واکسیناسیون کارمندان شعب بانکی اولویت دارد/بانک مکانی پرریسک برای ابتلا به ویروس کرونا

مسئولین به جای صحبت از پشت تریبون به فکر باشند

کارمندان بانکی پس از کادر زحمت کش پزشکی دومین گروهی هستند که در خط مقدم سرویس دهی، در این روزهای کرونایی به مردم خدمات رسانی می کنند، خدمات رسانی ارزنده اما با ترس و اضطراب.در این شرایط پرسش مهم از مسئولین امر این است که چرا کارمندان شعب بانک ها در برنامه واکسیناسیون کرونا قرار ندارند؟

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در روزهایی که برای مقابله با همه گیری ویروس کرونا و کاهش آسیب های این ویروس کشنده، مرتب از هر تریبون و مسئول و نهادی، توصیه هایی جدی مبنی بر "در خانه ماندن" را می شنویم،کارکنان نظام بانکی از نخستین روزهای شیوع این ویروس همچنان به طور مرتب و فارغ از هر حمایتی برای جلوگیری از توقف فعالیت های اقتصادی مردم و بنگاه ها و همچنین گردش چرخ های اقتصادی کشور، خود را در معرض بیماری و ویروس کرونا قرار داده و با حضور در شعب، تلاش کرده اند چرخه خدمات رسانی به مردم در این بخش قطع نشود.

وضعیت نامناسب موجود در شعب بانکها برای محافظت از سلامت کارکنان

در ایران کارکنان شبکه بانکی از نخستین روز شیوع بیماری و حتی آغاز تعطیلات گسترده مشاغل و واحدهای عمومی و صنفی، بدون وقفه در شعب مشغول ارائه خدمت بوده اند و از رهگذر همین فداکاری ها تاکنون بسیاری از شاغلین این شبکه به دلیل ابتلا به ویروس کرونا، جان خود را نیز از دست داده اند.

بر اساس یکی از آمارهای رسمی، تنها تا پایان فروردین ماه سال گذشته، به دلیل نبود پروتکل قوی جلوگیری از انتقال و شیوع ویروس کرونا در سیستم بانکی و عدم اجرای دقیق قانون مدیریت خدمات کشوری مبنی بر حذف مراجعه حضوری مردم به شعب و ارائه خدمات به آنها به صورت الکترونیک بیش از ۳ هزار کارمند بانک به ویروس کرونا مبتلا شدند که منجر به فوت ۴۲ نفر از آنها تنها تا فروردین سال گذشته شده است.

بر همین اساس نیز در یکی از جلسات صحن علنی مجلس در فروردین ماه سال گذشته، حسینعلی حاجی دلیگانی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی به فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی به خاطر عدم رعایت قانون در ارائه خدمات بانکی به صورت غیر حضوری به مردم در شرایط خاص کنونی و ابتلای حدود ۳ هزار نفر کارمند بانک به دنبال این موضوع به بیماری کرونا و جان باختن ۴۲ نفر از آنها بر اثر این بیماری تذکر داد.

در متن این تذکر خطاب به وزیر اقتصاد آمده است؛ «عدم اجرای بند ۳ ماده ۳۷ قانون مدیریت خدمات کشوری در وزارت تحت امر جنابعالی مبنی بر حذف مراجعه حضوری مردم و ارائه خدمات به آنها به صورت الکترونیک باعث ابتلای بیش از ۳ هزار کارمند شریف بانک به ویروس کرونا و متأسفانه فوت ۴۲ نفر از آنها گردید.

به موجب بند ۳ ماده ۳۷ قانون مدیریت خدمات کشوری، وزارتخانه متبوع شما موظف بوده است مراجعه حضوری مردم را حذف و خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه نماید.

متأسفانه عدم اجرای این قانون، در شرایط کنونی کشور و شیوع ویروس کرونا باعث ابتلای بیش از سه هزار کارمند شریف بانک به بیماری کووید ۱۹ و فوت دردناک ۴۲ نفر از مبتلایان گردید.

لازم است پیگیری نمایید با توجه به ضرورت‌های جدید و به منظور جلوگیری از اخلال در زندگی مردم و حفظ سلامت کارکنان عزیز شبکه بانکی کشور هر چه سریع‌تر نسبت به اجرای قانون، اقدام و با متخلفان برخورد شود.»

