رشد ۷۷ درصدی خرید کارتی در اسفند ۹۹

در مقایسه با اسفند ۹۸ محقق شد؛

بررسی تعداد تراکنش‌ها حاکی از رشد قابل توجه خریدهای کارتی در اسفندماه ۹۹ دارد، به گونه‌ای که تراکنش‌ها در شبکه الکترونیک پرداخت ‌کارت (شاپرک) از نظر ریالی ۷۷.۴۱ درصد نسبت به اسفند ۹۸ رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، خریدهای ایام عید ایرانیان در روزهای پایانی اسفند ماه، تعداد و رقم تراکنش‌های شتابی را بالا برد. رشد قابل توجه خریدهای کارتی در اسفندماه نشان از بازگشت وضعیت عادی به بازارهاست. این می‌تواند خبر خوبی برای اصناف باشد اما این نگرانی را ایجاد کرده که افزایش شمار مبتلایان به کرونا در روزهای نوروز ناشی از همین موضوع عادی شدن مراودات در بازارها باشد.

تعداد تراکنش‌ها و رقم آنها در اسفند ۹۹ نشان می‌دهد که مردم در مقایسه با ماه قبل از آن و همچنین اسفند ۹۸ بیشتر خرید کرده‌اند و بازارهای کشور به وضعیت عادی نزدیک شده است.

براساس این گزارش، اسفند ۹۹ برخلاف اسفند ۹۸ که ویروس کرونا به‌تازگی در کشور شیوع پیدا کرده بود و باعث کاهش تعداد تراکنش‌های این ماه شده بود، با افزایش قابل توجهی در تعداد تراکنش‌ها روبه‌رو بودیم. این افزایش در تعداد تراکنش‌ها در حالی است که ما همچنان با شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنیم اما گویا دیگر مردم به حضور آن عادت کرده‌اند.

 بر اساس جدول‌ها نیز متوجه می‌شویم که در اسفند ۹۹، بیش از سه میلیارد و ۲۳۰ میلیون تراکنش با ارزش پنج هزار و ۸۲۲ میلیارد تومان در شبکه الکترونیک پرداخت‌کارت پردازش شده که نسبت به بهمن‌ماه رشد ۹.۹۴ درصدی در تعداد و ۱۴.۳۵ درصدی در ارزش ریالی داشته است.

همچنین تراکنش‌های اسفند ۹۹ نسبت به ماه مشابه سال ۹۸ از نظر تعدادی ۴۱.۶۴ درصد و از نظر ریالی ۷۷.۴۱ درصد رشد داشته است که این آمار نیز قابل‌توجه است.

در اسفندماه سال گذشته ۹۷.۶۲ درصد خریدهای شبکه شاپرک از نوع خدمت «خرید کالا و خدمات» و ۲.۳۸ درصد نیز خرید شارژ و بسته‌های اینترنتی بوده است. در واقع بیش از پنج‌هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از مجموع تراکنش‌های شتابی اسفندماه صرف خرید شده است.

با مقایسه رقم خریدهای اسفندماه و بهمن‌ماه سال قبل می‌توان دریافت که احتمالا خریدهای عیدانه مردم از طریق کارت‌های بانکی برای نوروز ۱۴۰۰ نزدیک به ۵۶۰ میلیارد تومان ارزش ریالی داشته است.

جالب است که در اسفند ۹۹، حدود ۴۳۰ میلیون تراکنش کارتی با مبلغی کمتر از پنج هزار تومان ثبت شده است. همچنین بیش از ۹۹۲ میلیون تراکنش نیز با مبلغ پنج تا ۲۵ هزار تومان و بیش از یک میلیارد و ۳۴۷ میلیون تراکنش نیز با مبلغ‌های بیش از ۲۵ هزار تومان انجام شده است.

 

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

15  ⁄    =  15