نئوبانک؛ بازاری با ارزش ۳۹۴ میلیارد دلاری

نئو‌بانک‌ها با سرعت زیادی مورد استقبال کاربران خصوصا کاربران جوان قرارگرفته و در زمان کوتاهی رشد کرده و سودآور شده‌اند؛ به‌گونه‌ای‌که طبق تحقیقات صورت‌گرفته ارزش کل بازار نئوبانک در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۸میلیارد دلار بوده و تا سال ۲۰۲۶ به ۳۹۴ میلیارد دلار خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، نئوبانک (Neobank) نوعی بانک دیجیتالی است که توسط استارت‌آپ‌های فعال در حوزه تکنولوژی‌های مالی راه‌اندازی می‌شود، هیچ شعبه فیزیکی ندارد، کاملا آنلاین بوده و تنها راه ارتباطی با آن گوشی شما است.

از سال ۲۰۱۵ برای نخستین‌بار در انگلیس بود که نئوبانک‌ها پا به عرصه گذاشتند. اصطلاح نئوبانک تقریبا از سال ۲۰۱۶ و با مجوز گرفتن استارلینگ در انگلستان، به صورت جدی بر سر زبان‌ها افتاد و در ایران نیز با تصویب آیین‌نامه تاسیس و فعالیت بانک‌های مجازی در سال ۱۳۹۰، بستر فعالیت نئوبانک‌ها در کشور فراهم شد و گفته می‌شود بانکینو نخستین نئوبانک ایرانی است که ارائه خدمات خود را از سال ۱۳۹۹ آغاز کرده‌است.

نئو‌بانک‌ها با سرعت زیادی مورد استقبال کاربران خصوصا کاربران جوان قرارگرفته و در زمان کوتاهی رشد کرده و سودآور شده‌اند؛ به‌گونه‌ای‌که طبق تحقیقات صورت‌گرفته ارزش کل بازار نئوبانک در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۸میلیارد دلار بوده و تا سال ۲۰۲۶ به ۳۹۴ میلیارد دلار خواهد رسید. شاید بتوان بزرگ‌ترین مزایای نئو‌بانک‌ها را به‌شرح زیر برشمرد: هزینه کم، استفاده راحت، سرعت بالا در افتتاح حساب و استفاده از خدمات آن، مقررات کمتر از بانک‌های سنتی، استفاده از تکنولوژی راحت برای استفاده مانند تلفن‌همراه و عدم‌نیاز به حضور فیزیکی در شعبه.

از مجموع 270 نئو‌بانکی که در Financial Brand ثبت‌نام کرده‌اند تعداد 10مورد که دارای بالاترین تعداد کاربر یا مشاغل ثبت‌شده بوده‌اند، مورد بررسی قرار گرفت تا مشخص شود ارائه چه خدماتی توسط آنها موجب جذابیت بیشتر شده است.

1- Ant Financial: دفتر مرکزی این شرکت در سال 2014 در چین تاسیس شد و در حال‌حاضر با داشتن کارکنانی بین 5 تا10 هزار نفر، تعداد یک‌میلیارد و 300 میلیون مخاطب هدف از هر دو طیف مصرف‌کنندگان و مشاغل را دارا است.

‌این نئوبانک در دسته‌بندی بانکداری دیجیتال فعالیت می‌کند و مشخصا در پرداخت‌های تلفن‌همراه و حساب‌های دیجیتال بانکی فعالیت می‌کند.‌ وب‌سایت آن antgroup.com است.

2- Tinaba: دفتر مرکزی این شرکت در سال 2015 در ایتالیا تاسیس شد و در حال‌حاضر با 11 تا 50 نفرکارمند، تعداد یک‌میلیارد و 200 میلیون مخاطب هدف را از طیف مصرف‌کنندگان دارا است. این نئوبانک در دسته‌بندی بانکداری دیجیتال و وام‌دهی فعالیت می‌کند و مشخصا در زمینه حساب‌بانکی با پشتیبانی Banca Profilo همراه با کارت اعتباری، وام رهنی و حساب‌پس‌انداز فعال است. وب‌سایت آن tinaba.bancaprofilo.it است.

3- GoFundMe: دفتر مرکزی این شرکت در سال 2010 در آمریکا تاسیس شد و در حال‌حاضر با داشتن کارکنانی بین 251 تا 500 نفر، تعداد 491 میلیون مخاطب هدف از هر دو طیف مصرف‌کنندگان و مشاغل را دارا است. این نئوبانک در دسته‌بندی وام‌دهی فعالیت می‌کند و مشخصا یکی از محبوب‌ترین وب‌سایت‌های سرمایه‌گذاری تامین مالی جمعی crowdfunding برای انواع نیازها است، وب‌سایت آن gofundme.com است.