و نکته قابل تامل اینکه با گذشت بیش از 14 ماه از این تاریخ تاکنون هنوز هیچ اقدامی به منظور مقابله با این وضعیت نامناسب موجود در شعب بانکها برای محافظت از سلامت کارکنان صورت نگرفته است و مهمتر اینکه حتی کارکنان شبکه بانکی هیچ اولویتی در برنامه زمان بندی واکسیناسیون کرونا ندارند، این در حالی است که به شهادت آمار و ارقام، کارمندان بانکی پس از کادر زحمت کش پزشکی دومین گروهی هستند که در خط مقدم سرویس دهی، در این روزهای کرونایی به مردم خدمات رسانی می کنند، خدمات رسانی ارزنده اما با ترس و اضطراب!

هفته پیش اسماعیل لله گانی، مدیرعامل بانک رفاه کارگران، در نامه ای به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اهمیت خدمات شعب بیمارستانی را به شهروندان و کادر درمان برشمرد و با تأکید بر خطرات ناشی از فعالیت در بیمارستان ها و مشکلاتی که کارکنان بانک در چنین فضای کاری با آن مواجه هستند، خواستار در اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون این کارکنان شد که وزارتخانه مذکور با درخواست مدیرعامل بانک رفاه کارگران موافقت کرد.

در همین راستا دکتر عاطفی مشاور و معاون اجرایی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ارسال نامه ای به مدیرعامل بانک رفاه، از قرار گرفتن کارکنان سیستم بانکی شاغل در شعب بیمارستانی مانند کارکنان سایر بخش های بیمارستانی در فاز اول اولویت واکسیناسیون کرونا خبر داد.

حال سوال اینجاست که تکلیف کارمندان سایر شعب بانکی خارج از بیمارستان ها در خصوص اولویت واکسیناسیون چه می شود؟ آیا خدمات بانکی فقط در شعب دایر در بیمارستان ها انجام می شود؟

تبعات تعطیلی شعب بانکی بر اقتصاد

این در حالی است که وضعیت بانکداری و پرداخت الکترونیک در ایران از منظر فنی و کاربری قابل مقایسه با نمونه هایی در کشورهای پیشرفته اروپایی و امریکایی است و امکان انجام بیش از 90درصد از فعالیتهای بانکی برای مشتریان به صورت الکترونیکی فراهم است اما این روزها همه شاهدیم که شعب بانکی علی رغم همه هشدارها و تمهیدات شبکه بانکی، یکی از شلوغ ترین مراکز شهری وشاهراه انتقال ویروس کرونا است به طوری که شعب اینک در لیست 3 مکان پرریسک ابتلا به کرونا ویروس قرار دادند و قطعا کارمندان شعب با توجه به اهمیت حضور در محل کار و ضرورت فعالیت شعب بانکی، قطعا باید یکی از اولویت های مهم دریافت واکسن کرونا به شمار آیند.

ابتلای صدها کارمند بانکی و مرگ خیلی از آنها در پی شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور، شاهد دیگری است که نیروهای خدوم بانکی حتی در روزهای تعطیلی که ترس از همه گیری کرونا ، عموم مردم را خانه نشین کرده بود، همچنان در محل کار حاضر و با رعایت اصول بهداشتی به مردم خدمت می کردند و همچنان نیز این بار سنگین ایفای عمل به مسئولیت را بر دوش دارند.

این واقعیتی است که اقتصاد در ایران، درست یا غلط، اقتصادی بانک محور است و فعالیت بانک ها در مسیر جریانات اقتصادی و اجتماعی کشور و شهروندان آن نقش اساسی ایفا می کنند و در واقع بانک ها جزو لاینفک اقتصاد محسوب می شوند، بنابراین گزینه های چندانی برای کاهش ریسک ابتلا به بیماری برای شاغلین در این بخش وجود ندارد و تبعات تعطیلی شعب بانکی حتی به صورت محدود و قرنطینه کارکنان تاثیرات دامنه دار و گسترده ای بر اقتصاد کشور بر جای خواهد گذاشت، در این شرایط پرسش مهم از مسئولین امر این است که چرا کارمندان شعب بانک ها در برنامه واکسیناسیون کرونا قرار ندارند؟

 

 

منبع: تیتر20

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

5  +  3  =