقدی مطالبات خود به ایران ندارد، اما به دلیل تحریم‌های آمریکا و محدودیت در انتقال ارز به ایران و اینکه نمی‌خواهد مشمول تحریم‌های آمریکا شود، پیشنهاد داد که ایران به جای مطالبات خود کالا خریداری کند.

رئیس اتاق مشترک ایران و کره جنوبی بیان کرد: پیشنهاد کره جنوبی برای پرداخت مطالبات خرید کالا در دسته غذا، دارو و تجهیزات پزشکی است.

فیروزی ادامه داد: طبق بررسی‌هایی که از سوی بازرگانان ایرانی از نیاز‌های داخل صورت گرفته، در کشور به برخی از دارو‌ها و تجهیزات پزشکی نیاز داریم، اما مقدار آن به میزان مطالبات نیست.

وی تصریح کرد: همچنین در کشور به برخی تجهیزات در زمینه دندان پزشکی و کیت تشخیص بیماری کرونا نیازمندیم که می‌تواند از این طریق آن‌ها را تامین کنیم.

همچنین منابع نیز در کشور ژاپن وجود دارد البته نه به اندازه منابع رسوب شده در کشور کره جنوبی، اما باز هم قابل توجه هستند و می‌توانند تاثیر بسزایی در کنترل نرخ ارز در کشور داشته باشند.

چندی پیش سفیر کشور ژاپن در ایران در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد به جای دریافت منابع ارزی بلاک شده در کشور ژاپن از این کشور واکسن کرونا بخرید، اما این پیشنهاد از سوی رئیس کل بانک مرکزی ایران رد شد چرا که وی معتقد است در حال حاضر کشور به منابع ارزی خود احتیاج بیشتری دارد.

علاوه بر منابع ارزی ایران در کشور‌های آسیای شرقی حجم قابل توجهی از این منابع در کشور عراق رسوب شدند که طبق اظهارات اتاق مشترک ایران و عراق این منابع حداقل ۵ میلیارد دلار هستند.

 

عراق پیشقدم آزادسازی منایع ارزی ایران/ واردات گندم و برنج به حای مطالبات

روز جمعه ۱۵ اسفند امسال بخشی از این منابع در کشور عراق آزاد و در قالب برنج گندم و ذرت به ایران بازگشت است البته این حجم کوچکی از کل منابع در کشور عراق بوده است.

در این باره حمید حسینی نایب رئیس اتاق مشترک ایران و عراق در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصاد باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: محموله‌های برنج گندم و ذرت از کشور عراق روزانه وارد ایران می‌شوند، اما حجم دقیق آن‌ها به دلیل یکسری دلایل امنیتی تا زمان ورود و تحقق کامل پنهان خواهد ماند.

وی افزود: در صورتی که تمام منابع رسوب شده در کشور عراق به صورت نقد وارد کشور و در بخش تولید و تجارت هزینه شود می‌تواند تاثیر چشمگیری در این بخش داشته باشد، اما متاسفانه به دلیل وجود تحریم‌های ظالمانه از سوی آمریکا این امکان وجود ندارد و بانک‌های عراقی پول نقد پرداخت نمی‌کنند.

با تمام این تفاسیر در صورتی که تمام منابع بلوکه شده ایرانی در کشور‌های مختلف آزاد شود و این منابع به صورت نقد وارد کشور شود علاوه بر کاهش تقاضا و نرخ ارز در کشور با تزریق آن‌ها به بخش‌های مختلف اقتصادی می‌توانیم شاهد رشد و رونق آن‌ها باشیم.

همچنین امیدواریم دولت‌ها با کمک یکدیگر راهی را برای دور زدن تحریم‌ها و انتقال منابع ارزی پیدا کنند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

84  +    =  86