4- Paypal: دفتر مرکزی این شرکت در سال 1998 در آمریکا تاسیس شد و در حال‌حاضر با داشتن بیش از 10هزار نفرکارمند، تعداد 377 میلیون مخاطب هدف از هر دو طیف مصرف‌کنندگان و مشاغل را دارا است. این نئوبانک در دو دسته‌بندی پرداخت‌ها و ابزارهای PFM فعالیت می‌کند و مشخصا در پرداخت برای دو طیف فوق، وام‌های اقساطی و خرید رمز ارز دارای مزیت است. وب‌سایت آن paypal.com است.

5- WeBank: دفتر مرکزی این شرکت در سال‌2014 در چین تاسیس شد و در حال‌حاضر با داشتن کارکنانی بین 1000 تا 5000 نفر، تعداد 200 میلیون مخاطب هدف از طیف مصرف‌کنندگان را دارا است. این نئوبانک در دسته‌بندی بانکداری دیجیتال فعالیت می‌کند و مشخصا یک بانک تجاری خصوصی با تمرکز آنلاین است که از نرم‌افزار امنیتی شناسایی چهره استفاده می‌کند. وب‌سایت آن webank.com است.

6- Nerdwallet: دفتر مرکزی این شرکت در سال‌2009 در آمریکا تاسیس شد و در حال‌حاضر با داشتن کارکنانی بین 251 تا 500 نفر، تعداد 160 میلیون مخاطب هدف از طیف مصرف‌کنندگان را دارا است. این نئوبانک در دسته‌بندی ابزارهای PFM و آموزش مالی فعالیت می‌کند و مشخصا یک شرکت مالی شخصی با بینش و ابزارهایی برای کمک به مصرف‌کنندگان در مدیریت سرمایه خود است.‌ وب‌سایت آن nerdwallet.com است.

7- MobiKwik: دفتر مرکزی این شرکت در سال‌2009 در هند تاسیس شد و در حال‌حاضر با داشتن کارکنانی بین 251 تا 500 نفر، تعداد 120 میلیون مخاطب هدف از طیف مصرف‌کنندگان را دارا است. این نئوبانک در دسته‌بندی بانکداری دیجیتال و پرداخت‌ها فعالیت می‌کند و مشخصا کیف‌پول دیجیتال با تمرکز بر پرداخت قبض و وام‌های شخصی فوری است. وب‌سایت آن mobikwik.com است.

8- Venmo: دفتر مرکزی این شرکت در سال 2012 در آمریکا تاسیس شد و در حال‌حاضر با داشتن کارکنانی بین 51 تا 100 نفر، تعداد 60 میلیون مخاطب هدف از هر دو طیف مصرف‌کنندگان و مشاغل را دارا است. این نئوبانک در دو دسته‌بندی پرداخت‌ها و ابزارهای PFM فعالیت می‌کند و مشخصا یک نرم‌افزار پرداخت آسان بدون هزینه برای واریز و یک کارت اعتباری با جوایز است. وب‌سایت آن venmo.com است.

9- Stocard: دفتر مرکزی این شرکت در سال 2012 در آلمان تاسیس شد و در حال‌حاضر با داشتن کارکنانی بین 51 تا 100 نفر، تعداد 50 میلیون مخاطب هدف از طیف مصرف‌کنندگان را دارا است. این نئوبانک در دسته‌بندی بانکداری دیجیتال فعالیت می‌کند و مشخصا به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد از کارت‌های وفاداری خود برای پرداخت آسان در فروشگاه‌های خرده‌فروشی استفاده کنند. اگر خواستید به این نئوبانک سربزنید وب‌سایت آن stocardapp.com است.

10- Square: دفتر مرکزی این شرکت در سال 2009 در آمریکا تاسیس شد و درحال‌حاضر با داشتن کارکنانی بین 1000 تا 5000 نفر، تعداد 36 میلیون مخاطب هدف از طیف مشاغل را دارا است. این نئوبانک در دو دسته‌بندی وام‌دهی و پرداخت‌ها فعالیت می‌کند و مشخصا فروش محصولات و خدمات، مدیریت پول و پرداخت، دادن بینش کسب‌وکار با وام‌های تجاری کوچک را انجام می‌دهد. وب‌سایت آن squareup.com است.

به‌طور کلی در 10نئو بانکی که در بالا به شرح مختصری از آنها پرداختیم نکته بارز، تاریخ تاسیس بود که همگی مابین سال‌های 1998 تا 2016 بود و شاید علت داشتن مخاطبان هدف بالای 10میلیون همین قبول ریسک و شروع قبل از سایرین بوده که همواره برگ برنده اولین‌ها است و نکته دیگر اینکه از مجموع این 270 نئوبانک تعداد 21 شرکت در سال 2020 و 32 شرکت در سال 2019 تاسیس شدند؛ یعنی حدود 20 درصد این نئوبانک‌ها ظرف این دو سال پا به عرصه رقابت گذاشتند که نوید‌بخش آینده بهتری در این صنعت است.

 

ترجمه: محمود نوری‌شمس‌آباد

منبع: The Financial Brand

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

25  +    =  26