نگاهی به عملکرد کلی شرکت‌های پرداخت الکترونیکی در سال۱۳۹۹

رشدیافته‌ترین شرکت PSP در سال کرونا

شاپرک به عنوان رگولاتور اصلی اکوسیستم پرداخت کشور به صورت ماهانه گزارشی در خصوص عملکرد 12 شرکت پرداخت کشور ارایه می‌دهد و در اصل نشان می‌دهد هر شرکت به چه میزان در دو شاخص کلیدی تعداد و مبلغ تراکنش کشور نقش آفرینی می‌کنند. می توان با بررسی روند رشد این دو شاخص کلیدی در هریک از شرکت های حوزه پرداخت طی سال 99، روند یکسال فعالیت این شرکت ها را در یک نگاه ارزیابی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، شاپرک به عنوان رگولاتور اصلی اکوسیستم پرداخت کشور به صورت ماهانه گزارشی در خصوص عملکرد 12 شرکت پرداخت کشور ارایه می‌دهد و در اصل نشان می‌دهد هر شرکت به چه میزان در دو شاخص کلیدی تعداد و مبلغ تراکنش کشور نقش آفرینی می‌کنند.

می توان با بررسی روند رشد این دو شاخص کلیدی در هریک از شرکت های حوزه پرداخت طی سال 99، روند یکسال فعالیت این شرکت ها را در یک نگاه ارزیابی کرد.

خلاصه بررسی شاخص سهم از مبلغ تراکنش هر شرکت حوزه پرداخت در ابتدا و انتهای سال 99 در جدول ذیل خلاصه شده است.

بررسی ها نشان می دهد اگرچه در ابتدا و انتهای جدول ترتیب شرکت ها تغییر نکرده است اما در میانه جدول تنها شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد توانسته رتبه خود را دو پله ارتقا دهد و شرکت سداد با یک پله صعود در مسیر رشد موفق توانسته به کسب جایگاه آسان پرداخت پرشین برسد.

چنانچه همین بررسی را در شاخص سهم از تعداد تراکنش مورد بررسی قرار دهیم به نتایج ذیل دست خواهیم یافت.

مقایسه این اعداد نشان می دهد اگرچه همچنان به پرداخت ملت و پرداخت الکترونیک سامان در دو جایگاه نخست جدول قرار دارند اما در ماه پایانی سال، به‌پرداخت ملت به رغم 11 ماه صدرنشینی در شاخص تعداد تراکنش با کاهش حدود 1.5 درصدی سهم خود، رتبه برتر بازار تراکنش را تقدیم شرکت پرداخت الکترونیک سامان کرده است. در انتهای جدول نیز پرداخت الکترونیک سپهر توانسته جایگاه سایان کارت را از آن خود کند.

در مجموع پاسارگاد در رأس هرم رشد سال کرونا قرار گرفت

بررسی و مقایسه سهم بازار شرکت‌های حوزه پرداخت که در گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شده است، در دو مقطع ابتدا و انتهای سال 1399 نتایج جالبی را به دنبال دارد.

تفاضل سهم بازار هر یک از شرکت‌ها در ابتدا و انتهای سال گذشته در دو شاخص سهم از تعداد تراکنش و مبلغ تراکنش در دو نمودار ذیل مورد بررسی قرار گرفته است:

با بررسی تمامی ارقام مؤلفه‌های تعدادی و مبلغی تراکنش‌های شرکت‌های پرداختی در بازه زمانی فروردین ۹۹ تا اسفند ۹۹، ‌در می‌یابیم پرداخت الکترونیک پاسارگاد به عنوان رشد یافته ترین شرکت در بین رقبای خود توانسته بیشترین رشد از نظر مبلغ تراکنش با میزان ۳.۴۶ درصد را به خود اختصاص دهد و در جایگاه نخست قرار گیرد و پرداخت الکترونیک سداد با رشد 1.79 درصد در رتبه دوم قرار گرفت. در این شاخص پس از آپ، به پرداخت بیشترین سهم بازار را ازدست داده است.

در شاخص تعداد تراکنش نیز بازهم شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد با رشدی معادل 2.10 درصد رتبه نخست را از آن خود کرده است و تجارت الکترونیک پارسیان با رشد 2.02 درصدی در جایگاه بعدی قرار گرفت و سپ و به پرداخت ملت در دو جایگاه انتهایی قرار گرفتند. البته همچنان این دو شرکت در صدر قرار دارند و بر سر کسب رتبه اول و دوم بازار حوزه پرداخت با هم در رقابت هستند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

2  ×  5  =