فناوری اطلاعات هدایتگر جوامع به سوی تحول دیجیتال است

دبیرکل اتحادیه بین المللی ارتباطات:

دبیرکل اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU) تسریع تحول دیجیتالی در دوران‌های چالش‌برانگیز را به عنوان شعار روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی اعلام و بیان کرد فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات هدایتگر جوامع به سوی تحول دیجیتالی است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، صنعت ارتباطات حدودا ۱۵۰ سال پیش با تلگراف آغاز شد و پس از آن تلفن بود که برای مدت زمان زیادی وظیفه برقراری ارتباط بین افراد را بر عهده داشت. اما عمر گوشی‌ همراه به کمتر از سه دهه می‌رسد و موبایل‌های امروزی با سیستم‌های عامل هوشمند، حتی عمری ۱۰ سال دارند. با وجود این در همین سال‌ها هم فناوری‌های جدید، ارتباطات را به نحوی دگرگون کردند که پیام‌ها از حالت متنی و صوتی به تصویری تبدیل شده است.

روز جهانی ارتباطات، هفدهم ماه می (۲۷ اردیبهشت) است. اکنون دیگر ارتباطات به تلفن و اینترنت هم محدود نمی‌شود و اگرچه این مسیر بیش از ۱۵۰ سال پیش با تلگراف آغاز شد، اما با فناوری‌هایی مانند نسل پنجم اینترنت که صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات را دگرگون خواهد کرد، گره خورده و از آنجایی که سرعت رشد فناوری بسیار بالاست، در آینده شاهد تحولات بیشتری نیز خواهیم بود.

هدف از روز جهانی مخابرات و ارتباطات و جامعه اطلاعات (WTISD) کمک به ایجاد پل‌های ارتباطی قوی و مستحکم‌تری میان کشورهای مختلف و مردم جهان و همچنین توسعه فناوری‌هایی که برای گسترش ارتباطات و زیرساخت‌های مخابراتی ساخته و استفاده شده، بوده است.

هولین ژائو، دبیرکل اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU)، "تسریع تحول دیجیتالی در دوران‌های چالش‌برانگیز" را به عنوان شعار روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی اعلام  و با بیان اینکه فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات هدایتگر جوامع به سوی تحول دیجیتالی بوده، عنوان کرد: این فناوری‌ها، سرآغاز شکل‌گیری اقتصاد دیجیتالی و جامعه اطلاعاتی شده، که در شرایط حاضر، جامعه اطلاعاتی، به عنوان یکی از محورهای اصلی مبارزه با بیماری کووید-۱۹ شناخته شده است. تجربیات موفقیت‌آمیز بسیاری در تایید اهمیت بالای ICT و همچنین رفع نابرابری‌های دیجیتالی موجود در میان کشورها و در داخل آنها وجود دارد.

وی افزود: در این سال سرنوشت‌ساز، ITU از روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی بهره می‌گیرد تا دنیا را برای تحقق تحول دیجیتالی در تمامی زمینه‌های کاری و بخش‌های زندگی متحد کند. این روز، فرصت مغتنمی است برای تقویت استراتژی‌های ملی درخصوص توسعه ICT، اتخاذ و اجرای سیاست‌گذاری‌های هوشمندانه و اقدام‌های موثر برای ترغیب سرمایه‌گذاری در ICT و مهارت‌های دیجیتالی، ارتقاء خدمات موجود به فناوری‌های نوین، از هوش مصنوعی (AI) گرفته تا نسل پنجم ارتباطات سیار (G)، که در اقتصاد دیجیتالی اهمیت بالایی دارند.

همچنین حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در پیامی به‌مناسبت روز جهانی ارتباطات گفت: زیست‌بوم ICT کشور، در حالی آخرین سال این قرن را پشت سر می‌گذارد که اهمیت خدمات آن با شیوع ویروس کرونا در سطح جهان و کشورمان ایران بیش از همیشه برای کاربران ملموس شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، در طول دهه گذشته، تنها بخشی بود که با آهنگی شتابان همه ذی‌نفعان این حوزه را با خود همراه کرده و رشدی چشمگیر در اشتغال‌آفرینی، توسعه فضای کسب‌وکار، افزایش سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی و ایجاد بستری امن برای حضور فعالان بخش خصوصی در اقتصاد کشور را رقم زده است.

رئیس رگولاتوری همچنین عنوان کرد: در این سالها، سیاستگذاری درست، تنظیم‌گری منصفانه و مقررات‌گذاری عادلانه، شرایط حضور سرمایه‌گذاران، کارآفرینان، جوانان مشتاق و خلاق و بنگاه‌های خصوصی متعدد در این عرصه را تسهیل ساخته و با خلق فضایی رقابت‌پذیر، زمینه رشد کیفیت خدمات به عموم شهروندان در شهر و روستا را فراهم ساخته است.

جوشقانی گفت: وشقانی دولت تدبیر و امید در تمام هشت سال گذشته، برای صیانت از حق شهروندان در دسترسی به فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی تلاش واسعی را انجام داده است و آنچه به دست دولت آینده می‌سپارد، راهی سراسر افتخارآمیز است. ما اکنون بیش از همیشه می‌دانیم که به گذشته باز نخواهیم گشت و توسعه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی حاصل شده از فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی، مسیری سراسر روشن و پر امید را پیش رویمان گشاده است.

 

 

منبع: ایسنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

5  +  4  =